02.02.24 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
2/2/2024

ЄС погодив виділення макрофінансової допомоги Україні на суму 50 млрд євро – підтримали всі 27 країн. «Це забезпечує стабільне, довгострокове, передбачуване фінансування для України. ЄС бере на себе лідерство та відповідальність у підтримці України, ми знаємо, що стоїть на кону», – заявив президент Європейської ради Шарль Мішель.
Прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо зазначив, що рішення (виділення макрофінансової допомоги Україні ) засвідчує збереження єдності всередині ЄС, та нагадав, що Україна веде боротьбу не лише за себе, а й за свободу для усіх європейців. Водночас президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн нагадала, що йдеться не лише про кошти на допомогу Україні, а й про низку інших пріоритетів ЄС. Прем’єр Нідерландів Марк Рютте заявив, що дуже задоволений домовленістю, і що вона забезпечує більшу структурованість, прозорість та прогнозованість допомоги. Глава уряду Латвії Евіка Сіліня назвала домовленість «чудовою новиною для безпеки Латвії та усієї Європи». Глава уряду Естонії Кая Каллас назвала виділення макрофінансової допомоги Україні «важливим сигналом для України про те, що ЄС поруч із нею на довгий час, до перемоги». Президентка Європейського парламенту Роберта Мецола вважає, що досягнута домовленість на рівні 27 лідерів країн-членів щодо фінансової підтримки України відповідає стратегічним інтересам Європейського Союзу та підтверджує, що ЄС є надійним та передбачуваним партнером.
Очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель запевнив, що Європейські інституції і країни-члени ЄС взяли зобов’язання виділити Україні у 2024 році військову підтримку щонайменше на 21 мільярд євро. Водночас Боррель на позачерговому саміті ЄС закликав лідерів країн-членів якомога швидше ухвалити необхідні рішення щодо збільшення військової допомоги Україні. Головний дипломат ЄС вкотре назвав агресію рф проти України «найбільшою загрозою для європейської безпеки».
ЄС у межах своєї навчальної місії планує підготувати ще 20 тисяч українських вояків до кінця літа.
Адміністрація президента США Джо Байдена підтримує членство України в НАТО, – заявив речник державного департаменту США Метью Міллер.
Міністр фінансів США Джанет Єллен планує закликати Конгрес «діяти швидко» для надання додаткової підтримки Україні і попередить, що бездіяльність «подарує перемогу» путіну.
Заступниця державного секретаря США Вікторія Нуланд упевнена, що 2024 рік має важливе стратегічне значення для України та принесе їй «впевнені успіхи» на полі бою. Водночас Нуланд вважає, що американський Конгрес проголосує за додаткову допомогу Україні.
Міністр оборони США Ллойд Остін під час зустрічі зі своїм колегою Грантом Шаппсом зі Сполученого Королівства обговорили подальшу підтримку України.
Представники Конгресу США під час слухань Гельсінської комісії наголосили, що росія викрадає українських дітей для їх подальшої підготовки і використання у своїх майбутніх війнах.
Україна та Італія провели черговий раунд переговорів щодо укладення двосторонньої безпекової угоди.
До Державного бюджету України надійшло близько 390 млн дол. США від Японії у межах проєктів Світового банку, націлених на соціальний захист та відновлення сільського господарства.
рф
Європейська комісія розпочинає неформальні зустрічі на високому рівні з країнами-членами ЄС, на яких обговорюватимуть деталі 13-го пакета санкцій проти росії.
Європейська рада затвердила пропозицію Єврокомісії щодо використання доходів від заморожених російських активів для фінансування допомоги Україні.
Федеральна рада Швейцарії схвалила приєднання до майже всіх обмежувальних заходів дванадцятого санкційного пакета ЄС проти росії, які, зокрема, забороняють імпорт російських алмазів.
Координатор Ради нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі заявив, що США готові відновити програму переходу Туреччини на сучасні винищувачі F-35 за умови, якщо Анкара зніме з озброєння країни російські комплекси протиповітряної оборони С-300 та С-400.
Туреччина застосовуватиме санкції проти суден рф, які прямують до турецьких портів із тимчасово окупованого Криму, повідомив міністр транспорту та інфраструктури Туреччини Абдулькадір Уралоглу. Зокрема країна повертатиме судна-злочинці назад і накладатиме на них «суворі штрафи».
Через ризики запровадження вторинних санкцій банки Туреччини масово закривають кореспондентські рахунки російських компаній і банків. Водночас зупинено обслуговування корпоративних клієнтів з російським корінням незалежно від країни реєстрації, а також російським компаніям рекомендовано завершити всі поточні операції з турецькими банками та закрити рахунки. Насамперед це стосується бізнесу, який використовував Туреччину як транзитну країну для розрахунків і постачань, а також нафтогазових трейдерів.
Міністерство закордонних справ Фінляндії ліквідовує департамент, який відповідав за росію.
У Вірменії з 1 лютого набув чинності Римський статут, що означає офіційне приєднання країни до Міжнародного кримінального суду (МКС).
Колишній так званий «губєрнатор» тимчасово окупованого росією Севастополя дмітрій овсянніков затриманий у Лондоні за обвинуваченням в обході санкцій та відмиванні грошей. Він постане перед британським судом 20 лютого.
мінфін рф повідомив, що «разовий податок на надприбутки великих компаній», який безпрецедентно запровадив путін минулого року задля рятування російської економіки під час повномасштабної війни проти України, дозволив стягнути з компаній 318,8 млрд руб (315,5 млрд руб у 2023 році за ставкою 5 %, 2024 року – 3,3 млрд руб за ставкою 10 %).
Через рекордний дефіцит робочих рук на росії, викликаний війною в Україні, мобілізацією та масовою міграцією, а також скороченням кількості трудових мігрантів із країн СНД, російські підприємства почали шукати працівників в Індії, Пакистані та північній кореї навіть без знання російської мови. Деякі компанії хімічної та гірничорудної промисловості, агропромислового комплексу активно залучають іноземців із Південно-Східної Азії без кваліфікації, а саме пакувальників, збирачів тари, операторів виробничих ліній.
гєндірєктор компанії welldone, яка займається аутсорсингом логістики, артьом кірєєв заявив, що лише його організація зараз шукає підрядника, який привезе для нього 500 індусів.
Загальна кількість іноземців, які працюють у рф, у 2023 році скоротилася порівняно з 2022-м і не перевищувала 3,5 млн осіб проти 4,5 млн до пандемії та війни в Україні, повідомили в інстітутє соціального аналіза і прогнозірованія ранхігс. Водночас приплив працівників із країн далекого зарубіжжя також знизився: якщо у 2015–2019 роках у рф щорічно приїжджало 120–130 тис. осіб, то торік їх було лише 114 тис.
Всупереч очікуванням російської влади і бізнесу напередодні новорічних свят на рф зменшились постачання імпортних товарів. За даними цєнтра цєнових індексов, у грудні минулого року порівняно з листопадом значно скоротились залізничні постачання на росію автомобілів (на 20 %, до 29 тис. TEU), електропобутових приладів (на 12 %, до 7,3 тис. TEU), паперу та целюлози (на 15 %, до 3,3 тис. TEU). У січні – щорічному піку імпорту товарів на росію перед китайським новим роком також відбувалось зменшення залізничних постачань.
Проведене цєнтробанком рф в січні опитування російських компаній виявило значне погіршення очікувань бізнесу як щодо виробництва товарів, так і попиту на них.
У січні експорт російського зрідженого природного газу скоротився на 8 % порівняно з груднем минулого року, до 2,9 млн. тон.
2023 року продажі сільгосптехніки на росії зменшились на 20 %, виробники кажуть про велику затовареність складів китайською технікою, низьку прибутковість аграріїв та високу вартість кредитів. Протягом року виробництво російських тракторів зменшилось на 6,5 %, продажі – на 13,3 %. За прогнозами самих виробників, 2024 року ринок сільгосптехніки ще може скоротитися на 10 %.
2023 року на росії зросла одноставкова оптова ціна на електроенергію (складається із двох складових: вартості електроенергії – збільшилась на 9,6 % за підсумками 2023 року та вартості потужності – зросла на 2,1 %). Водночас генерувальні компанії скаржаться, що ціни відстають від динаміки реальних витрат на експлуатацію ТЕС. Експерти попереджають, що вже в найближчі два-три роки вартість електроенергії на ринку почне стрімко зростати через індексацію цін на газ і запуск нових дорогих електростанцій.
У січні на росії зафіксовано аномальне зростання витрат населення: за даними «сбєріндекса», на тижні 22–28 січня номінальні витрати власників карток «сбєр» зросли на 16,1 % (реальні – на 8,2 %), за даними дослідницького холдингу «ромір», реальні витрати населення зросли на 25,9 %.
російські судові пристави зупинили понад 600 тис. виконавчих проваджень щодо окупантів, які погодились воювати проти України, на загальну суму понад 60 млрд руб.
На підставі наказу міністєрства транспорта росії у портах ростов, азов, таганрог, темрюк, єйск, кавказ встановили другий рівень захисту об’єктів транспортної інфраструктури від безпосередніх загроз.
білоруська влада має припинити репресії та звільнити всіх політв'язнів, – ідеться у заяві глави делегації зі зв'язків з білоруссю Європарламенту Юозаса Олекаса та постійного доповідача Європарламенту щодо білорусі Пятраса Ауштравічюса. «Масштаби порушень прав людини в білорусі настільки значні, що, на думку Верховного комісара ООН з прав людини, деякі з цих дій можуть бути «злочинами проти людяності», – констатували автори заяви.
1 лютого Сейм Латвії схвалив поправки до закону про спорт, які забороняють латвійським збірним грати проти білоруських і російських команд, навіть якщо спортсмени з цих країн виступають у нейтральному статусі. Також передбачено, що Латвія не організовуватиме змагання збірних з ігрових видів спорту, в яких національні збірні білорусі чи росії беруть участь під своїм прапором чи нейтральним статусом.
У нацбанкє рб заявив, що головною причиною девальваційних та інфляційних ризиків у країні є населення та бізнес, які активно набирають кредити. За 2023 борги населення перед банками збільшилися на 20 % (3,526 млрд рублів) і на початок січня 2024 перевищили 20,5 млрд рублів. Борги за споживчими кредитами становлять 6,934 млрд. рублів. Це на 1,967 млрд. рублів більше, ніж на початку 2023 року. Заборгованість за кредитами на нерухомість становила 13,516 млрд рублів. За рік вона збільшилася на 1,572 млрд. рублів.
У 2023 році в білорусі було звільнено майже 693 тис. осіб, тоді як на роботу прийняли 630,15 тис. осіб, тож кількість звільнень перевищила кількість працевлаштувань на 62,8 тис., свідчать дані бєлстата.