14.05.22 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
5/14/2022
Країни Групи семи (G7) планують широку фінансову підтримку для України, інформує німецький Spiegel. На зустрічі міністрів фінансів G7 у Петерсберзі під Бонном наступного тижня країни Групи семи хочуть ініціювати бюджетну підтримку України на суму майже 30 мільярдів євро. За словами учасників переговорів, Україна сама озвучила цю фінансову потребу до кінця року. Близько п'яти мільярдів євро щомісяця витрачалося, наприклад, на виплати чиновникам чи пенсіонерам, які Україна не може виплатити самостійно. Міжнародний валютний фонд вважає ці розрахунки справедливими і теж приходить до подібних цифр.
Допомога надаватиметься у формі позик і грантів. Тож Києву не доведеться повертати всю суму. Сума в 30 мільярдів євро передбачає, що військові дії закінчаться протягом року.
13 травня Сполучене Королівство оголосило про нові антиросійські санкції. Цього разу вони стосуються людей із близького оточення президента рф путіна, зокрема російської гімнастки аліни кабаєвої, яка за даними багатьох ЗМІ є коханкою очільника кремля. Про це йдеться у повідомленні прес-служби уряду Великої Британії.
Про нові санкції щодо рф оголосила міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс. Вона наголосила, що за офіційними документами путін володіє невеликою квартирою у санкт-петербурзі, двома радянськими автомобілями 1950-х років та невеликим гаражем. Однак усі справжні статки президента рф записані на його найближчих друзів і родичів. Тому сьогоднішні санкції, сказала Трасс, завдадуть удару по людях, які зобов’язані путіну своїм багатством і які підтримують його режим. «Ми викриваємо та націлюємось на тіньову мережу, що підтримує розкішний спосіб життя путіна. Ми продовжимо вводити санкції проти всіх, хто сприяє агресії путіна, доки Україна не переможе», – заявила британська міністерка.
Тож під санкції Сполученого Королівства потрапили:
– аліна кабаєва, олімпійська гімнастка на пенсії. кабаєва піднялася до рівня голови правління національної медіагрупи – найбільшої приватної російської медіакомпанії. Вважається, що кабаєва має тісні особисті стосунки з путіним, а раніше була депутатом держдуми від «єдіной росії»;
– анна зацепліна, бабуся аліни кабаєвої та соратниця гєннадія тімчєнка – давнього соратника путіна, який потрапив під санкції Великої Британії 22 лютого 2022 року. Від тімчєнка зацепліна отримала елітну квартиру в москві;
– людміла очєрєтная, колишня перша леді російської федерації, ексдружина путіна. Після розлучення з путіним у 2014 році очєрєтная отримала переваги від пільгових ділових відносин з державними структурами;
– ігор путін, двоюрідний брат президента путіна, російський бізнесмен. Він є директором міжнародного морського порту «пєчєнга»;
– міхаіл путін, російський бізнесмен, родич президента путіна. міхаіл путін – заступник голови правління ск «согаз», заступник голови правління «газпрому»;
– роман путін, двоюрідний брат владіміра путіна. роман путін публічно розповідає про свої стосунки з путіним і наголошує, як сімейний зв’язок із президентом рф дав змогу його компанії, putin consulting, допомагати іноземним інвесторам у росії;
– міхаіл шєломов, російський бізнесмен і двоюрідний брат путіна. шєломов через свою фірму akcept llc є акціонером банку «росія», який пов’язаний із кремлем. Проти банку Велика Британія ввела санкції ще 22 лютого 2022 року.
Окрім родичів президента росії, під санкції потрапили і його довірені особи. Зокрема:
– алєксандр плєхов, близький друг путіна. Його компанія vital development corporation отримала значну підтримку від російської влади;
– міхаіл клішин, виконавчий директор банку «росія», член ради директорів согазу;
– владімір колбін, син друга дитинства та імовірного ділового партнера путіна пєтра колбіна. владімір колбін отримував підтримку від уряду росії, виконуючи обов’язки генерального директора тов «геленджицький морський порт»;
– юрій шамалов, син ніколая шамалова (який перебуває під санкціями Великої Британії з 2014 року) і брат колишнього зятя путіна кіріла шамалова (потрапив під санкції Великої Британії 24 лютого 2022 року). юрій входить до нової еліти дітей найближчого оточення путіна і швидко піднявся до президента газфонду та члена ради директорів газпромбанку;
– віктор хмарін, російський юрист і бізнесмен, друг і родич путіна за шлюбом. хмарін володів низкою підприємств, зокрема тов «нафтопродуктсервіс», яке працювало в російському енергетичному секторі.
Загалом з моменту вторгнення рф в Україну Велика Британія наклала санкції на понад 1 тисячу фізичних і 100 юридичних осіб, зокрема й на олігархів зі статками у понад 117 мільярдів фунтів стерлінгів.
Міністр сільського господарства Німеччини засудив розкрадання зерна росією на сході України і назвав це «огидною формою війни». Про це німецький міністр Джем Оздемір заявив під час зустрічі країн G7, України, Євросоюзу, ОЕСР та Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) у Штутгарті, присвяченій впливу війни на світове продовольство, повідомляє AFP. Він заявив, що росія «крала, грабувала, забирала собі зерно зі сходу України» і назвав ці акти «економічною війною».
росію змусять виплатити контрибуцію Україні. Країна-терорист має відновити все те, що було зруйновано в Україні під час війни. Про це заявив президент Польщі Анджей Дуда під час пресконференції з президентом Естонії Аларом Карісом 13 травня. «Ми глибоко віримо, що міжнародне співтовариство змусить росію виплатити контрибуцію на відновлення того, що було зруйновано в Україні», – сказав він.
Раніше прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що диктатор путін є небезпечнішим правителем, ніж адольф гітлер та іосіф сталін. У нього є більш смертоносна зброя, ніж у диктаторів ХХ століття – ядерні ракети та інтернет, за допомогою якого поширюється рашистська пропаганда.
У відповідь на росії закликали поставити Польщу на перше місце у черзі на «денацифікацію» після України. Так у рф відреагували на заяви прем'єр-міністра країни Матеуша Моравецького про ідеологію «руського міру». Про це написав у своєму Telegram голова комітету госдуми з контролю олєг морозов. «Своїми заявами про росію як «ракову пухлину» і про «контрибуцію», яку ми повинні виплатити Україні, Польща спонукає нас поставити її на перше місце у чергу на денацифікацію після України», – написав морозов.
Найближчими днями на українському кордоні один із пунктів пропуску розпочне роботу лише для ввезення пального в країну. Про це розповів заступник міністра інфраструктури Мустафа Найєм під час експертної дискусії. «Є домовленість із прикордонною службою: найближчі дні вирішити питання того, що один із пропускних пунктів буде тільки для палива – тобто там буде зроблена паливна смуга», – розповів Найєм. Крім того, аби розвантажити прикордонні пункти, у Мінінфраструктури хочуть деякі пункти зробити лише вантажними. Так планують вчинити, наприклад, із Краківцем та Ягодином на кордоні з Польщею.
Міністр оборони Сполучених Штатів Америки Ллойд Остін 13 травня, вперше з 18 лютого, провів переговори з головою мо рф сергєєм шойгу. Цей прямий контакт став першим від початку широкомасштабного вторгнення росії в Україну. «Міністр Остін закликав до негайного припинення вогню в Україні та наголосив на важливості підтримки ліній зв'язку», – йдеться у поширеному повідомленні прес-секретаря Пентагону Джона Кірбі.
Раніше у Пентагоні не один раз заявляли, що не можуть зв'язатися з шойгу. І він, і начальник генштабу валерій гєрасімов відмовлялися від будь-яких контактів.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц провів телефонну розмову із президентом росії путіним. Однією з головних тем стала евакуація українських громадян із території оточеного заводу «Азовсталь» у Маріуполі. Про це повідомляє CNN із посиланням на розшифровку дзвінка. Наголошується, що дискусії щодо цих питань ще не закінчилися. Лідери держав обговорили перебіг переговорів між Україною та рф, питання евакуації та ситуацію у заблокованому Маріуполі. російський президент заявив Шольцу, що рф нібито підтримала порятунок цивільних із «Азовсталі» і дала можливість усім залишити комбінат і попрямувати у будь-який бік. Глава рф також поділився своїм баченням подальшої долі мирних переговорів. На його думку, Київ нібито блокує процес. Подальші розмови з цих тем будуть проводитися різними каналами.
Під час Київського безпекового форуму відбулася онлайн-дискусія «Боротьба за Україну. Спеціальна військова панель», на якій заступник командира полку «Азов» Святослав Паламар, генерали армії США та спеціалістка Атлантичної Ради обговорили критичність ситуації захисників Маріуполя, в чому Америка могла б краще допомогти Україні, зокрема й яким озброєнням, та як Захід оцінює небезпеку від застосування ядерної зброї.
Так Філіп Брідлав, чотиризірковий генерал армії США, командувач Європейського командування ЗС США, Верховний головнокомандувач Об’єднаних Збройних Сил НАТО в Європі у 2013-2016 роках, заявив під час дискусії, що США безперечно підтримує Україну, проте це не означає беззаперечної перемоги чи того, що варто припинити постачання озброєння: «Я хочу аплодувати своїй країні за те, що вона робить, але ми не все зробили для України і не все їй дали з того, що вона потребує». Генерал Брідлав заявив, що США має дуже швидко надати Україні більше систем залпового вогню, далекобійну артилерію, ППО, яка надається поки в недостатньому обсязі, протикорабельні ракети, схожі на «Нептун» та іншу зброю. «Ми на Заході починаємо святкувати, коли зброя вже на кордонах України, але тоді ще зарано радіти. Це не мірило успіху, коли ми доставили зброю до Польщі чи Румунії. Успіхом це буде тоді, коли українські військові зможуть вдарити нею ворога».
Веслі Кларк – чотиризірковий генерал армії США, Верховний головнокомандувач Об’єднаних Збройних Сил НАТО в Європі у 1997-2000 роках, у виступі заявив, що ніхто не побачить американські сили, які б наступали на росію та боролися на території України. За його словами, цього не відбудеться, проте цілком реально постійно збільшувати пакет військової допомоги. Щодо можливості ядерного удару генерал зауважив, що росія та срср 60 років «плекали страх перед ядерною зброєю». Ішлось і про ядерне роззброєння, і про модернізацію ядерної зброї: «Що ж тоді відбудеться? Перше, він вб’є людей на полі бою, але він робить це саме зараз своєю артилерією. Друге – він налякає Захід Третьою світовою війною, але це не буде початком війни. Захід може сказати, що у відповідь на ядерну зброю ми можемо почати свою конвенційну війну, і це буде кінець російської армії. На Заході не мають боятись цієї дезінформації, яку поширює росія у західних країнах. Той факт, що у путіна є ядерна зброя нічого не важить – він є злочинцем, і президент Байден казав, що він не може залишатися при владі».
Щодо збору доказів воєнних злочинів заступниця Директора Центру Євразії Атлантичної Ради Мелінда Гарінґ на конференції пояснила, що для ефективної роботи проти спільного ворога необхідно якнайбільше документувати російські злочини, зокрема й у фільтраційних таборах: «Ми чуємо багато пліток про те, що відбувається у фільтраційних таборах, але це все треба документувати – робити супутникові знімки, говорити з людьми. Хтось може казати що «нібито» є такі табори, але ми ж знаємо, що це факт з життя і треба його документувати».
Авіакомпанія Wizz Air виділила для українських переселенців, що прямують до Лондона, 10 тисяч безкоштовних квитків, – повідомила прес-служба Фонду Стіва Морґана, у кооперацією з яким було запущено ініціативу. Також її підтримали організації Choose Love, The Shapiro Foundation та Ukraine Sponsorship Pathway UK (USPUK).
На підтримку британської урядової візової схеми «Дім для України» українці зможуть безкоштовно подорожувати із сусідніх з Україною країн Болгарії, Угорщини, Польщі, Румунії та Словаччини. В межах цієї програми Сполучене Королівство видало українцям понад 95 тисяч віз, із яких понад 37 тисяч вже прибули до Британії. Спільна ініціатива триватиме з 14 травня по 15 червня 2022 року.
Іспанська влада виявила активи, зокрема й будинки, компанії та як мінімум одну розкішну яхту, що належать 15 російським олігархам, включеним до списку санкцій Євросоюзу. Про це інформує Reuters. Маріано Гарсія Фресно, голова відділу із запобігання відмиванню грошей Генеральної ради нотаріусів, заявив, що відділ виявив активність після вторгнення в Україну 24 лютого, коли олігархи намагалися передати свої частки в деяких компаніях родичам або партнерам, щоб уникнути виявлення.
«Ми виявили близько 15 осіб із цього (санкційного) списку ЄС та ще 105 осіб, пов'язаних із ними чи членами їхніх сімей...У списку є менш відомі люди, але деякі з них були одними з найвідоміших», – додав він. За словами Гарсії Фресно, компанії, пов'язані з російськими олігархами, володіють приблизно 35 об'єктами нерухомості в Іспанії, зокрема декількома розкішними будинками, а також банківськими рахунками та частками у компаніях, що працюють в Іспанії та інших країнах Європи.
У Латвії всі діти з 2025–2026 навчального року вчитимуться у школах тільки латиською мовою. За три роки планують узгодити мовне питання зі школами та посольствами інших країн. Як заявила Міністр освіти і науки Латвії Аніта Муйжніеце, в країні необхідний перехідний період, оскільки поспіх може спровокувати відкриття справи в Конституційному суді, що в будь-якому випадку затягне процес. Крім того, за цей час всі питання встигнуть проговорити зі школами і посольствами інших країн, а також підготувати батьків дітей зі шкіл національних меншин. За її словами, для педагогів будуть організовані додаткові курси. Передбачається, що спочатку повністю на навчання латиською мовою перейдуть учні 1-го, 4-го і 7-х класів, потім учні 2-х, 5-х і 8-х класів. А вже з навчального року 2025-2026 років усі школярі навчатимуться державною мовою. Примітно, що в Латвії проживає найбільша російська етнічна меншина у світі в процентному співвідношенні – це близько 24,5% населення.
рф
рф почала поетапне зниження постачання газу до ЄС і це бумерангом вдарило по самій росії. Через ухвалені рф санкції «газпром» не постачатиме газ до Німеччини трубопроводом Ямал – Європа, а також до своїх колишніх збутових підприємств. Але такі контрсанкції обернулися проти росії: тепер компанія новатек, імовірно, не зможе продати 3 млн. тонн зпг на рік «газпрому», а сам «газпром» – до 1 млн. тонн з проєкту «сахалін-2».
російська судноплавна компанія «совкомфлот» змушена продавати судна, щоб розплатитися із західними банками в умовах санкцій. компанія займається морським транспортуванням зрідженого газу, сирої нафти та нафтопродуктів. совкомфлоту вже заборонили заходити у води США, а її російські партнери та фінансисти занесені до чорних списків. Невідомо, скільки саме компанія винна західним банкам, але, за даними компанії, станом на 31 грудня 2021 року загальна сума боргових зобов'язань становила приблизно 2,4 млрд доларів.
Тепер п'ять нафтоналивних танкерів і чотири судна для перевезення зрідженого природного газу були продані покупцям з Близького Сходу та Азії: дубайській компанії Koban Shipping та сінгапурській Eastern Pacific Shipping. Виручити на оплату боргу вдалося $700 млн. Джерела вказують, що зараз російська компанія веде переговори із китайською China Merchants Group. За підрахунками аналітиків Lloyd's List, загалом «совком флот» розраховує продати до однієї третини свого флоту. Угоди укладаються напередодні 15 травня – дати, з якої компанії в ЄС мають практично повністю припинити фінансові відносини з найбільшими нафтокомпаніями рф. Ці санкції поки що не передбачають ембарго на російську нафту, але вже виключають закупівлю нафти у компаній «роснєфть» та «газпромнєфть», які ЄС не вважає «суворо необхідними» для забезпечення своєї енергетичної безпеки.
Майже 100 адміністративних справ про «дискредитацію збройних сил росії» надійшли до судів санкт-петербурга до 12 травня: 99 справ зареєстровано, 75 – розглянуто. Не було жодної виправдувальної ухвали.
Водночас російський суд оштрафував Радіо Свобода на 12,8 млн дерев`яних рублів за невидалення інформації про злочини військових рф на території України.
центробанк росії повідомив, що міжнародні резерви рф за тиждень знизилися на $ 1 млрд.
Згідно з дослідженням, 30 % росіян скоротили відвідування Facebook та Instagram через необхідність включати VPN. 26 % – продовжують користуватися заблокованими на рф сервісами. Більшість користувачів Facebook і Instagram проживає на уралі (32 %), а також у московському регіоні (30 %), найменше – у південному федеральному окрузі (15 %).
Після блокування на росії Facebook, Instagram та інших соцмереж 39 % опитаних перестали ними користуватися принципово. Найчастіше таку відповідь давали жителі санкт-петербурга та ленінградської області (48 %), північного кавказу (24 %) та далекого сходу (31 %). Ще 5 % перестали користуватися заблокованими соцмережами через побоювання репресій з боку влади.
В уряді росії терміново погоджують ідею мінцифри щодо дерегулювання держзакупівель для IT-галузі задля прискореного скуповування державними установами залишків імпортного радіоелектронного та іншого інформаційно-комунікаційного обладнання. Через масштабні санкції та зрив постачань уже відчувається їхній дефіцит на ринку, що ставить під загрозу плани уряду щодо цифровізації системи держуправління. Навіть російські посадовці чудово розуміють, що, на відміну від інших галузевих закупівель, вирішити проблеми в IT-сегменті додатковим фінансуванням не вдасться – аналогів багатьох видів такої продукції просто немає, а на росії їх найближчими роками не створять.
мінцифри розраховує на відмову від загальних правил регулювання закупівель для IT-галузі, а саме – скасування вимоги контролю за держвидатками. Уряд у цілому схвалив цю ідею. Головне питання, що поки стримує від ухвали такого рішення, – хто з корупціонерів вкраде більше бюджетних грошей.
Siemens почав згортати діяльність на рф, концерн виходить зі спільних підприємств і вже припинив контракти з сервісного обслуговування швидкісних поїздів «сапсан». На думку експертів, навіть за налагодження сервісу силами російських структур забезпечення поїздів комплектувальними буде серйозною проблемою і вирішуватиметься розбиранням частини парку на запчастини, як це вже відбувається з літаками російських авіакомпаній.
Вартість російської нафти urals знизилась до дев'ятимісячного мінімуму – нижче за 5 тис. руб. за барель. Зокрема лише за два останніх місяці urals подешевшала вдвічі. За оцінками аналітиків ринку, за умови збереження поточних цін та зростання витрат на видобуток і постачання, до кінця року бюджет галузі може бути з дефіцитом 2–2,5 %.
Найбільша нафтова компанія Японії ENEOS припиняє закупівлю російської нафти.
голова мінекономіки білорусі червяков заявив, що через міжнародні санкції ВВП країни протягом січня-квітня знизився на 2 %.
Американська компанія Sylvamo Corporation, яка виготовляє папір під брендом SvetoCopy, що був дуже популярним на росії, йде з рф. Водночас Sylvamo продасть світлогорський целюлозно-паперовий комбінат у ленінградській області, який є головним активом корпорації на рф.
Фінський виробник продуктів харчування Raisio продав свій споживчий бізнес на рф.
Мерія барнаула вирішила не погоджувати з місцевою компартією рф мітинг проти підвищення цін, «через те, що у людей може виникнути негативне ставлення до спецоперації проти України». Саме компартія рф була ініціатором визнання так званих днр і лнр, після чого путін оголосив агресію проти України.
мзс росії рекомендує росіянам утриматися від поїздок до Великої Британії та оформлення британських віз.
Рахунки російського посольства у Польщі заблоковані до 2 вересня.