Background

22.09.23 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

9/22/2023
singleNews

Новий пакет військової допомоги Україні від США вартістю 325 мільйонів доларів попередньо міститиме другий транш 155-мм касетних боєприпасів, додаткові озброєння для української протиповітряної оборони, протитанкові засоби TOW і AT4, снаряди для реактивних систем залпового вогню HIMARS і протитанкові комплекси Javelin. 

До державного бюджету України через Цільовий фонд багатьох донорів Світового банку надійшли 1,25 мільярда доларів грантових коштів від США.

Координатор з питань стратегічних комунікацій Ради національної безпеки США Джон Кірбі повідомив, що Білий дім закликав Конгрес США схвалити збільшення військової допомоги Україні.

Американські конгресмени Джеррі Конноллі (Демократична партія) та Джо Вілсон (Республіканська партія) внесли на розгляд Конгресу законопроєкт, ухваленням якого пропонують розширити санкції проти кндр за підтримку війни рф в Україні.

Албанія стала 29-ю країною-підписантом декларації G7 щодо «гарантій безпеки» для України. Водночас Албанія стала 25-ю країною, що підписала з Україною декларацію про підтримку її майбутнього вступу до НАТО.

Прем'єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо заявив, що Бельгія розглядає можливість постачання Україні своїх винищувачів F-16.

Король Сполученого Королівства Чарльз III під час виступу у парламенті Франції нагадав про спільну відповідальність двох країн щодо підтримки України.

Старший військовий радник делегації Сполученого Королівства  в ОБСЄ Ніколас Окотт вважає, що росія «провалила» всі свої стратегічні цілі в Україні.

Президент Європейської ради Шарль Мішель на Радбезі ООН звернувся до Китаю із закликом вплинути на росію, аби вона припинила війну проти України.

Міністр сільського господарства Румунії Флорін Барбу оголосив, що Бухарест спільно з Києвом протягом місяця працюватимуть над планом контролю за експортом зерна.

У Міністерстві сільського господарства та розвитку сільських територій Словаччини заявили, що завдяки прогресу в зернових переговорах між Києвом і Братиславою Україна пообіцяла не скаржитись на Словаччину у СОТ та не забороняти імпорт словацьких продуктів. 

Голова польської партії влади «Право і справедливість» Ярослав Качинський заявив, що попри суперечку з Україною щодо експорту сільськогосподарської продукції Варшава продовжить підтримувати Київ «до перемоги».

Президент Чехії Петр Павел вважає, що «зернова україно-польська криза» не обов'язково вплине на рівень підтримки Києва з боку Варшави.

Консервативна народна партія Естонії (EKRE) пропонує, щоб діти українських біженців, які проживають в країні, навчалися у школах українською мовою.

В армії Естонії, враховуючи досвід війни в Україні, планують створити підрозділ, що спеціалізуватиметься виключно на використанні дронів-камікадзе.

рф

Влада Єгипту вирішила відмовитися від анонсованої на початку вересня закупівлі 480 тисяч тон російської пшениці. Замість неї зерно поставлять французькі та болгарські фермери. Єгипет також веде переговори з банком, що базується в Абу-Дабі (ОАЄ), про надання кредитної лінії для фінансування закупівель пшениці з Казахстану.

Індія (один із основних покупців алмазів у світі) заявила про затоварення її ринку алмазами і попросила російську алмазодобувну компанію «алроса» тимчасово припинити постачання алмазної сировини.

правітєльство рф планує запровадити експортне мито майже на всі товари, які ще не обкладені ними, крім продукції машинобудування. Ставка буде прив'язана до валютного курсу і становитиме від 4 % за 80–85 руб. за долар і до 7 % за долара вище 95. Заходи можуть запрацювати вже цього року і діятимуть до кінця 2024 р. Найсильніше можуть постраждати виробники добрив, металурги та вугільники.

Введення загороджувального мита на експорт нафтопродуктів на росії спричинить утворення на ринку значно серйознішого дефіциту, вважає глава «газпром нєфті» алєксандр дюков. На його думку, зростання платежів до бюджету в десятки разів призведе до зниження ефективності нафтопереробних заводів на росії, а отже – впадуть обсяги переробки.

На росії вводяться тимчасові обмеження на експорт бензину та дизельного палива – відповідний документ підписав глава правітєльства мішустін.

російський ринок у вересні почав падати, інвестори стали скорочувати позиції в акціях – індекс мосбіржі пішов униз, втративши від максимумів уже 6 %.

21 вересня індекс мосбіржі втратив 0,6 % вже у перші хвилини торгів. Акції сбєра, газпрома, лукойла знизилися в межах 0,3 %. Найгірша ситуація у роснєфті (-0,8 %), алроса (-1,2 %), групи лср (-1,5 %). російський рубль уже тиждень стоїть у межах 96, його зміцненню поки не допомагають жодні заходи. Ціни на російську нафту також продовжують падати.

Із січня по серпень 2023 року на росії сталося понад 120 авіапригод за участі цивільних літаків, які експлуатують російські авіакомпанії. Це в 2,2 раза більше, ніж зазвичай: за попередні п'ять років, з 2018 по 2022 рік, до кінця літа в середньому фіксувалося 55 інцидентів. За кількістю поломок неповний 2023 вже обігнав усі попередні. Найбільш вразливими частинами стали двигун (30 % випадків) та шасі (25 % випадків), часто трапляються проблеми з гальмами, закрилками, системою кондиціонування, тріщинами у лобовому склі (по 3–6 % випадків на кожну з проблем).

Зростання цін, пов'язане із подорожчанням дизеля та запчастин для сільгосптехніки, що закуповуються за новим курсом долара, торкнеться продажів попкорну і в кінотеатрах, і у звичайних торгових точках. Очікується, що в роздріб стандартний 23-кілограмовий мішок зерна тепер коштуватиме близько трьох тисяч рублів, а якщо запастись ним оптом від 20 тон – дві тисячі (проти 2,5 та 1,65 тисячі рублів відповідно).

Фермери росії попереджають росіян про дефіцит свинини в країні. Очікується, що ціни на свинину найближчим часом зростуть у середньому на 10–20 %.

На росії, за найскромнішими підрахунками, в аварійному житлі проживає 1,5 млн. осіб. Але менше такого житла не стає. Як заявив віце-прем'єр рф марат хуснуллін, обсяг аварійного житла на росії щороку приростатиме на 2 млн кв. м.

Переважна частина громадян росії незадоволена зростанням цін – за даними «лєвада-центра», інфляція турбує 53 % росіян. На другому і третьому місці – корупція і війна росії проти України, так звана «спецоперація» турбує 29 %. З огляду на небезпеку в росії відповідати на запитання чесно, кількість незадоволених так званою «спецоперацією» та її наслідками для країни може бути в рази більшою, кажуть експерти. Також росіяни стали почуватися менш захищеними через війну проти України: якщо минулого року вибухів побоювалися лише 6 % російських громадян, то сьогодні цей показник 17 %. І він зростає щомісяця.

За даними опитування всєросійского цєнтра ізучєнія общєствєнного мнєнія 52 % росіян вважають неправильним платити авторам фільмів, музики та книг за використання їхньої продукції, лише 34 % респондентів упевнені в тому, що платити треба, 39 % опитаних вважають, що після появи контенту в загальному доступі автор неспроможний забороняти користувачам користуватися ним безоплатно.

російським політикам заборонили їздити на окуповані росією українські території. А ті з них, хто зараз там перебуває, мають виїхати найближчим часом – рішення ухвалили на засіданні совєта бєзопасности рф.

дєпутат госдуми гєнєрал-лєйтєнант гурульов, який донедавна палко підтримував війну і розповідав, як усе «ідьот по плану», різко змінив риторику і звинуватив російську армію у брехні про реальну ситуацію на фронті: «Брехня в реальному становищі і стані своїх військ, і в реальних діях. …Доповіді не збігаються навіть у лінії переднього краю з тим, що відбувається насправді! Якщо вихідні дані криві, то й рішення буде кривим».

На території чаусовского сільського поселення брянской області запровадили режим надзвичайної ситуації через танкові обстріли.

У москвє знову побільшало вакансій для фахівців з військового та мобілізаційного обліку. Останній сплеск був у квітні 2023 року, але нинішня кількість подібних вакансій значно перевищує усі попередні показники.

Натомість поки медзаклади по всій рф страждають від нестачі фахівців, у ростовской області медсестри «перекваліфікувалися» на окуліста й онколога.

Асоціація білоруського бізнесу за кордоном (ABBA) та Департамент торгівлі США підписали дорожню карту інституційної співпраці. Сторони зокрема домовилися про розроблення проєктів економічних реформ, які є роботою на майбутнє Нової Білорусі.

росія визнала білорусь «дружньою країною» та дозволила брати участь у російських валютних торгах.

вєрховний суд рб 20 вересня за позовом мінюсту ліквідував передостанню в білорусі опозиційну соціал-демократичну партію «Грамада». Ліквідацію через рішення вєрховного суда останньої непідвладної партії в країні «Білоруської партії лівих сил «Справєдлівий мір» мінюст рб призначив на 22 вересня 2023 року.

У білорусі надрукували підручник з біології для шестикласників білоруською мовою, який містить грубі помилки практично на кожній сторінці, навіть на обкладинці з помилкою написане ім’я автора.