20.02.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

2/20/2025
singleNews

Литва оголосила про надходження в Україну пакета військової допомоги на суму 80 мільйонів доларів США, до якого увійшла нова партія вантажівок, тепловізійних прицілів та іншого обладнання.

У Литві зібрали майже два мільйони євро на дрони для України в межах акції солідарності Radarom!

Глава уряду Латвії Евіка Сіліня вважає, що вже зараз необхідно готувати сценарії європейської пропозиції щодо розміщення миротворчих сил в Україні.

ЄС розглядає можливість надання Україні пакета військової допомоги на суму щонайменше шість мільярдів євро.

«У подальшому процесі (переговорів) для нас особливо важлива територіальна цілісність України. Її суверенітет також є для нас незамінним», – президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.

Радник президента США з нацбезпеки Майк Волц наполягає, що американська сторона консультується з Україною та європейськими союзниками «буквально на щоденній основі».

«Давайте не будемо потрапляти в їхні (російські) пастки. Працюючи разом зі США, ми зможемо досягти справедливого і міцного миру – на умовах України», – глава дипломатії ЄС Кая Каллас у розмові з держсекретарем США Марко Рубіо наголосила, що рф намагається розділити Європу і Сполучені Штати.

Лідери проєвропейських груп Європарламенту закликали Європу подвоїти зусилля задля зміцнення власної безпеки й підтримки нашої країни та виступили проти виключення ЄС і України з переговорного процесу щодо завершення війни.

Палата представників парламенту Нідерландів висловилася за «конструктивну позицію» уряду щодо миротворців в Україні.

«Ми хочемо бути частиною цих розмов про гарантії безпеки. Ми хочемо бути частиною розмов, пов'язаних із залученням більшої кількості канадців до захисту України», – глава МЗС Канади Мелані Жолі заявила, що її країна зацікавлена в допомозі у підтримці безпеки України після імовірного завершення війни з росією. За її словами, війна в Україні не може завершитися на умовах, які дадуть змогу росії і далі дестабілізувати Європу.

Україна з початку 2024/25 маркетингового року експортувала 27,99 мільйона тонн зернових і зернобобових культур, торік станом на аналогічний період загальний показник відвантажень становив 27,06 мільйона тонн.

рф

Країни-члени Європейського Союзу погодили новий – 16 пакет санкцій проти росії через вторгнення в Україну. Нові обмеження зокрема будуть спрямовані проти експорту російського алюмінію та нафти. Пакет запроваджує «поетапну» заборону на імпорт російської алюмінієвої продукції та посилює обмеження на продаж сирої нафти. Під санкції потраплять 73 танкери тіньового флоту рф, 13 російських банків та десятки осіб і компаній, які сприяють російському вторгненню в Україну. Також обмеження буде введено на продаж ігрових консолей, джойстиків та авіасимуляторів. Крім цього, нові санкції передбачають заборону на експорт хрому, низки хімічних продуктів, надання послуг підприємствам нафтогазопереробки та мовлення восьми російських ЗМІ в Європі.

«ЄС іще більше посилює боротьбу з обходом санкцій, націлившись на більшу кількість суден тіньового флоту путіна та запроваджуючи нові заборони на імпорт та експорт. Ми маємо намір продовжувати тиск на кремль», – заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Головна дипломатка Європейського Союзу Кая Каллас вважає, що санкції – козир проти росії, а відтак ЄС не повинен від них відмовлятися: «Чому росіяни хочуть скасування санкцій? Тому що вони завдали їм болю і вони хочуть повернутися до звичного бізнесу. Це сильна карта, яку ми маємо в руках, і ми не повинні її віддавати».

Єврокомісар з питань економіки Валдіс Домбровскіс заявив, що Європейський Союз повинен взяти питання санкцій у свої руки. Він зазначив, що ЄС більше орієнтуватиметься на власні спроможності щодо європейської безпеки, а також самотужки прийматиме рішення і про продовження санкцій проти росії.

Країни великої сімки розглядають можливість додаткового посилення санкцій щодо російської нафти. До третіх роковин російського вторгнення в Україну держави «сімки» можуть знизити «стелю цін» на нафту з рф, яку зараз встановлено на позначці $60 за барель. Мета додаткових обмежень – скоротити доступ кремля до нафтодоларів і «простимулювати» росію на «укладання справедливого миру» з Україною.

Глава Держдепартаменту США Марко Рубіо повідомив, що американська влада не розглядатиме питання зняття накладених на росію санкції доти, доки не буде укладено мирну угоду з Україною.

Великий турецький нафтовий холдинг Tupras перестав закуповувати російську нафту через санкції США. У 2024 році Tupras імпортував 225 тис. барелів на добу російської нафти.

Санкційний тиск на російський бізнес у 2025 році, найімовірніше, не ослабне, оскільки ЄС посилюватиме санкції, вважає глава российского союза промышленников и предпринимателей алєксандр шохін.

Аналогічна європейській програма «золотих віз», яку запустили в росії в 2023 році, розраховуючи залучити в країну сотні багатих інвесторів з-за кордону, показала провальні результати. За два роки дії програми посвідку на проживання в рф в обмін на інвестиції запросили лише 40 осіб. При цьому кількість звернень падає: 2023 року їх було 24, 2024 – 14, а за січень–лютий 2025 – лише два.

росіяни у 2024 році сплатили у приватних клініках на 25 % більше послуг, ніж рік тому, причому середній чек зріс на 19 %. Зростання цін у клініках може впливати на ціноутворення компаній, які надають послуги добровільного медичного страхування. Страховики у такому разі змушені перекладати додаткові витрати на громадян чи їх роботодавців або ж анулювати договори із медзакладами.

Обсяг інвестицій у комерційну нерухомість росії за підсумками 2025 року може скоротитися майже вдвічі і становити 550–600 млрд руб. Інвестори знизили активність на тлі жорсткої грошово-кредитної політики та високих ставок за кредитами.

Низка банкрутств забудовників у регіонах росії продовжиться. Різке подорожчання позикових коштів, на які будуються житлові комплекси, ставить невеликих регіональних забудовників у найбільш уразливе становище. Ці структури не мають таких ресурсів, як компанії федерального масштабу, їх резерви ліквідності вкрай обмежені, а тому будь-яке гальмування попиту буде критично для них.

Одразу у двох пасажирських лайнерів російських авіакомпаній сталися поломки у повітрі. В обох літаків вийшли з ладу елементи системи керування механізацією крила. З початку року зафіксовано вже щонайменше одинадцять таких інцидентів із повітряними суднами російських авіаперевізників.

Слідчим і дізнавачам в рф дозволять у позасудовому порядку блокувати грошові операції росіян за банківськими картками.

Кібершахраї за рік вкрали у росіян 200 мільярдів рублів.

ржд на 27 % скоротять закупівлі нових вагонів для поїздів далекого прямування.

Виробники борошна в рф не виключають масового банкрутства підприємств галузі та скорочення експорту борошна цього року.

Кожен п'ятий росіян (19 %) відмовився вважати учасників війни проти України героями нарівні з бійцями часів «великой отечественной войны» – випливає з опитування всеросійського центру вивчення громадської думки.

Частка росіян, які мають «подушку безпеки» – заощадження на чорний день, у лютому різко скоротилася – до 33 % із 40 % у січні. Частка тих, хто не має заощаджень, зросла ще сильніше: на 5 процентних пунктів, з 56 % у січні до 64 %.

госдума рф одразу в другому та третьому читаннях ухвалила законопроєкт, що посилює відповідальність за умисне знищення чи пошкодження майна. Тепер за такі дії можна отримати до п'яти років примусових робіт або позбутися волі на такий самий термін. У пояснювальній записці йдеться про зростання кількості випадків псування та знищення майна громадян та організацій, які розмістили «візуальну інформацію» на підтримку бойових дій в Україні. Депутати також посилаються на дані мвд, що фіксують зростання злочинів з політичних мотивів. Зокрема і «підпалами будівель військових комісаріатів, інших органів державної влади».

У москві під час найму добровольців на контракт із міноборони тепер відмовляють іноземцям без знання російської мови. У російських регіонах також практично перестали вербувати на війну іноземців, які не знають російської мови.

У росії на тлі рекордних витрат бюджету на війну в Україні зростають проблеми із забезпеченням людей пільговими лікарськими препаратами. Вже майже у п'ятій частині російських регіонів зафіксовано перебої з дорогими за вартістю життєво необхідними препаратами для лікування рідкісних і тяжких хвороб. Чергові випадки відмов у видачі фінансованих із бюджету препаратів фіксуються в Калузькій, Кемеровській, Іркутській та Архангельській областях, республіках Башкортостан, Алтай та Мордовія, у Приморському, Краснодарському та Забайкальському краях і навіть у москві та московській області.

Великоустюзький районний суд Вологодської області націоналізував російські активи найбільшої української алкогольної компанії «Баядера Груп» (Bayadera Group). Приводом для націоналізації виробника горілки «Воздух» та «Перепелка» стало звинувачення його власників – бізнесменів Наталії Бондарєвої та Святослава Нечитайла у фінансуванні української армії. Самих підприємців суд визнав екстремістами.

У підконтрольному рф Керченському державному морському технічному університеті російська влада запровадила новий порядок виплати стипендій. Студенти отримають фінансову підтримку лише у разі постановки на так званий військовий облік.

У селі на Сахаліні залишилася одна мешканка після смерті сусідки від укусів собак.

Президент IBU Олле Далін відповів на питання про допуск білоруських і російських біатлоністів до міжнародних змагань. Далін зазначив, що це зараз взагалі не обговорюється. білоруські та російські біатлоністи були усунені від участі у всіх міжнародних змаганнях під егідою IBU після початку повномасштабної війни.

Литва призупинила транзит ріпакової олії білоруської компанії «агропродукт» після публікації розслідування про те, що вона постачається із сировини з окупованих територій України.

Близько 75 % зовнішнього товарообігу рб у 2024 році припало на росію, Китай та Об'єднані Арабські Емірати.

министерство антимонопольного регулирования и торговли рб видало маркетплейсу wildberries вимогу про припинення реалізації заборонених товарів (парфумерія, косметика та ін.), «вироблених у країнах, які запровадили санкції та проводять недружню політику щодо білорусі». Також, на вимогу прокуратури Гомельського району рб, маркетплейс вилучив із каталогу товари, визнані владою «екстремістськими матеріалами». Тепер там не продаються книги «Двадцять років рабства: Білорусь сьогодні» Сергія Сюзєва, «Невідома війна» Отто Скорцені та брелоки з «Чорним сонцем».

Про зниження своїх доходів заявили 24,7 % білорусів, які взяли участь у щоквартальному опитуванні дослідницького центру BEROC. Переважна частина опитаних (52 %) назвала причиною падіння доходів зростання цін.

В рб за чотири роки помітно зросли ціни на часник та зелену цибулю. Якщо грудні 2020 року кілограм зеленої цибулі коштував 15,60 крб., то грудні 2024 року – 27,14 крб. Кілограм часнику в грудні 2020 року коштував 7,39 руб., а в грудні 2024 року – 17,22 руб. Помітно зросли ціни на помідори (з 4,94 руб. до 13,01 руб.), салат листовий (з 7,98 руб. до 27,67 руб.), полуницю (з 23,56 до 76,95), персики та нектарини (з 8,57 руб. до 54,11). Червона риба та ікра теж зросли в ціні. Якщо в грудні 2020 року риба солона та пряна лососева коштувала 29,68 руб. за кілограм, то у грудні 2024 року – 45,06 руб. за кілограм. Вартість  ікри лососевої збільшилася з 121,98 руб. до 263,42 руб. В середньому за чотири роки на 10 руб. за кілограм подорожчали різні види цукерок. Різноманітні сорти вина збільшилися в ціні в середньому на 10 рублів, а коньяку імпортного – з 56,04 руб. до 70,31 руб.

провладний співак іван зданюк, який «ретельно» працював на «марафонах единства», домовився з керівництвом кав’ярні «варка», що в мінську, щоб у їхньому туалеті грала «правильна музика» – його новий трек «чувства».