07.05.22 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
5/7/2022

Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що російський диктатор путін ніколи не зламає дух українського народу. Політик упевнений, що Україна переможе в цій війні та буде вільною державою. Про це він сказав під час заходу «Хоробра Україна» в Лондоні, який проводився з метою збору коштів для гуманітарної допомоги, передає The Guardian.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що глава кремля путін не може виграти у війні проти України, оскільки це створить ризик міжнародного свавілля. Глава уряду також назвав повномасштабне вторгнення рф «найбільшою катастрофою нашого часу», повідомляє видання Bild. «З раціонального погляду тісна взаємозалежність національних економік уже давно зробила збройні конфлікти настільки дорогими, що жодна сторона не повинна думати про те, щоб вдатися до цього методу…Якщо путіну це зійде з рук, то є ризик міжнародного свавілля. Тільки з цієї причини росія не повинна перемогти», – заявив канцлер.
Начальники генеральних штабів України, Фінляндії та Швеції візьмуть участь у засіданні Військового комітету НАТО. Зустріч відбудеться 19 травня у штаб квартирі НАТО у Брюсселі, Бельгія. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг приєднається до начальників генштабів країн-членів на першій сесії, під час якої розглядатимуть геостратегічний контекст і підготовку до червневого саміту в Мадриді.
Друга сесія буде присвячена війні росії проти України. До обговорення приєднаються начальники генеральних штабів держав-партнерів НАТО – Фінляндії, Швеції та України.
Третя сесія буде зосереджена на впровадженні Концепції стримування та оборони євроатлантичного простору, а також на довгостроковій позиції НАТО. Начальники генштабів потім зустрінуться з азіатсько-тихоокеанськими партнерами НАТО – Австралією, Японією, Новою Зеландією та Республікою Корея, щоб обговорити регіональні події.
Україна планує в травні отримати другий із початку війни транш макрофінансової допомоги від Європейського Союзу, а також сподівається на можливе відкриття третього траншу у червні. Про це за підсумками міжнародної донорської конференції на підтримку України у Варшаві заявив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Також він додав, що обговорив деталі передачі Україні 1,8 млрд євро допомоги, які були зібрані на донорській конференції чотири тижні тому. В ЄС зазначили, що пришвидшили виділення економічної допомоги Україні через геополітичну напругу, яка згубно вплинула на економічну та фінансову стабільність України.
Міжнародна донорська конференція у Варшаві, присвячена збору коштів для України, що постраждала від війни, зібрала 5 травня $ 6,5 млрд.
На початку червня у Словаччині пройде конференція на підтримку України, в якій очікується участь президентів та прем'єр-міністрів різних країн. Про це заявив Роберт Вааш – президент організації GLOBSEC, яка виступила ініціатором конференції, повідомляє сайт Верховної Ради України.
«GLOBSEC готує на 2–4 червня велику конференцію у Братиславі для мобілізації військової, гуманітарної, економічно-фінансової підтримки України, куди запрошені прем'єр-міністри, президенти, та запропонував Україні головування на заході», – повідомляє сайт ВР, посилаючись на слова Вааша на зустрічі делегації депутатів парламентів держав-членів ЄС (GLOBSEC) з головами комітетів Верховної Ради та першим віце-спікером Олександром Корнієнком.
Єврокомісія запропонувала на рік скасувати для України усі торгові квоти та мита. Фактично, це щонайменше на якийсь час створить українським експортерам умови, схожі на ті, які є у їхніх конкурентів у ЄС, – розповів радник віцепрем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іван Нагорняк. Рішення ухвалюється лише на рік, але Україна перебуває в консультаціях із ЄС про те, щоб продовжити його. А після вступу до ЄС ринок для українських експортерів відкриється без обмежень у термінах.
Скасування квот і мит спростить роботу бізнесу, проте кардинально на ситуацію найближчим часом не вплине. Та щойно розблокують морські порти, запрацює одеський порт, експорт з України спроститься, розповіла Вероніка Мовчан, директорка з наукової роботи Інституту економічних досліджень та політичних консультацій. «Щодо квот для нас важливі позиції щодо зерна, меду, перероблених томатів, яблучного соку, металів», – заявила Мовчан.
Міністерство інфраструктури України та Міністерство інфраструктури і розвитку Польщі досягнули домовленості щодо скасування дозволів для усіх перевізників, які здійснюють міжнародні перевезення палива. Нові правила уже набрали чинності, і їхніми перевагами можуть скористатися як українські, так і польські перевізники.
Посол росії у Франції алєксєй мєшков не отримав запрошення на офіційні заходи у Парижі з нагоди 77-ї річниці Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Цей факт украй обурив російського дипломата. Церемонія, присвячена роковинам Дня перемоги над нацизмом, 8 травня пройде на Єлисейських полях у Парижі. Очолить її французький президент Еммануель Макрон.
Через військове вторгнення рф в Україну Фінляндія не може продовжувати стосунки з росією, які були раніше, – заявила Прем’єр-міністр країни Санна Марін. Політик наголосила, що незабаром Гельсінкі можуть ухвалити рішення про вступ країни до Північноатлантичного альянсу.
У Латвії опрацьовують законопроект щодо припинення договору з рф про охорону пам'яток радянським воїнам. За словами голови комісії сейму із закордонних справ Ріхардса Колса, з прийняттям документа буде усунуто правові перешкоди для знесення пам'ятника перемоги в Ризі та інших подібних монументів.
Китайські технологічні компанії зупиняють діяльність на росії через можливі санкції з боку США, незважаючи на заклики влади протистояти іноземному тиску. Великі китайських підприємств згортають постачання своєї продукції, зокрема Lenovo Group Ltd. та виробник смартфонів і електроніки Xiaomi Corp.
рф
Британсько-нідерландська нафтогазова компанія Shell проводить переговори щодо продажу всіх заправних станцій на росії.
Також стало відомо, що бюджет рф недоотримав у квітні 133 млрд руб. нафтогазових доходів.
Експорт російського вугілля до країн далекого зарубіжжя знизився на 5 % – до 15,7 млн тонн. Країни Європи скоротили імпорт удвічі, а Азія його не збільшила.
Найбільшим ринком збуту вугілля з рф є Індія, експорт до якої збільшився в 2,2 рази – до 848,8 тис. тонн. Водночас постачання до Китаю скоротилося на 12 % – до 1,6 млн тонн. Проблеми на зовнішніх ринках вже призводять до зниження видобутку вугілля в рф, ціна якого втричі вище, ніж рік тому.
«совкомфлот» змушений продати судна, експлуатація яких неможлива через міжнародні санкції, – компанія може втратити до 30 % флоту.
З російського платіжного додатку «qiwi кошельок» стало неможливо поповнювати баланси сервісів AppStore та iTunes. Водночас Google заборонив розробникам на росії завантажувати та оновлювати платні програми у Google Play.
міністерство промисловості та торгівлі рф оприлюднило затверджений список товарів, дозволених для паралельного імпорту. Без дозволу правовласника росія збирається завозити до себе товари відомих брендів, зокрема Apple, Samsung, Volkswagen, Skoda, BMW, Tesla, Mercedes, Volvo, Audi, Chevrolet, HP, Philips, Dell, Siemens, Asus, D-Link, Nokia, JBL, Bose та інших виробників.
Ринок зовнішньої реклами на рф значно скоротився. Іноземні рекламодавців зупинили інвестиції і рекламну діяльність, через що замовлення на розміщення реклами скоротилося на декілька десятків відсотків, – повідомили в компанії онлайн-бронювання зовнішньої реклами аll-billboards. У компанії gallery заявили конкретніше: «Ми фіксуємо відтік іноземних рекламодавців, у деяких категоріях він досягає 70–80 %». Здебільшого постраждають рекламодавці в аеропортах.
Виробництво меблів на рф знижується, попит падає, ціни зростають. Починаючи з березня через глибоку кризу в країні, причиною якої є військове вторгнення рф в Україну, обсяги виготовлення меблів стрімко скорочуються. Вартість меблів у березні зросла в середньому на 12,5 %. Російські виробники залежать від імпорту комплектуввльних, зокрема фурнітури, лаків, фарби, тканини – частка імпорту у продукції становить 50 –60 %. У багатьох компаніях собівартість продукції у березні збільшилася на 35–50 % порівняно з лютим.
Крім зниження платоспроможності покупців, меблярі втратили багато каналів збуту продукції, зокрема шведську IKEA. Стрес-сценарій ситуації на ринку передбачає падіння продажів на 50 % за підсумками року.
«Зростання зарплат не встигає за інфляцією, споживання зменшується», – відзначає більшість бізнесменів.
росія відключена від TeamViewer – німецької програми для дистанційного доступу, керування та обслуговування комп`ютерів, інших пристроїв.
За прогнозом рахункової палати, доходи регіональних бюджетів на росії зменшаться на 5–8 % через міжнародні антиросійські санкції. Найважча ситуація буде в найрозвиненіших та диверсифікованих регіонах. За прогнозом, криза посилюватиметься із третього кварталу поточного року.
Компанії «россєті» та «россєти фск еэс» змушені зупинити лістинг своїх GDR на Лондонській біржі.
Ділова активність у сфері послуг на росії знижується другий місяць поспіль.
Індекс ділової активності у сфері послуг (PMI) становив 44,5 пунктів за підсумками квітня, а сукупний індекс обсягів виробництва – 44,4 пункту, –зазначають у дослідженні S&P Global. Індекс менше 50 пунктів є показником зниженням ділової активності в країні.
генпрокуратура росії збирається заборонити діяльність на рф української неурядової організації «Кримська правозахисна група». За заявою генпрокуратури, «діяльність організації становить загрозу конституційному ладу та безпеці країни».
Європейський підрозділ Всесвітньої організації охорони здоров`я закликав прийняти наступного тижня резолюцію щодо закриття офісу на росії. Відповідний документ підтримали 43 із 53 країн-членів Європейського регіонального бюро.
Фінський виробник хімікатів Kemira зупиняє бізнес на російському ринку. Компанія займалася виготовленням хімічних речовин для паперової та целюлозної промисловості, для очищення стічних вод, а також для нафтової та гірничодобувної промисловості.
Міжнародна газова спілка заборонила будь-яку участь компаній з рф у своїй діяльності.
Апеляційна палата комісії FIDE з етики та дисципліни відхилила апеляцію російського шахіста карякіна щодо його дискваліфікації. Шахіст був дискваліфікований за публічну підтримку агресії росії проти України.
російський «тінькофф банк» змушений був зупинити SWIFT- операції в євро.
Медіахолдинг Independent Media змінив назви російськомовних версій журналів Esquire, «Домашній очаг», Cosmopolitan та Menʼs Health, випливає з реєстру роскомнадзору. Згідно з реєстром, журнали зареєстрували під новими назвами ще у квітні. Так, «Домашній очаг» став «Новим очагом», Cosmopolitan – Cosmagazine, Men's Health – Men today, Esquire – «Правіла жізні» (за аналогією з однією з популярних рубрик журналу).
Керівник центру психологічної корекції захворювань клінічної лікарні поздняков зазначив, що останні три місяці спостерігається стійке зростання кількості звернень громадян з психологічними розладами. Зокрема, за даними клініки, у лютому та березні 2022 року зафіксовано на 25,9 % більше пацієнтів зі скаргами на тривогу та страх, ніж у 2021 році.
Психолог і сімейний терапевт козейкіна додає, що на тлі подій, що відбуваються на росії, люди стали частіше звертатися зі скаргами на гостру і затяжну реакцію на стрес, підвищену тривожність (майже 80 % пацієнтів), різні прояви тривожних розладів (60 %), панічні атаки (40 %), а також
депресивний стан (40 %). «Це пов`язано із загальною нестабільністю та економічною кризою, що насувається. Люди переживають через можливу втрату роботи. Стало практично неможливо будувати довгострокові плани, через це втрачається відчуття стабільності. Йдеться про втрату колишнього способу життя, зараз багато хто говорить про відсутність відчуття безпеки та безвихідь», – вважає козейкіна.