13.03.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
3/13/2025

Данія виділила 98 млн євро на закупівлю обладнання для посилення енергетичної безпеки України в межах українсько-данського енергетичного партнерства.
Європейський парламент більшістю голосів ухвалив резолюцію про непохитну підтримку України після трьох років повномасштабної російської агресивної війни.
Речниця Єврокомісії Аніта Хіппер повідомила, що ЄС продовжує роботу над пакетом військової допомоги Україні, до якого зокрема можуть увійти системи ППО та боєприпаси до них.
«Це позитивний розвиток подій, який може стати кроком до всеосяжного, справедливого і тривалого миру для України. Тепер м'яч на боці росії», – президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн привітала результат українсько-американських переговорів у Саудівській Аравії.
«Європейський Союз готовий відігравати свою повну роль у підтримці майбутніх кроків разом з Україною, Сполученими Штатами та іншими партнерами», – глава дипломатії ЄС Каї Каллас щодо підсумків переговорів у Саудівській Аравії між Україною та США.
«Україна може на нас покластися, на Європу покластися... Ми як ЄС, як європейці загалом будемо посилювати нашу допомогу», – заначив канцлер ФРН Олаф Шольц.
Міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський та міністр внутрішніх справ Віт Ракушан вважають пропозицію щодо «30-денного перемир’я» важливим кроком на шляху до справедливого миру в Україні.
Украерорух і французька група Thales, що є одним із провідних виробників обладнання для зв’язку у світі, підписали угоду на встановлення аеродромного радіолокатора в межах підготовки України до відновлення цивільних польотів.
Авіакомпанія AirBaltic готова відновити польоти в Україну після «відкриття неба».
рф
Комітет міністрів Ради Європи закликав росію припинити порушення прав людини та міжнародного гуманітарного права в окупованому Криму. Про це йдеться у рішенні Комітету щодо міждержавної справи «Україна проти росії» стосовно Криму, ухваленому на останньому щоквартальному засіданні з нагляду за виконанням рішень ЄСПЛ. Комітет міністрів Ради Європи закликав рф відновити застосування в Криму українського законодавства, припинити практики, що є порушенням Європейської конвенції з прав людини, і звільнити всіх кримських політв’язнів.
Країни ЄС мають готуватися до воєн, щоб не допустити конфліктів у майбутньому, повідомив єврокомісар із оборони Андрюс Кубілюс. Він уточнив, що це єдиний спосіб «стримати найгірше», маючи на увазі російську загрозу. «Ми стикаємося з явною та реальною небезпекою. Ніхто з нас не бачив цього у своєму житті. Більш ніж будь-коли Європа має підготуватися до гіршого, щоб запобігти гіршому – можливості військової агресії проти нас», – сказав Кубілюс.
Американський сенатор від Республіканської партії Ліндсі Грем сподівається, що росія погодиться на «30-денне перемир'я». Також він заявив: «якщо росія відмовиться, ми повинні накласти на неї санкції». Сенатор запевнив, що США запроваджуватиме санкції, передбачені Конгресом, «які не лише вплинуть на росію, але й накладуть санкції і тарифи на країни, що купують російські товари, зокрема нафту, газ та уран». «росія вже давно повинна відчути непереборний економічний біль внаслідок свого брутального вторгнення в Україну», – додав він.
У Національних зборах Франції розглянуть проєкт резолюції, в якій закликають арештувати заморожені російські активи. У проєкті резолюції закликають ЄС, НАТО та інші союзні країни продовжувати й збільшувати свою політичну, економічну та військову підтримку України перед обличчям російської агресії.
МЗС Греції відмовилося продовжити акредитацію шеф-кореспонденту російського пропагандистського інформагентства «риа новости».
Служба державної безпеки Латвії передала до прокуратури матеріали для порушення кримінальної справи щодо чотирьох осіб за підозрою у передачі супутникових систем Starlink Mini російським військовим. Підозрюються громадянин Азербайджану, двоє громадян Латвії та один негромадянин Латвії. Розслідування при цьому продовжується і щодо інших осіб.
Випереджальне авансування за держконтрактами та прискорені держзакупівлі в лютому продовжилися, випливає з даних минфина рф про виконання федерального бюджету у перші два місяці року. Через це дефіцит зріс до 2,7 трлн руб. – це більш ніж удвічі вище за показник, закладений на весь 2025 рік.
Вартість нафти urals із навантаженням у портах рф на Балтиці впала до мінімального за 14 місяців рівня – близько $54 за барель, що на $6 за барель нижче за встановлену країнами Заходу цінову стелю.
росія в лютому 2025 року скоротила експорт нафтопродуктів через свої морські порти на 7,5 % у добовому вираженні до попереднього місяця до 8,72 мільйона тонн. До лютого 2024 року експортна перевалка палива через порти рф впала на 13,6 %.
Обсяг перевезень міжконтинентальною залізничною колією з Китаю до Європи через росію скорочується вже кілька місяців поспіль. В росії масово затримують товари, які йдуть із Китаю до Європи – проблема виникла після посилення москвою заборони на транзит товарів подвійного призначення, що діє до кінця 2025 року. До переліку товарів, які заборонено постачати до «недружніх країн», потрапили зокрема електродвигуни та генератори, радіолокаційна та радіонавігаційна апаратура.
Уповільнення будівельної активності рф позначилося на динаміці реєстрації нових компаній у галузі. До початку 2025 року кількість нових юридичних осіб в індустрії скоротилася на 3 % рік до року, до 129 тис. Особливо це помітно у великих регіонах, де раніше створювалася значна кількість профільних компаній, зокрема для виконання великих проєктів з державною участю. Представники галузі не відкидають подальшого скорочення кількості реєстрацій нових компаній.
Для покупки однокімнатної квартири в іпотеку жителям великих російських міст тепер потрібно заробляти щонайменше дві середні зарплати. Щоб банки схвалили житловий кредит на ринкових умовах для квартири площею 35 кв. м у новобудові, дохід позичальника має становити від 109,8 тис. до 341,4 тис. рублів на місяць залежно від регіону. Проте реальні зарплати росіян у мегаполісах у 1,6–3,2 рази нижчі від цього рівня. Найскладніша ситуація в москві, де середня зарплата за 2024 рік становила 141 тис. рублів. Для схвалення іпотеки на однокімнатну квартиру в столиці рф необхідний дохід у 2,4 раза вищий – 341,4 тис. рублів на місяць. У санкт-петербурзі розрив іще більший: за середньої зарплати в 94 тис. рублів банки вимагають у 2,8 раза більше – близько 263 тис. рублів.
Середня ціна квадратного метра в новобудовах москви за рік зросла майже на 8 %.
У росії підскочив попит на антидепресанти. За перші два місяці 2025 року аптеки продали 3,2 млн упаковок таких препаратів – на 15 % більше, ніж у той же період 2024 року, і заробили 2,8 млрд рублів. У грошах приріст становив 30 % – рекорд за останні п'ять років. Для порівняння: у січні–лютому 2023 року росіяни витратили на антидепресанти 1,46 млрд рублів. Усього було куплено 2 млн упаковок таких препаратів. У 2022 році показники були нижчими: 1,2 млрд рублів і 1,8 млн пачок. З 2021 року продаж у штуках збільшився у 2,5 раза. Тоді за перші два місяці росіяни придбали 1,3 млн упаковок на 830,7 млн рублів.
У половині російських регіонів уже ліквідували місцеве самоврядування.
путін вимагає організувати змагання з «боксу на візках» серед інвалідів, що повернулися з війни проти України. Станом на кінець 2024 року інвалідність через важкі поранення на фронті дістали вже 376 тисяч росіян. Такі дані наводяться у щорічній доповіді Military Balance Міжнародного інституту стратегічних досліджень (IISS). З лютого 2022 по грудень 2024 року 611 тисяч російських військових в Україні дістали поранення. Серед них 235 тисяч кваліфіковані як виліковні, решта стали каліками. Серед важкопоранених кожен другий зіткнувся з ампутацією кінцівок. Таким чином, відповідно до розрахунків IISS, кількість інвалідів-ампутантів серед тих, хто повернувся з фронту, може перевищувати 180 тисяч.
генпрокуратура визнала небажаною діяльність у росії датської організації Rasmussen Global (Rasmussen Global Consulting). Агентство, створене у 2014 році колишнім генсеком НАТО Андерсом Фог Расмуссеном, займається політичним консалтингом і «з моменту створення має явну антиросійську спрямованість».
федеральна служба виконання покарань росії відчуває значний кадровий дефіцит: некомплект співробітників досяг 23 %, що еквівалентно 53 975 вакантним посадам. Загальна ситуація така, що кількість співробітників, які звільняються, на третину перевищує кількість прийнятих на службу. Причому понад 45 % тих, хто звільнився, не допрацьовують до виходу на пенсію.
У російських в’язницях зросла «концентрація іноземців». Станом на 1 січня 2025 року у місцях позбавлення волі перебувають понад 30 тис. іноземців, 69,5 % з них – громадяни країн Середньої Азії.
Уповноважений з прав дитини в Карелії геннадій сараєв вручив удовам військових, які загинули під час бойових дій проти України, подарунки на честь 8 березня. Він подарував жінкам гачки для сумочок і назвав їх «багатофункціональною медаллю уповноваженого».
Польська національна прокуратура звинуватила громадянина білорусі у підпалі багатоповерхової будівельної крамниці у Варшаві в квітні 2024 року. Чоловік діяв за завданням російської розвідки.
У лютому 2025 року в рб промислова продукція подорожчала на 1,2 %, з початку року – на 2,8 %. Зокрема інвестиційні товари стали дорожчими на 0,4 % та 0,2 % відповідно, проміжні – на 1,2 % та 3,5 %, споживчі – на 1,3 % та 1,7 %. Ціни на сільськогосподарську продукцію збільшилися на 0,7 % та 1,6 % (у рослинництві – на 0,3 % та 2 %, тваринництві – на 0,8 % та 1,5 %).
287 державних підприємств рб виробляють зброю для росії.
Усього 3 % іноземців не з росії приїхали 2024 року до білорусі організованими турами та екскурсіями. Шість років тому частка росіян серед інтуристів обмежувалася половиною.
Одна з причин звільнення павла каллаура з посади голови Національного банку рб – його незгода з політикою видачі кредитів російським підприємствам наприкінці 2024 року, коли білоруські банки видали їм кредити на півмільярда доларів. Ці гроші могли піти на школи, лікарні чи дороги в самій білорусі, але натомість вони підтримують економіку росії – країни, яка веде війну проти України.
Станом на 12 березня відомо не менше ніж про 219 політв'язнів у рб, які перебувають за ґратами в особливому ризику, повідомляє правозахисний центр «Вясна». Мінімум 78 з них «перебувають у тяжкому стані фізичного здоров'я», вік 32-х перевищує 60 років (багато з них мають великі проблеми зі здоров'ям), зазначають правозахисники. Вісім мають інвалідність. Серед політв'язнів 10 людей мають ментальні розлади. 39 засуджених із політичних мотивів – багатодітні батьки. Відомо мінімум про 10 родин, де обидва батьки перебувають за ґратами.