26.03.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

3/26/2025
singleNews

Президент Європейської ради Антоніу Кошта переконаний, що найкращими гарантіями безпеки для України є членство в Європейському Союзі. 

Група сенаторів США від Республіканської та Демократичної партій наполягає на рішучіших заходах щодо використання заморожених російських активів для підтримки України. Вони вимагають не обмежуватися лише відсотками від цих коштів, а направити на допомогу Києву всю суму – понад 300 мільярдів доларів, а також переконати союзників на цей крок.

Уряд Данії через експортно-інвестиційний фонд (EIFO) планує гарантувати вітчизняним підприємствам до 70 % інвестицій в український ОПК. Загальна сума програми становить 130 мільйонів євро.

Європейський парламент у найближчі дні голосуватиме за зняття недоторканності з проросійського депутата з ультраправої групи «Європа суверенних націй» Петра Бистрона.

рф

росія може залишитися без гелікоптерів «Ансат», що використовуються для цивільних перевезень і медичної евакуації, через закінчення терміну експлуатації іноземних двигунів. Встановлені на гелікоптерах двигуни PW207K виробництва Pratt & Whitney Canada необхідно ремонтувати після 3 тис. годин польоту, проте ані в росії, ані в «дружніх» країнах немає сертифікованих організацій, які могли б виконати таку роботу. При цьому Pratt & Whitney Canada відмовляються від обслуговування російської техніки через санкції.

У росії виник дефіцит цивільних літаків. Зараз парк перевізників налічує близько 800 лайнерів, і цієї кількості не вистачає для організації польотних програм туроператорів. Компанії змушені вибирати, куди і на чому летіти. Ситуація продовжуватиме погіршуватися: «щороку з ладу виходитимуть 5–100 бортів».

У рф констатується критичний стан науково-дослідного флоту, що може призвести до втрати «лідерських позицій» у вивченні Арктики. За останні 30 років флот застарів і скоротився до критичного мінімуму. Середній вік наукових суден становить близько 34 років. Судна зношені більш як на 80 %. Їх експлуатація обходиться значно дорожче за сучасні іноземні аналоги.

Світовий ринок нафти може зіткнутися з тривалим періодом низьких цін – як це було в другій половині 1980-х, напередодні розвалу срср. Із таким попередженням виступив центробанк рф. Вільні потужності країн ОПЕК зараз дають змогу повністю замінити всю російську нафту на світовому ринку. Держави картелю можуть наростити виробництво на п’ять мільйонів барелів на добу, що покриває весь нафтовий експорт із рф. В одній Саудівській Аравії простоюють родовища й свердловини, здатні добувати три мільйони барелів на день – стільки ж, скільки росія вивозить на світовий ринок морем. цб нагадує, що схожий прецедент уже був: з середини 1970-х по середину 1980-х Саудівська Аравія скорочувала видобуток у спробі втримати рекордні на той момент ціни на рівні $30 за барель. Проте втративши дві третини ринкової частки за 10 років, 1985 року саудити «повернули крани», збільшили виробництво втричі та обрушили ціни до $10–15. Це породило гостру валютну кризу в старій радянській економіці і через шість років закінчилося де-факто банкрутством і розвалом срср.

Відвантаження енергетичного вугілля з росії до Китаю морем за дві декади березня знизилося на 49 % у річному порівнянні. В інші країни Азії поставки також скоротилися.

Поки фонд национального благосостояния вичерпується, а витрати на війну збільшуються, депутати госдумы пропонують запустити «друкарський верстат» центрального банку. Згідно із проєктом нового закону, цб зможе видавати уряду практично безвідсоткові кредити на покриття бюджетного дефіциту – із нікчемною ставкою 0,15 % річних. Депутати також пропонують надати центробанку право купувати державні облігації, фактично фінансуючи скарбницю за рахунок грошової емісії.

За підсумками 2024 року, кількість виданих пільгових іпотечних кредитів у рф скоротилася на 32 %, їхній обсяг – на 31 %. У лютому 2024-го видали 43,78 тис. кредитів на 225,82 млрд руб. У лютому 2025 року – 29,6 тис. на 156,24 млрд руб. На пільгову іпотеку припало 71 % від загальної кількості та 88 % –  від обсягу видач кредитів на купівлю житла.

генпрокуратура росії визнала небажаною діяльність у країні міжнародної неурядової організації The European Leadership Network. За версією російського відомства, завданнями фонду є пропаганда розширення НАТО, просування антиросійського порядку денного та підтримка України. Стверджується, що фонд розміщує матеріали, в яких незгодні з курсом «колективного Заходу» названі агресорами, а цілі російської військової операції в Україні загарбницькими.

Ветерани т. зв. «сво», що повертаються з України та яких відправили на фронт просто з колоній, не хочуть влаштовуватися на роботу, частина з них взагалі ніколи не працювала. Про це повідомила сарія сабурская – уповноважена з прав людини в Татарстані.

росіянам можуть заборонити підгодовувати бездомних тварин, переховувати вуличних кішок і собак у себе вдома, а також перешкоджати їхньому вилову. Такі поправки до законопроєкту, що пропонує дозволити регіонам вбивати відловлених бездомних тварин, підготували депутати госдумы. Крім цього, депутати запропонували розширити перелік підстав для умертвіння тварин у притулках.

Міжнародна асоціація федерацій легкої атлетики (World Athletics) продовжила усунення білоруських і російських спортсменів від участі у міжнародних змаганнях, повідомив керівник організації Себастьян Коу. «Рада прийняла рекомендацію щодо участі білорусі та росії у міжнародних турнірах. Рада вважає санкції адекватними і не бачить необхідності їх замінювати, доповнювати чи змінювати – якщо тільки ситуація не погіршиться або не буде досягнуто мирної угоди», – сказав Коу.

ЄС продовжить підтримку всіх, хто прагне демократичного майбутнього Білорусі. Про це заявили у Європейській службі зовнішніх справ (EEAS) з нагоди Дня Волі. «У День Волі Білорусі ми підтверджуємо солідарність ЄС із народом Білорусі. Ми сповнені рішучості продовжувати підтримувати всіх, хто прагне демократичного майбутнього для гордої, незалежної країни Білорусь». У зверненні також нагадується про долю політичних в'язнів. За даними зовнішньополітичної служби ЄС, зараз у рб несправедливо позбавлено волі понад 1 200 осіб. В EEAS наголосили, що всі вони мають бути звільнені, а відповідальні за репресії – притягнуті до відповідальності.

Білоруські правозахисні організації випустили спільну заяву, в якій засудили інавгурацію лукашенка. На їхню думку, минулі вибори не відповідали міжнародним стандартам і не можуть вважатися легітимними.

лукашенко, який прийшов до влади 30 років тому завдяки образу борця з корупцією, обіцяв перемогти її «у цій п'ятирічці». Згідно з «Індексом сприйняття корупції» від Transparency International, у білорусі ситуація з корупцією погіршується четвертий рік поспіль. За підсумками 2024 року рб набрала 33 бали (у 2023-му – 37, у 2022-му – 39, у 2021-му – 41, у кращому для себе 2020-му – 47) і розділила 114 місце (роком раніше 98-е) з Лаосом, Монголією, Сьєрра-Леоне, Панамою та Філіппінами.

У 2024 році 43 % усіх білоруських збанкрутілих компаній становили організації сфери торгівлі. Це значно більше, ніж частка будь-якої іншої сфери. Так, транспортних фірм було 11,5 %, будівельних – 12,2 %, обробної промисловості – 5,1 %. Саме торгівля найбільше постраждала від системи ручного регулювання цінами, яку ухвалив білоруський уряд у 2022 році.

Запуск національної системи електронної охорони здоров'я, анонсований іще на 2022 рік, зірвався через участь режиму лукашенка у війні проти України та подальші санкції ЄС. Національна система електронної охорони здоров'я мала стати сучасним інструментом, який би об'єднав усі медичні дані про пацієнтів білорусі в одній базі. Проєкт передбачав запуск сайту та мобільного додатку, через який білоруси отримали б доступ до електронних рецептів, лікарняних листів та особистої історії лікування.

рб за підсумками 2024 року посідає восьме місце у світі з діагностування психічних розладів, кожен четвертий житель країни страждає на тривожно-депресивні розлади або розлади адаптації. За рік у білорусі виявлено близько 510 тис. випадків депресії, що становить близько 5,6 % населення.

У білорусі визнали «екстремістською» видану в росії книгу про лукашенка «случайный президент». Визнання видання «екстремістським матеріалом» означає, що його поширення заборонено на території рб. За зберігання чи публічне використання цієї книги можуть загрожувати адміністративні чи кримінальні справи.

У рф спалахнув черговий автобус маз. білоруські автобуси регулярно спалахують у росії, причиною цього називаються санкції, введені проти підприємства.