12.06.24 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
6/12/2024

Світовий банк разом із партнерами й донорами у межах ініціативи PEACE мобілізував на підтримку України 42 мільярди доларів, із яких уже передав у вигляді траншів понад $ 38 мільярдів.
ЄС спільно із партнерськими європейськими банками створює фінансову програму в обсязі 1,4 мільярда євро для приваблення в Україну зовнішніх капітальних інвестицій.
Європейський банк реконструкції та розвитку у межах міжнародної конференції з відновлення України в Берліні готовий підписати ще одну угоду про виділення Україні мільярда євро на потреби енергетики. «Ми інвестували на сьогодні понад 4,3 мільярда євро, половина з них торік була у приватному секторі, а половина в державному секторі – для підтримки інфраструктури», – заявила президент ЄБРР Оділе Рено-Бассо.
«Україна виконала всі кроки, які ми визначили. І саме тому ми переконані, що Європейський Союз має розпочати переговори щодо входження з Україною вже до кінця цього місяця», – заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн. Водночас вона повідомила, що наша країна отримає 1,9 мільярда євро за планом Ukraine Facility до кінця червня, а у липні – 1,5 млрд євро прибутків від заблокованих російських активів.
Україна отримає від Банку розвитку Ради Європи (БРРЄ) 100 млн євро на компенсації за знищене внаслідок збройної агресії рф житло.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц анонсував у найближчі «тижні та місяці» постачання в Україну третьої системи ППО Patriot, установки IRIS-T, «Гепардів», ракет та боєприпасів.
Олаф Шольц також заявив, що росія має усвідомити необхідність виведення своїх військ із території України – це створить умови для мирних переговорів. «Наша мета чітка: Україна має зберегти свою незалежність і територіальну цілісність», – зазначив Шольц.
«Наше спільне послання чітке: ми твердо стоїмо разом і будемо підтримувати Україну всіма силами – доти, доки вона нас потребуватиме. За Україну в мирі та свободі, в межах нашого Європейського Союзу», – наголосила глава МЗС Німеччини Анналена Бербок.
Віцеканцлер ФРН Роберт Габек заявив, що конференція з відновлення України розглядатиме не лише питання відновлення, але й оборони та посилення військової підтримки нашої країни.
Німеччина, Україна та понад 50 міжнародних організацій, країн та компаній започаткували ініціативу з підготовки та підвищення кваліфікації українців для відбудови своєї країни – «Skills Alliance for Ukraine».
Уряд Італії готує пакет економічної допомоги Україні на відновлення інфраструктури на суму 140 мільйонів євро.
«Я хочу повідомити вам, що Італія готова відправити новий військовий пакет із SAMP/T для протиповітряної оборони України», – заявив міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський заявив, що його країна хоче взяти участь у відновленні України і готова ділитися своїми технологіями, а також досвідом євроінтеграції.
Естонія надасть Україні пускові установки і ракети зенітних ракетних комплексів (ЗРК) малої дальності «Містраль».
Віцепрем'єр-міністр Словаччини Петер Кмец зазначив, що його країна завдяки своєму географічному положенню хоче бути брамою для інтеграції України до ЄС і братиме участь у відбудові України.
Лідери G7 на саміті в Італії планують розглянути можливість створення спеціального фонду для підтримки України за рахунок доходів від заблокованих російських активів.
В Україні запрацював перший спільний проєкт Укроборонпрому і Rheinmetall – цех з ремонту та виробництва бронетехніки.
«…Ми надаємо ще 1 000 генераторів для термінового виробництва електроенергії. І тисячі сонячних панелей ось-ось прибудуть в Україну», – президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Адміністрація президента США Джо Байдена зняла заборону на постачання зброї 12-й бригаді спеціального призначення «Азов» Національної гвардії України.
Чергове засідання Контактної групи з питань оборони України (формат «Рамштайн») відбудеться в очному форматі 13 червня в штаб-квартирі НАТО у Брюсселі.
Європейська комісія запропонувала продовжити тимчасовий захист для осіб, які рятуються від російської агресії проти України, ще на один рік – з 5 березня 2025 року до 4 березня 2026 року.
Президент Польщі Анджей Дуда підписав поправку до закону про допомогу громадянам України, що продовжує термін легального перебування українців у Польщі до 30 вересня 2025 року.
рф
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вкотре наголосив, що країни НАТО мають всі необхідні плани, сили та спроможності, щоб надійно захистити всіх союзників по Альянсу.
«Ми маємо запитати себе: чого путін боїться, щоб ми зробили? Він боїться, що ми перекриємо доступ до нафти, газу і вуглеводнів. Він боїться, що ми звернемося до цих заморожених російських активів. І я сподіваюся, що щонайменше на G7 цього тижня ми зможемо домовитися про те, щоб використовувати відсотки від заморожених активів для України. І гроші зможуть надходити задовго до виборів в Америці в листопаді», – наголосив міністр закордонних справ Сполученого Королівства Девід Камерон.
Глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель заявив, що в ЄС і на рівні G7 вивчають використання не лише доходів, а й самих заморожених російських активів для оборонних цілей.
У США набула чинності тимчасова заборона надання притулку мігрантам, які нелегально перетинають кордон із Мексикою, водночас прикордонникам американського штату Каліфорнія наказано негайно депортувати затриманих нелегальних мігрантів із росії, грузії, молдови, киргизії, таджикистану та узбекистану.
Данські спецслужби заарештували громадянку рф, яку звинуватили у сприянні роботі іноземній розвідувальній службі – арешт пов'язаний із публікацією «в кількох європейських ЗМІ» про російський державний фонд – «правфонд», що базується в москві, і в якому на ключових посадах протягом кількох років працюють співробітники розвідки рф.
Прем'єр Чехії Петр Фіала припустив, що саме рф може стояти за спробою підпалу міських автобусів у Празі минулого тижня.
У Китаї попит на продукцію російського виробника лазерів «іре-полюс» за рік скоротився у понад три рази (до 1,34 млрд руб.).
Одне з найбільших у світі агентств з аналітики ринків споживчої електроніки –американська GfK, що входить до NielsenIQ, продає на росії свій підрозділ «гфк-русь» та іде з рф. Головними причинами такого рішення названо «тиск з боку рф щодо іноземних компаній, які займаються дослідженнями товарного ринку рф», а також «внутрішня політика головної американської NielsenIQ».
«ростєх» не впорався зі завданням правітєльства щодо запуску в експлуатацію третього енергоблоку ТЕС «ударная» на тамані на базі власної турбіни гтд-110м; терміни переносяться з 1 червня на вересень.
З 11 червня російський державний банк втб різко посилив умови іпотеки за державною підтримкою: з 30,1 % до 60,1 % підвищено початковий внесок для населення на придбання житла в новобудовах, скорочено термін виходу на угоду за заявками на колишніх умовах. На думку експертів, нові вимоги позбавлять багатьох росіян останнього шансу скористатися допомогою за державними програмами. Також початковий внесок за «IT-іпотєкой», «дальнєвосточной іпотєкой», «арктічєской іпотєкой» становитиме 30,1 % замість 20,1%. У втб заявили, що в умовах російської кризи його приклад наслідують інші банки рф.
За підсумками перевірок у першому кварталі счьотная палата рф заявила, що виявила зростання видатків регіонів на обслуговування внутрішнього держборгу на 6,8 % та збільшення загальних витрат на 5,9 % через міжнародні санкції.
Чистий виторг російського виробника інфраструктурного програмного забезпечення «група астра» за I квартал 2024 року за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ) скоротилася на 66 % до 202 млн руб.
Заможні росіяни продовжують виводити гроші із рф, зокрема скуповують нерухомість в Омані. В 2023 майже 30 % угод на первинному ринку країни уклали саме росіяни, повідомили в компанії whitewill. Найбільше скуповуються преміальні об’єкти вартістю від $ 200 тис. до $ 1 млн, кількість заявок на початку цього року порівняно з кінцем 2023-го збільшилася майже вдвічі.
2023 року до апарату російського омбудсмена надійшла рекордна кількість скарг від населення – 93,7 тис. звернень щодо порушення прав і свобод на рф. 59 % всіх скарг припадає на порушення особистої свободи та недоторканність (порівняно з 2022 роком збільшення на 10 %).
Станом на початок 2024 року на росії у в’язницях та на каторгах-поселеннях перебуває 386,5 тис. осіб.
13 червня 2024 року набуде чинності постанова МВС Польщі про запровадження тимчасової заборони на перебування на певній території у прикордонній зоні, що прилягає до державного кордону з рб. Обмеження буде введено на 90 днів і охопить ділянку довжиною близько 60,67 км, розташовану у межах території прикордонних постів у Нарівці, Біловежі, Дубичах-Церківних та Черемші. Заборонена зона в 44 км охоплюватиме 200 м від лінії державного кордону. Однак на ділянці довжиною приблизно 16 км, розташованій у зоні заповідників, вона буде ширшою і становитиме приблизно 2 км.
Згідно з проведеним опитуванням, майже 86 % поляків вважають, що військовослужбовці Війська Польського, дислоковані на східному кордоні, повинні мати можливість застосовувати зброю у разі спроб мігрантів перетнути кордон силою.
Ізраїльська геймдев-компанія Playtika інформувала про ліквідацію юрособи «плєйтіка бєл» та закриття офісу в мінскє, який працював з 2012 року. На піку своєї діяльності у 2021 році у компанії працювало понад 600 осіб. мінскій офіс входив до топ-20 найбільших IT-компаній у рб.
проросійське «двіжєніє союз» привезло до мінська 32 студентів і школярів з тимчасово окупованого російськими військами українського Мелітополя. Згідно з планом заходів, діти відвідають «пам'ятні місця та визначні пам'ятки», пов'язані з Другою світовою війною. Крім того, їм проведуть майстер-клас «бить воєнним – ето почьотно!», під час якого школярі та студенти відпрацюють навички збирання, розбирання автомата калашнікова, стрільби з нього, страйкбольної зброї по мішенях, а також пістолета Макарова з використанням інтерактивного тиру.
мінінформ рб поновив рєспубліканскій список «екстремістскіх» матеріалів. До них зокрема увійшли інтернет-магазини національного одягу та сувенірів під брендом «князь вітаут».
мін'юст рб ініціював ліквідацію рєспубліканского общєствєнного об'єдінєнія «собраніє наслєдніков шляхти і дворянства», яке зареєстровано у 2009 році. У своїй повсякденній діяльності собраніє займається вивченням питань генеалогії, геральдики, історії шляхти та дворянства, а також проведенням наукових та культурних заходів, виставок, конференцій.