13.05.22 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
5/13/2022

Рада ООН з прав людини більшістю голосів підтримала резолюцію щодо розслідування злочинів російських збройних сил в Україні. За резолюцію проголосували 33 країни-учасниці Ради, 12 утримались, Китай та Еритрея виступили проти. росія була виключена зі складу Ради ООН з прав людини
у квітні.
ЄС виплатить Україні другий транш надзвичайної макрофінансової допомоги на 600 млн євро до 20 травня. Про це під час брифінгу для преси заявила речниця Європейської комісії Дана Шпінант. «Учора Європейська комісія ухвалила рішення, яке є необхідним для надання другого траншу програми надзвичайної макрофінансової допомоги для України та для позики цих фондів на ринку капіталів. Другий транш дорівнює 600 млн євро. Практична виплата цієї суми очікується до 20 травня», – заявила речниця Єврокомісії.
Президент Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) Вернер Хоєр підтримав план відбудови України вартістю у кілька трильйонів євро, повідомляє Reuters. Хоєр сказав, що Європу не можна залишати наодинці з тим, щоб оплачувати величезний рахунок від вторгнення росії в Україну, який, за його прогнозами, може скласти трильйони. «Політичні лідери повинні прийняти рішення якомога швидше. Але я думаю, що нам потрібна структура, яка справді орієнтована на глобальну аудиторію, а не лише на платників податків у Євросоюзі», – заявив він.
Литва офіційно відкликає свого посла в росії і закриває генеральне консульство у санкт-петербурзі. Посол Ейтвідас Баярунас повертається на батьківщину 1 червня, а консульство припиняє роботу 7 червня. На початку квітня литовський уряд через вторгнення рф в Україну ухвалив рішення про зниження дипломатичного представництва між Литвою та росією до повірених у справах.
Крім цього, у Литві пропонують ввести повне торгове ембарго проти росії – нічого не продавати, не купувати, не інвестувати. На думку литовських парламентарів, такий крок надасть політичну свободу у схваленні рішень країнам-членам НАТО та вплине на економіку рф.
Керівник латвійської Національної ради з електронних ЗМІ (NEPLP) Іварс Аболіньш повідомив, що країна заблокує кілька великих російських соцмереж, включаючи «вконтактє» та «однокласнікі», повідомляє LSM. «Відповідно до встановлених Європейським союзом (ЄС) санкцій, NEPLP ухвалив рішення обмежити роботу соціальних мереж «вконтактє», «однокласники» та «мой мір» на території Латвії», – повідомив Аболіньш. Платформи буде заблоковано наступного тижня, уточнив він. NEPLP стверджує, що має докази того, що платформи належать російським бізнесменам юрію ковальчуку та владіміру кірієнку, які включені до списку санкцій ЄС.
Рада нацбезпеки та оборони України вирішила примусово вилучити активи «дочок» російських сбєрбанку й промінвестбанку в Україні. Про це йдеться в документах до законопроєкту № 7371 на сайті Верховної Ради. 99,772644 % майна ПАТ «Акціонерний комерційний промислово-інвестиційний банк» (Промінвестбанк), що належать держкорпорації розвитку «веб.рф»; 100 % акцій АТ «міжнародний резервний банк» (раніше сбєрбанк), що належать ПАТ «сбєрбанк росії», – ідеться в документі.
Крім корпоративних прав, Україна примусово вилучить фінансові активи, тобто право вимоги боргу «веб.рф» до промінвестбанку, сбєрбанку до «мр банку» і обох «дочок» російських банків до юридичних осіб. Також вилучать фінансові активи у вигляді коштів на накопичувальному й кореспондентському рахунках, ОВДП, депозитних сертифікатів НБУ.
Уряд Німеччини відкинув припущення, що може активувати газопровід «Північний потік-2» з росії до Німеччини, аби компенсувати скорочення потоків газу через Україну. За словами прес-секретарки міністерства енергетики країни Аніки Айнхорн, газопровід «помер» – і ніхто не думає про його «воскресіння». «Північний потік-2» справді помер після того, як росія напала на Україну. І ніхто не думає переключатися на нього», – зазначила Айнхорн. При цьому речниця зазначила, що після того, як «газпром» припинив подачу газу через газовимірювальну станцію «Сохранівка», що розташована у тимчасово окупованій Луганській області (за цим маршрутом проходить близько третини всього обсягу транзиту російського газу через Україну), обсяги транзитного газу знизилися для Німеччини на 25 %. Однак цей дефіцит, за її словами, «частково компенсується завдяки збільшенню постачання з Норвегії та Нідерландів». Айнхорн також зауважила, що більша частина російського газу надходить до Німеччини не через Україну, а російським газопроводом «північний потік-1». Він був запущений ще у 2011 році, а його пропускна спроможність становить 27 млрд кубометрів на рік. «північний потік-2», що мав стати найглобальнішим енергетичним проєктом із постачання газу до ЄС, перетвориться на локальний трубопровід. Сухопутну ділянку «газпром» вирішив використати для постачання до північно-західних регіонів рф. У російській компанії дійшли висновку, що навіть якщо Німеччина зніме всі санкції та вирішить запустити «північний потік-2», що на цей момент фактично неможливо, запуск може статися лише у 2028 році. «Якщо влада Німеччини вирішить ввести морський газопровід в експлуатацію, в роботу можна буде включити лише одну нитку із завантаженням у 100 %. Ввести в експлуатацію другу нитку газопроводу можна буде не раніше, ніж у 2028 році», – зазначили в «Газпромі».
Глави чотирьох комітетів Палати представників США надіслали офіційні запити керівництву соціальних мереж YouTube, TikTok, Twitter та Facebook. Вони просять заархівувати докази військових злочинів росії в Україні, які можуть використовуватися в майбутніх судах. У запитах наголошується, що матеріал необхідно зберегти, оскільки соціальні мережі відповідно до своєї політики можуть видаляти чутливий контент для захисту користувачів. «Ми просимо Meta (материнська компанія Facebook) вжити заходів для збереження та архівування контенту, розміщеного на її платформах, який потенційно може бути використаний як докази, оскільки уряд США та міжнародні спостерігачі... розслідують російські військові злочини», – йдеться у листі до генерального директора Meta Марка Цукерберга. Також листи були надіслані керівництву YouTube, TikTok та Twitter.
Розроблено комплекс заходів, який допоможе Україні експортувати сільськогосподарську продукцію, повідомляє Єврокомісія. За словами комісара з питань транспорту Адіни Велян, 20 мільйонів тонн зерна мають залишити Україну менш як за три місяці з використанням інфраструктури ЄС. «Це колосальний виклик, тому потрібно скоординувати й оптимізувати логістичні ланцюги, встановити нові маршрути й уникати, наскільки це можливо, затримок», – зазначила вона. Зазначається, що незважаючи на екстрені зусилля ЄС і його країн-членів, спрямовані на полегшення перетину кордону між Україною і ЄС, тисячі вагонів і вантажівок з української сторони чекають на митне оформлення. У середньому поточний час очікування для вагонів становить 16 діб, але в деяких межах – до 30 діб. Єврокомісія закликає національні органи влади застосовувати максимальну гнучкість і забезпечити належний персонал для прискорення процедур у пунктах перетину кордону.
Україна та Польща домовилися про роботу ветеринарних і санітарних служб у режимі 24/7 на українсько-польському кордоні, – повідомила Перший віце-прем'єр-міністр – міністр економіки Юлія Свириденко. Вона наголосила, що для українського агроекспорту спростять контрольні процедури. Крім того, сторони домовилися про усунення бар'єрів у торгівлі продукцією тваринного походження, зокрема свинини. «Для України важливо забезпечити транзит свинини, яловичини та баранини до третіх країн через територію Польщі, що потребує відповідних ветеринарних рішень», – заявила Свириденко.
Також досягнуто домовленості більш ефективно використовувати всі варіанти перевезень, зокрема контейнерні перевезення через польські порти.
Через війну Мінцифра відкриє центр Дія.Бізнес у Варшаві для вимушених переселенців – він працюватиме тимчасово, на час війни. Про це повідомляє прес-служба Мінцифри. У ньому українці зможуть:
– проконсультуватися щодо отримання статусу біженця або інших правових підстав перебування на території Польщі;
– отримати інформацію щодо проживання та працевлаштування у Польщі;
– дізнатися, як відкрити бізнес у Польщі.
Відкриття Дія.Бізнес у Варшаві відбудеться 17 травня, а приймати відвідувачів розпочнеться вже 18 травня за попередньою реєстрацією.
Польський поштовий оператор надрукував 99 аркушів марок із зображенням Президента України Володимира Зеленського – попри високу ціну набору їх розібрали за годину. Всього було виготовлено 99 аркушів по 9 марок на кожному з них. Ціна одного набору – 4 500 злотих (близько 30 000 грн). Попит виявився настільки великим, що продаж було зупинено вже за годину, пише Укрпошта. Таким чином, від продажу зібрали близько 3 млн грн. Усі кошти підуть на закупівлю допомоги для України.
Apple відключила оплату в AppStore з російських мобільних номерів «мегафону», yota та tele2.
Компанія з виробництва спортивного одягу та взяття Nike розірвала контракти із футбольними клубами «спартак» та «урал».
Німецька компанія Siemens оголосила про зупинку бізнесу на росії. Вже 13 травня компанія скасовує сервісні контракти з «російськими залізними дорогами», зокрема контракти на обслуговування швидкісних пасажирських поїздів «сапсан».
Фінська енергетична компанія Fortum заявила про завершення діяльності на російському ринку та продажу бізнесу на рф. «До раніше оголошеного заморожування інвестицій та фінансування, ми вирішили здійснити контрольований вихід із російського ринку. Зокрема це рішення стосується продажу російського бізнесу Fortum», – повідомив гендиректор компанії Маркус Раурамо. Також в компанії оголосили про швидке відчуження російської «дочки» Unipro.
Фінська компанія Nurminen Logistics запустила перший контейнерний поїзд із Китаю в обхід росії. Транскаспійський маршрут поєднує залізницю та морський транспорт. Поїзд прямує через Казахстан, Азербайджан, Грузію, Румунію до Центральної Європи. Час доставки з Китаю д Центральної
Європи виявився швидшим, ніж морські перевезення. Маршрут уже досить популярний. На наступний поїзд, що вирушає 25 травня, місця вже розпродано. З червня планують організовувати щотижневі рейси
Найбільша страхова компанія Європи Allianz SE заявила про високу ймовірність зупинки діяльності на росії.
рф
У першому кварталі оборот ринку ритуальних послуг на рф зріс на 16 % порівняно з минулим роком. Найбільшу динаміку зафіксовано у приморському краї, де оборот зріс вдвічі, рязанській області – на 68 %, томській області – на 52 %, самарській області – на 51 %, підмосков'ї та удмуртії – на 50 %. У москві обороти похоронних бюро залишилися на рівні минулого року, а в санкт-петербурзі зросли лише на 9 %.
За логікою центрабанку рф «зміцнення рубля значною мірою пояснюється зниженням імпорту через санкції». Про це зазначено в доповіді банку росія щодо грошово-кредитної політики. Іншими словами: немає імпортних товарів – нема чого купляти за дерев’яні рублі.
росавіація продовжила заборону польотів до аеропортів півдня та центральної частини росії до 19 травня.
У військовій частині хабаровського краю рф стався потужний вибух, є загиблий і постраждалі. Причиною вибуху імовірно є необережне поводження з боєприпасами під час розвантаження.
Продаж смартфонів на російському ринку в квітні знизився, за даними рітейлерів, на 30 % – в кількості та вартості. Уподобання користувачів змістилися в бік бюджетних моделей, насамперед китайських виробників. На думку аналітиків, цей ринок навряд чи повернеться до зростання хоча б минулого року.
За прогнозами аналітиків FocusEconomics у 2022 році зниження попиту росіян на товари становитиме 13,9 %, реальних зарплат – на 11,7 % (за інфляції у 22,3 %), капітальних інвестицій – на 20 %, промвиробництва – на 10,1 %, імпорту – на 32,5 %, експорту – на 15 %. У квітні значно погіршено очікування щодо дефіциту бюджету – до 1,8 % ВВП, і безробіття – до 7,3 %.
російські банки стрімко знижують дохідність вкладів: до кінця квітня середня максимальна ставка найбільших кредитних організацій опустилася нижче за ключову і перебуває в негативній зоні щодо високої інфляції. За даними центрабанку, у третій декаді квітня середня максимальна ставка за депозитами у топ-10 найбільших банків знизилась до 11–13 % з 15–16,58 % у першій та другій декадах. Водночас за макроекономічним прогнозом банку росії, інфляція на кінець 2022 року становитиме 22 %.
Через кризу, що лише посилюється, під загрозою опинилися інвестиції у майданчики для будівництва житла на росії. Серед основних причин –складність отримання кредитів у банках, що побоюються зниження попиту на новобудови та зростання собівартості будівництва. Експерти прогнозують, що у поточному році обсяг угод із купівлі майданчиків скоротиться на третину.
Міжнародне енергетичне агентство повідомило, що видобуток нафти і конденсату на росії у квітні знизився на 960 тис. барелів на добу – до 10,4 млн (це найнижчий показник з листопада 2020 року).
путін заявив, що 2022 року може бути зібраний рекордний урожай зерна за всю історію росії. Головний ізгой світу забув уточнити, що його окупаційні війська активно вивозять з України вкрадене зерно. Заступник міністра сільського господарства України Тарас Висоцький заявляв, що росіяни вже вкрали кілька сотень тисяч тонн зерна на окупованих ними територіях України і висловив занепокоєння, що більша частина з 1,5 млн тонн зерна, що зберігається на окупованій території, може бути вивезена на росію.
Через дію міжнародних санкцій компанія «уральські авіалінії» до 31 травня відсторонила від роботи 931 співробітника, повідомили в департаменті праці та зайнятості населення свердловської області.
Розвиток російського ринку безпілотних літальних апаратів (дронів) через санкції проти рф може сповільнитися на кілька років, – заявив керівник ринку аeronet національної технологічної ініціативи альошин.
Профспілкова організація заводу «автоваз» оголосила про зупинку виробництва з 16 по 20 травня через дефіцит комплектувальних. Раніше лінія на підприємстві вже зупинялася 4-6 травня та 11-13 травня. З 6 червня завод переходить на чотириденний режим роботи терміном на три місяці через кризу постачання деталей.
Під час тривалих травневих свят росіяни заощаджували кошти і не дозволяли собі активно подорожувати. Аналіз фахівців «мегафону» показало, що лише серед жителів москви кількість ти, хто залишився вдома, зросла на
20 % порівняно з аналогічним періодом 2021 року. Подорожі росіян до анапи, геленджика та краснодара знизились на 17 %.
Церемонія вручення національної телевізійної премії тефі, яку на росії планувалося провести в травні-червні цього року, буде перенесено «до закінчення спеціальної військової операції в Україні», – заявив голова комітету індустріальних телевізійних премій, спецпредставник президента рф з міжнародної культурної співпраці швидкой. «Проводити церемонію тефі найближчим часом надзвичайно недоцільно. Тому що вручення премії тефі – це завжди свято, атмосфера такої підвищеної радості, я думаю, що такий святковий захід сьогодні недоречний», – наголосив він.
Російська влада розпочала підготовку законопроєкту, який через «примусове ліцензування» дозволить зберегти в країні фільми, серіали, музику та інший контент компаній, що пішли з росії, з «недружніх країн». Після початку війни в Україні з росії пішли майже всі великі кіно- та музичні дистриб'ютори: Universal, Disney, Warner Bros., Sony, Paramount. Нова музика від них перестала з'являтися у російських стрімінгах, фільми – виходити у прокат у кінотеатрах, а серіали – на онлайн-платформах. При цьому контент, випущений закордонними правовласниками до 24 лютого 2022 року, все ще доступний на вітчизняних платформах: такі ліцензійні контракти зазвичай укладаються на рік, розповіли два топ-менеджери.
За задумом авторів законопроекту, звертатись за примусовою ліцензією на фільм, серіал або альбом російський ліцензіат має через суд. Але тільки в тому випадку, якщо договір із партнером із «недружньої країни» було розірвано в односторонньому порядку – і з підстав, не пов'язаних із порушенням договору. При цьому за позовом закордонного правовласника дію примусової ліцензії можна буде зупинити у разі, якщо «обставини, внаслідок яких вона була надана, перестануть існувати. Наприклад, якщо було укладено новий контракт.
Ухвалення такого законопроекту загрожує росії порушенням міжнародних конвенцій, зокрема угод ТРІПС та Бернської конвенції, заявив директор інституту досліджень інтернету карен казарян. «ТРІПС чітко обмежує сферу застосування процедури примусового ліцензування патентами, промисловими зразками тощо. Бернська конвенція вимагає надання авторам низки виняткових прав та забороняє дискримінувати національні та іноземні твори. Прийняття цих змін до законодавства та застосування їх на практиці може вкрай негативно вплинути на перспективи міжнародного співробітництва, що залишилися», – сказав казарян.