23.05.22 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

5/23/2022
singleNews

Президент Польщі Анджей Дуда наголосив на необхідності посилювати санкційний тиск на росію, про це він сказав під час спільної прес-конференції з Президентом України Володимиром Зеленським. «Яким чином світ мирним шляхом може допомогти у закінченні війни? Лише санкціями, лише твердий тиск, лише ізолюючи росію, викидаючи її з міжнародної спільноти, економічної... Це й питання шостого пакета санкцій в рамках Європейського Союзу, який мусить бути запроваджений. Це дуже важливе питання. Тут я звертаюся до тих, які мають ще сьогодні сумніви: забудьте про бізнес», – додав Дуда. Він зауважив, що необхідно створити такі умови, коли «ця війна повністю перестане бути вигідною для росії і буде загрозою для неї самої». «Окрім економічних санкцій – постійно політично престижні санкції: викидання росії з різного роду міжнародних організацій, виключення з міжнародних спортивних об'єднань, виключення з престижних світових подій. Це повинні бути скоординовані дії», – підкреслив президент.

Президент Польщі Анджей Дуда закликав країни чесного світу не відновлювати старі звичні стосунки з росією, як це було до злочинів, які скоюють окупаційні російські війська в Україні. Президент Польщі наголосив, що після злочинів росії у Бучі, Бородянці і Маріуполі та інших містах України світ не може повернутися до звичного ведення справ з нею. Про це Дуда заявив під час виступу у Верховній Раді України. «Після Бучі, Бородянки, Маріуполя не може бути повернення до business as usual з Росією (до звичного усталеного ведення справ). Шановні пані і панове президенти, прем'єр-міністри, депутати усіх парламентів світу – не може бути повернення до business as usual. Чесний світ не може цього зробити і перейти до порядку денного над злочином, над агресією, над топтанням основних принципів», – наголосив президент Польщі.

Президент Польщі Анджей Дуда, виступаючи у Верховній Раді України, підтримав прагнення України до вступу в Європейський Союз. «Я не заспокоюсь, поки Україна не стане повноправним членом ЄС, адже Україна – це обличчя Європи! Захисниця великої європейської сім`ї! Жодні звірства не змусять українців опуститися на коліна», – наголосив польський лідер.

Президент Володимир Зеленський висловився на підтримку ініціативи глави Польської держави Анджея Дуди щодо укладення нової угоди про добросусідство між Україною та Польщею, що сприяло б збереженню теплих відносин між народами. Про це він сказав під час зустрічі з представниками ЗМІ за результатами переговорів із Дудою в Києві. «Я не хочу, щоб наші народи й ми ризикували нашими відносинами. Відносини з Польщею сьогодні – одні з найбільш пріоритетних для України. Впевнений, що й найпотужніші за всю історію існування наших народів. І я дуже хочу, щоб у нас були договори – не заради договорів, а конкретні, предметні, які можуть лише покращити наше життя, зміцнити відносини наших суспільств», – зазначив Зеленський.

Надприбутки Королівства Норвегія від нафти та газу перевищують 100 млрд євро на рік. Лишати їх лише собі було б несправедливим з боку норвежців, вважає прем'єр Республіки Польща Матеуш Моравецький, оскільки надходження цих грошей пов'язане з розпочатою Путіним війною й накладеними на Росію санкціями. Про це політик заявив під час проведення Загальнопольського конгресу молодіжного діалогу, передає TVN24. За його словами, останніми роками середній річний прибуток від експорту нафти та газу «такої невеликої п’ятимільйонної країни, як Норвегія, перевищує сто мільярдів євро». «Ми всі обурені росією, і це правильно. Бандитський напад (на Україну), бандити, чинять звірства і так далі, але пані та панове, молодь, щось не так. Напишіть своїм молодим друзям у Норвегії. Вони повинні поділитися цим надлишком, гігантським зиском», – сказав Моравецький учасникам Конгресу. Також польський прем'єр особисто звернувся до «шановних норвезьких друзів». «Це не нормально. Це не справедливо. Це ж жирування – випадкове, звісно, ​​тому що це не провина Норвегії, ця війна відбувається в Україні – але це опосередковане жирування на тому, що відбувається. Під час розв'язаної путіним війни», – зазначив Моравецький. «Їм треба якомога швидше поділитися. Я не кажу, що лише з Польщею. З Україною, з тими, хто найбільше страждає через цю війну. Хіба це не нормально?» – підсумував очільник уряду Польщі.

Наприкінці 2021 року Норвегія випередила Росію за обсягом постачання газу до ЄС. 30 березня 2022 року, вже під час повномасштабного російського збройного вторгнення до України, Володимир Зеленський виступив перед парламентом Норвегії і попросив протикорабельні ракети і зенітні системи NASAMS. 11 квітня відбулися телефонні перемовини Зеленського з прем'єр-міністром Норвегії Йонасом Гар Стьоре. Серед інших обговорювалося питання енергетичної співпраці між двома країнами.

Держсекретар США Ентоні Блінкен 22 травня провів телефонну розмову з новою французькою міністеркою з європейських і закордонних справ Катрін Колонною. Про це повідомила прес-служба Держдепу США. Блінкен і Колонна «погодилися з важливістю продовження неухильної підтримки України та збереженням значних витрат президента путіна на війну, яку він обрав». «Вони обговорили кроки, які США та Франція могли б зробити разом для підтримки шляхів вступу в ЄС для країн, які мають право на членство», – ідеться у повідомленні. «Обоє погодилися з необхідністю реагувати на невідкладні потреби у продовольчій безпеці та харчуванні мільйонів людей у всьому світі, що перебувають у вразливому становищі, яке посилюється жорстокою тривалою війною росії в Україні», – зазначили в Держдепі.

Франція вважає російського диктатора путіна розпалювачем війни в Україні. Франція зробить усе, щоб звільнити Україну від російських окупантів, – заявив держсекретар французького МЗС Клеман Бон.

У Німеччині анонсували постачання летальної зброї Україні. У списку – протитанкова зброя, засоби перехоплення, а також боєприпаси та те, що може бути використано в артилерійському бою. Німеччина вирішила передати Україні летальну зброю, а також гроші на закупівлю необхідного, артилерійські боєприпаси та засоби перехоплення. Про це заявив федеральний канцлер Німеччини Олаф Шольц в ефірі Reuters. Він зазначив, що Берлін запросив у німецької збройової промисловості список, які матеріали вона може поставити найближчим часом. «Україна зробила вибірку з цього списку і ми надамо їй також гроші, необхідні для закупівлі. Серед усього, як і раніше, озброєння, яке включає протитанкову зброю та засоби перехоплення, а також боєприпаси та те, що може бути використано в артилерійському бою», – зазначив Шольц.

Питання України є одним із ключових на засіданні Всесвітнього економічного форуму у швейцарському Давосі, що відбувається з 22 по 26 травня. У заході беруть участь майже дві тисячі делегатів, зокрема 50 світових лідерів. Президент України Володимир Зеленський виступить перед учасниками форумі відеозв’язком 23 травня. Вперше за багато років Всесвітній економічний форум відбудеться без рф.

Президент Всесвітнього економічного форуму в Давосі Берге Бренде закликав до плану Маршалла щодо відновлення України. «Навіть без мирної угоди, що наразі малоймовірно, ми маємо розпочати роботу з відновлення, принаймні, в районах, що перебувають під контролем України», – сказав Бренде. За його словами, йдеться про інфраструктуру, електрику, школи, дороги та мости. «Нам потрібен план Маршалла для України», – додав Бренде. Він сказав, що хоче висунути заклик до такого плану на щорічній зустрічі Всесвітнього економічного форуму в Давосі, яка розпочинається 23 травня. «Ми також зберемо для цього генеральних директорів під девізом «Генеральні директори для України». Приватний сектор також має відігравати важливу роль у відновленні країни», – сказав він. За словами Бренде, російські компанії та політики виключені з Давосу через війну проти України. «Росія повернеться, якщо вони знову дотримуватимуться міжнародного права», – заявив він.

рф перетворилася на третьосортну країну, а Путін – найсамотніша людина на Землі, – пише The Telegraph. З початком повномасштабної війни росії проти України очільник кремля путін опинився майже у повній ізоляції. Як ідеться у статті The Telegraph, зараз саме путін є найсамотнішою людиною на Землі. Водночас спроби путіна довести за допомогою війни «першокласний» рівень рф провалилися: через обвал економіки, остаточну втрату репутації і сотні санкцій росія перетворилася на третьосортну країну. «Путін розраховував на успіх своєї випробуваної тактики «розділяй і владарюй», але у результаті об'єднав проти себе весь цивілізований світ. Навіть віддані путінські «експерти» та «політологи» змінили риторику та заявляють про брехливість політики кремля», – йдеться у публікації.

Видання згадує заяви військового експерта і полковника міхаіла ходарьонка, який наголосив, що офіційна пропаганда рф, яка стверджує, що українська армія деморалізована, «м'яко кажучи, хибна». Він попередив, що незабаром росія зіткнеться з мільйонним українським контингентом, озброєним передовою західною зброєю. Разом з тим, зміну тону путінської пропаганди з переможного на спробу уявити росію жертвою, залученою до боротьби за існування, розцінюють, як спробу виправдати військові невдачі армії рф на полі бою.

Як зазначає видання, неадекватна політика путіна призвела до прагнення Фінляндії та Швеції якнайшвидше приєднатися до військового блоку НАТО. Водночас економіка рф поринула в рецесію через сотні санкцій. «Зазнавши поразки на полях битв під Києвом і Харковом, путін, який програв у дипломатії, також виявився загнаний у кут на економічному фронті. Західні санкції виявилися набагато жорсткішими, ніж він очікував, внаслідок чого російська економіка поринула в ще глибшу рецесію», – пише The Telegraph.

YouTube видалив понад 9 тисяч каналів про війну в Україні. Велика частина видаленого контенту – це розповіді кремля про вторгнення. Тільки в Україні новинний контент на YouTube про нинішню війну набрав понад 40 мільйонів переглядів. YouTube видалив понад 70 тисяч відеороликів і 9 тисяч каналів, пов'язаних із війною в Україні, за порушення правил щодо контенту, зокрема, відео, в яких вторгнення називалося «визвольною місією». Про це пише The Guardian. «У нас є політика щодо великих насильницьких подій, і це стосується таких речей, як заперечення великих насильницьких подій: від Голокосту до Сенді Хук. І, звичайно ж, те, що відбувається в Україні, – це велика насильницька подія. І тому ми використовували цю політику, щоб зробити безпрецедентні дії», – розповів директор з продуктів YouTube Ніл Мохан. Він додав, що тільки в Україні новинний контент на YouTube про нинішній військовий конфлікт набрав понад 40 мільйонів переглядів. «Перший і, ймовірно, найголовніший обов'язок – зробити так, щоб люди, які шукають інформацію про цю подію, могли отримати точну, якісну і достовірну інформацію на YouTube. Перегляди авторитетних каналів на нашій платформі значно зросли в Україні, а також у країнах, що оточують її, у Польщі та власне в росії», – зазначив Мохан. Велика частина видаленого контенту, за його словами, – це розповіді кремля про вторгнення.

В Австрії на озері Аттерзее люди, які протестують проти російської агресії, захопили маєток колишнього віце-прем`єра росії шувалова, якого вважають другом путіна.

рф

У мінтрансі рф визнали, що західні санкції, накладені на країну-агресоршу через напад на Україну, зламали всю логістику в країні. Через це росіяни змушені шукати вихід із ситуації, що склалася. Про це пишуть росзмі, цитуючи міністра транспорту росії віталія савєльєва. Ті санкції, які наклали сьогодні на рф, практично поламали всю логістику в нашій країні. І ми змушені шукати нові логістичні коридори. Як альтернативні торгові шляхи у рф уже розглядають міжнародний транспортний коридор Північ-Південь (INSTC) – маршрут, що з'єднує Індію з країнами Центральної Азії, росією і Європою через Іран.

У Росії визнали, що в найближчі роки «жити буде дуже складно». Тільки за базовим сценарієм росіяни очікують падіння ВВП до кінця 2022 року на 8,8 %. Поточна криза буде більшою, ніж криза 2009 року або пандемічна криза, запевняє глава російської рахункової палати. І наголошує, що поточну кризу рф, ймовірно, ще не знала у своїй сучасній історії.

Санкції проти росії завдали важкого удару по російській науці. Ректор сколковського інституту науки та технологій академік кулєшов заявив, що відбувся повний розрив зв'язків із основними зарубіжними партнерами, зокрема Массачусетським технологічним інститутом. А от заборона доступу до сучасного наукового обладнання та обслуговування вже дієвого – це просто катастрофа.

пєсков заявив, що путіну нічого не залишається, як спробувати виступити на Євразійському економічному форумі за допомогою відозв`язку. Захід планується провести в Бішкеку наприкінці травня.

Як мінімум, п`ять китайських компаній збираються зупинити виробництво модулів для російського проєкту «арктік спг 2» до кінця травня.

У російських магазинах почали з`являтися підробки газованих напоїв Coca-Cola. Дизайн схожий, але смак, як кажуть покупці, дуже відрізняється в гірший бік.

Компанія «аерофлот» через дефіцит деталей за три місяці почне розбирати літаки на запчастини, – визнали спеціалісти авіаперевізника.