08.04.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
4/8/2025

Рада з міжнародних партнерств при Президентові Франції визначила підтримку України як один із пріоритетів країни.
«Цим російським ударам має настати край. Якнайшвидше потрібне припинення вогню. І рішучі дії, якщо росія продовжить намагатися виграти час і відмовлятися від перемир’я. Скільки ще росія насміхатиметься з пропозицій миру від США та України, продовжуючи вбивати дітей та інших цивільних?» – президент Франції Емманюель Макрон.
«Польща рішуче засуджує подальші напади росії на Україну. росія повинна відповісти за смерті українців і руйнування цивільної інфраструктури. Останні дії москви демонструють, що її метою є подальша війна, а не мир», – позиція МЗС Польщі.
Президент ПАРЄ Теодорос Русопулос наголосив, що результат війни росії проти України визначить майбутнє європейського континенту, оскільки українці відстоюють цінності, які є основою європейської ідентичності.
Сесія Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) цього тижня голосуватиме за резолюцію про необхідність притягнення до відповідальності та унеможливлення уникнення безкарності рф за агресію проти України. Резолюція охопить питання створення Спеціального трибуналу за злочин агресії, міжнародного механізму компенсацій та притягнення до відповідальності за воєнні злочини, геноцид та злочини проти людяності.
рф
Міністри фінансів країн Євросоюзу обговорять створення спільного міжурядового оборонного фонду European Defence Mechanism. За задумом, він закуповуватиме озброєння, стягуватиме з учасників плату за його використання та видаватиме кредити. При цьому до нього зможуть приєднатися країни поза ЄС – наприклад, Велика Британія, Україна та Норвегія. Проєкт є частиною дискусії про те, як фінансувати підготовку до можливого нападу росії.
«росія демонструє повну неповагу до переговорів. Вона щодня демонструє, що не має жодного інтересу до них», – речниця Європейської комсії Анітта Гіппер.
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте переконаний, що росія має зробити свої кроки до мирного врегулювання розв'язаної нею війни проти України.
Спецпредставник Євросоюзу з питань санкцій Девід О'Салліван заявив, що наразі переговори між Брюсселем та Вашингтоном про можливе послаблення заходів проти росії не ведуться.
Литва планує використовувати гелікоптер для супроводу російських транзитних поїздів, що прямують через країну до Калінінградської області.
Через обвал на світовому нафтовому ринку ціна російської нафти urals опустилася до $50 за барель. Це близько до мінімумів за весь період повномасштабної війни проти України та майже на $20 нижче, ніж закладено у бюджеті рф на поточний рік.
Квітневий експорт російської пшениці очікується більш ніж на 60 % нижче за минулорічний.
У лютому 2025 року по всій росії обсяг нерозпроданого житла, що будується, досяг 77,7 млн кв. м, або 68 % від загального обсягу проєктів. За рік показник збільшився на 12 %: у лютому 2024 року він становив 69,4 млн кв. м, або 66 % загального обсягу житлового будівництва.
росіянам дедалі складніше обслуговувати іпотеку, яку вони набрали за час буму пільгових програм. Прострочена заборгованість за іпотечними житловими кредитами за лютий зросла на 7,6 млрд руб., або на 7 %, і на 1 березня становила 109,7 млрд руб.
російські виробники різко скоротили випуск міцних алкогольних напоїв. У січні–березні виробництво горілки впало на 22,7 % рік до року, до 12,8 млн дал, коньяку – на 25 %, до 1,4 млн дал, а лікеро-горілчаних виробів – на 9,2 %, до 3,5 млн дал.
Аби впоратися з дефіцитом кадрів по всій країні, путін підписав закон, що дозволяє роботодавцям залучати до роботи дітей віком від 14 до 18 років.
генпрокуратура рф визнала небажаною японську неурядову організацію «Асоціація з питань північних територій». Організація є спонсором загальнонаціонального руху Японії за повернення «північних територій», відкрито заявляючи про невизнання над ними юрисдикції росії.
Латвія продовжила заборону на ввезення сільгосппродукції та кормів з білорусі й росії ще на рік – до 1 липня 2026 року. Йдеться про заборону на ввезення до Латвії овочів, фруктів, ягід, горіхів, усіх видів зерна, кормової сировини та готових кормів як безпосередньо з рб і рф, так і через треті країни, якщо продукцію вироблено там.
Європейський Союз у рамках ініціативи EU4Belarus – SALT оголосив про запуск нової програми підтримки для громадян Білорусі, які постраждали від політичних репресій, втратили джерело доходу або можливість продовжувати навчання.
Зовнішньоторговельний оборот товарів білорусі в січні–лютому 2025 року становив 12 млрд 542,7 млн доларів – на 4,5 % менше, ніж за аналогічний період 2024 року (13 млрд 139,6 млн). Експорт становив 5 млрд 760 млн (-8,3 % у річному вимірі), імпорт – 6 млрд 782,7 млн (+1,6 %). Негативне сальдо становило 1 млрд 22,7 млн. У січні негативне сальдо становило 504,3 млн доларів. Таким чином, за місяць воно збільшилося більш ніж удвічі.
білорусь опустилася на четверте місце в ЄАЕС зі зростання сільгоспвиробництва, рік тому вона була лідером.
У рб під контролем держави залишаться ціни приблизно на 45 % споживчого кошика. З регулювання виключено насамперед товари, які не користуються повсякденним попитом населення. Наприклад, пиріжки та чебуреки, деякі види головних уборів.
У білорусі працюють 60 тисяч іноземців. За 2024 рік кількість трудових мігрантів збільшилася більш ніж удвічі.
Кримінальне переслідування в рб не припиняється та показує тенденцію до зростання. Середня щомісячна кількість судів за «політичними» статтями перевищує 70, причому за останні два роки стабільно щомісяця проводиться по 50+ нових судів.