14.04.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

4/14/2025
singleNews

«Цивілізований світ повинен застосувати силу, щоб зупинити цих варварів, які вбивають мирних жителів і дітей», – заявив президент Литви Гітанас Науседа після російського ракетного удару по Сумах 13 квітня.

«росія продовжує свою кампанію насильства, вкотре демонструючи, що ця війна існує і триває лише тому, що росія так вирішила», – президент Європейської Ради Антоніу Кошта відреагував на ранкову атаку рф по центру Сум.

Глава дипломатії ЄС Кая Каллас наголосила, що «серце розривається на шматки через кадри з Сум цього ранку, коли жителі зібралися на Вербну неділю, а їх зустріли російські ракети».

Президент Франції Емманюель Макрон на тлі трагічних подій у Сумах внаслідок ракетного удару рф закликав до рішучих заходів, щоб змусити агресора припинити вогонь. «Жертвам, пораненим, усій Україні, яка чинить опір: наша солідарність, наша повага, наша відданість... Сьогодні очевидно, що лише росія обирає продовжувати її (війну). Всупереч людським життям, міжнародному праву та дипломатичним пропозиціям президента Трампа», – наголосив президент Франції.

Глава МЗС Фінляндії Еліна Валтонен відреагувала на російський ракетний удар по Сумах, запропонувавши три кроки для зупинення російської загарбницької війни: продовжувати зміцнювати самооборону України військовою допомогою, послабити російську військову машину за допомогою економічних санкцій, встановити чіткий термін припинення вогню.

Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова заявила, що ударом по Сумах 13 квітня росія вчинила ще один воєнний злочин з-поміж низки багатьох інших.

Нідерланди виділили 150 млн євро на закупівлю для України систем протиповітряної оборони HAWK, а також передали ЗСУ командний пункт для ЗРК Patriot та ще одну партію винищувачів F-16.

рф

Президент США Дональд Трамп продовжив іще на рік санкції проти росії, які ввів його попередник Джо Байден у квітні 2021 року. Обмеження вводили надзвичайний стан у стосунках з росією та дозволяли запроваджувати санкції проти рф. «Шкідлива зовнішня діяльність уряду російської федерації… продовжує становити надзвичайну загрозу національній безпеці, зовнішній політиці та економіці Сполучених Штатів», – ідеться в офіційному повідомленні.

Указ охоплює не лише санкції проти фізичних і юридичних осіб, а й блокування російських активів, а також вторинні обмеження щодо іноземних фінансових інститутів, які співпрацюють із ВПК росії.

російський «газпром» другий рік поспіль повідомляє про рекордні збитки – нині вони перевищили 1,076 трильйона рублів. Компанія вже розпочала масове скорочення співробітників центрального офісу (кількість співробітників адміністрації уріжуть з 4,1 тисячі до 2,5 тисячі осіб), закриває департаменти та знижує обсяги інвестиційної програми. До таких дій її підштовхнула загроза фінансової дірки розміром 15 трильйонів рублів, що прогнозується до 2034 року.

У березні в росії продукти харчування подорожчали до лютого на 0,8 %, алкогольні напої – на 1,4 %. З початку року зростання становило відповідно 3,2 % та 5,9 %, у річному вираженні – 12,4 % та 12,5 %. У березні ціни на яловичину стали вищими на 2 %. Серед молочних продуктів найбільше подорожчало згущене молоко – на 1,7 %, сири – на 1,6 %, сметану – на 1,5 %. На рибному ринку на 3% подорожчала заморожена нерозділена риба. Ціни на хліб зросли на 1,6 %, пшеничне борошно – на 1,4 %, манну крупу – на 1 %. Кава подорожчала на 3,1 %, шоколад – на 2,4 %, какао – на 2,3 %, морозиво – на 2 %, горілка – на 1,7 %, мінеральна та питна вода, газовані напої – на 1,6 %, чорний чай – на 1,4 %. Плодоовочева продукція за місяць стала дорожчою на 0,3 %, з початку року – на 5,3 %, порівняно з березнем 2024 року – на 18,8 %.

У росії в березні прискорилося зростання споживчих цін на бензин відносно лютого – до 0,55 %. Дизельне паливо у березні 2025 року подорожчало на 0,1 % до лютого.

З початку березня 2025 року в рб почалися видимі проблеми з наявністю картоплі у магазинах: вибір скоротився, а ціни зросли. Зокрема не надійшло 3,8 тисячі тонн картоплі (13 % від плану), 2,3 тисячі тонн капусти (16 %), 1,7 тисячі тонн моркви (23 %), 300 тонн буряка (8 %), 1,2 тисячі тонн цибулі (14 %) та 1,9 тисячі тонн яблук. З 12 квітня у рб знову дорожчає бензин – вже вп'яте з березня.

У мінську зростає дефіцит працівників, незважаючи на розпочату лукашенком боротьбу з «дармоїдством». На 13 квітня місто потребувало майже 54,3 тисячі робітників. Основну потребу в кадрах сформували організації промисловості (25 %), торгівлі (13 %), охорони здоров'я та надання соціальних послуг (10 %), освіти (9 %), транспорту (9 %), будівництва (8 %). Понад 60 % усіх вакансій у мінську відкриті для робітників. У попиті на робочі кадри переважають професії торгівлі та громадського харчування (продавець, кухар, комірник, контролер-касир, офіціант, член бригади об'єкта швидкого обслуговування, ресторану, кухонний робітник), будівельного профілю (муляр, маляр, штукатур, електрогазозварювальник, монтажник будівельних конструкцій), сфери транспорту (водій автомобіля, тролейбуса, навантажувача, тракторист).