16.02.24 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

2/16/2025
singleNews

Минулого року завдяки спільним зусиллям України і партнерів було виготовлено понад 1,5 млн безпілотників різних типів.

Лідер ХДС Німеччини Фрідріх Мерц вкортре наголосив на готовності спільно з партнерами збільшити постачання європейської зброї в Україну, зокрема йдеться і про ракети Taurus. «Ми маємо бути готовими постачати (Taurus), але лише у разі, якщо ми домовимося з нашими європейськими партнерами, і тут я кажу про Сполучене Королівство і Францію (які також мають у розпорядженні ракети великої дальності) про розподіл ролей», – наголосив політик.

«Українська оборонна промисловість» і французька компанія «Thales International SAS», що спеціалізується на розробці інформаційних систем для авіакосмічного і військового секторів, підписали угоду про створення спільного підприємства.

«Мир приходить завдяки силі, і ми готові й надалі зміцнювати оборону України. Єдиний прийнятний мир – це сталий мир, який не дозволить агресору надалі загрожувати Європі та всьому демократичному світу», – президент Литви Гітанас Науседа запевнив Україну в «залізній підтримці».

«Ми всі хочемо мирної угоди настільки справедливої для України, наскільки можливо; мати заходи, які гарантуватимуть, принаймні в осяжному майбутньому, поки вона не стане членом НАТО та ЄС, що вона (Україна) зможе відбити будь-яку можливу атаку, а також створення всіх необхідних засад, щоб вона стала членом обох інституцій», – президент Чехії Петр Павел.

Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен переконана, що Україна має перемогти у війні, а мирна угода має гарантувати, що росія не повернеться в Україну. «Членство в НАТО – це найкраща річ, яку можна дати Україні. Якби Україна була членом НАТО, війна в Україні ніколи б не почалася. Це найпростіший шлях, який допомагає захистити країну», – наголосила прем'єр Данії.

«...Лише українці зможуть вести дискусії щодо міцного і тривалого миру. Ми допоможемо їм у цій справі», – президент Франції Емманюель Макрон.

«Ми хочемо миру завдяки силі, а не війни через слабкість. Для міцного миру в Україні з надійними гарантіями безпеки і для безпеки Європи загалом Україна повинна мати можливість вести переговори з максимально сильної позиції», – прем’єр-міністр Нідерландів Дік Схооф.

«Мир буде лише тоді, коли буде забезпечено суверенітет України. Тому мир, продиктований під тиском, ніколи не отримає нашої підтримки», – акцентував свою позицію канцлер Німеччини Олаф Шольц.

«Жодних розмов про Україну без України, жодних розмов про Європу без Європи», – прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон.

«...Ми не здамося. Ми продовжуватимемо підтримувати Україну як невід'ємну частину нашого проєкту миру. Тільки Україна може визначити, коли є умови для переговорів. Припускати поступки до початку переговорів – величезна помилка», – президент Європейської ради Антоніу Кошта.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зазначила, що і ЄС, і США хочуть завершити кровопролиття в нашій країні, а також хочуть справедливого і тривалого миру, що стане запорукою для суверенної та успішної України.

«Ми поділяємо думку, що має бути міцний мир... », – глава МЗС Сполученого Королівства Девід Леммі розповів про свої переговори з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом.

«Ми хочемо, щоб вбивства припинилися, але ми хочемо досягти міцного, тривалого миру, а не такого миру, який призведе до конфлікту в Східній Європі через кілька років», – віцепрезидент США Джей Ді Венс щодо потенційної мирної угоди.

«Якщо путін знову нападе – ми дуже швидко проводимо вступ України в НАТО. І якщо під час війни ви вступаєте в НАТО – це означає, що ми всі воюємо (на захист України)», – сенатор США Ліндсі Грем виступив з альтернативою щодо можливих термінів вступу нашої країни в Альянс.

рф

Глава Міністерства оборони Нідерландів Рубен Брекельманс вважає, що потенційне «припинення вогню» в Україні може призвести до зростання російської загрози щодо країн Балтії.

Міністр закордонних справ Норвегії Еспен Барт Ейде після удару російського дрона по саркофагу Чорнобильської АЕС заявив про ризик, який агресія рф становить для ядерної безпеки.

Польський премʼєр-міністр Дональд Туск заявив про депортацію громадянина росії, підозрюваного в координації диверсій проти Польщі, США та інших союзників. Премʼєр Польщі заявив, що росіянин, підозрюваний у «координації диверсійних актів проти Польщі, США та інших союзників», переховувався в Боснії і Герцеговині. Нині він був депортований до Польщі і «заарештований за рішенням суду». Туск подякував польським спецслужбам та прокуратурі, додавши без деталей, що «російська ворожа діяльність підтверджена».

У Конгресі США зажадали від перехідної адміністрації Сирії закрити росії доступ до її військових об'єктів в країні. Це один із критеріїв, необхідних для того, щоб американська сторона змінила свою санкційну політику щодо Дамаска.

Влада Азербайджану вирішила закрити філію російського пропагандистського інформагентства sputnik. Кількість співробітників редакції скоротять із 40 до одного. Його діяльність регулюватиметься відповідно до законодавства республіки.

Індійські покупці російської нафти відмовилися працювати з танкерами, що потрапили під санкції, в якій би валюті не проводилися угоди, навіть в індійських рупіях.

Китайські нафтопереробні заводи різко скоротили закупівлі російської нафти через посилення американських санкцій. У лютому морські постачання нафти з рф до КНР стиснулися до 500 тисяч барелів на добу проти 1,05 млн у середньому за попередні три місяці. російські барелі Китай замінює поставками з Бразилії та Анголи: перша збільшила експорт на ринок КНР з 0,91 до 1,05 млн на день, а друга – майже вдвічі, з 0,67 до 1,13 млн барелів щодня.

російська економіка у 2025 році уповільнить темпи зростання у 2–4 рази, а інфляція практично вдвічі перевищить початкові очікування. Такі параметри банк росії заклав у оновлений макропрогноз, який опублікував разом із рішенням за ключовою ставкою.

російська влада обмірковує повну заборону на вивезення з країни бензину після рекордної з початку війни низки ударів по нафтозаводах, через які було зупинено близько 10 % потужностей з нафтопереробки в країні.

Дефіцит золота торкнувся росії, яка фіксує скорочення резервів як на державному, так і на комерційному рівні. 2024 р. обсяг запасів знизився на 46,4 %, що еквівалентно більш ніж 33 метричним тоннам. центральний банк росії підтвердив, що у грошовому вираженні зниження становило 23,6 % проти попереднього року, тоді як фізичний обсяг запасів впав практично вдвічі. Спад став найбільшим із часів пандемії 2020 р. Нині російські комерційні банки мають у своєму розпорядженні 38,1 т золота. Ринкова вартість цих запасів оцінюється в 3,4 млрд доларів, що еквівалентно 325,4 млрд рублів. Таким чином, поточний рівень золотих резервів у країні є найнижчим із липня 2022 року.

У Новосибірській області на 17 % знизився видобуток антрациту. 2024 року видобуток корисних копалин у регіоні порівняно з попереднім роком знизився на 15,5 %. Як основні причини зниження видобутку антрациту в министерстве промышленности назвали скорочення обсягів його реалізації через «нестачу відвантажень» новосибірського антрациту «в рентабельному східному напрямку» з IV кварталу 2022 року, обмеження з боку «ржд» і вивезення вугілля в західному напрямку. В минпроме відзначили також зниження рентабельності продажів, пов'язане зі зростанням логістичних витрат у кінцевій вартості вугільної продукції з 47 % до 89 %. Водночас глава Республіки Саха (Якутія) айсен ніколаєв заявив, що «вугледобувні підприємства росії перебувають у складній ситуації… і тому гостро потребують підтримки з боку держави». На кінець 2023 року у вугледобувній галузі було задіяно 142 тисячі працівників.

У росії порушили першу кримінальну справу за статтею про «військові фейки» за критику війни в Грузії 2008 року.

росфинмониторинг включив до переліку екстремістів і терористів Кирила Блохіна. Він народився у грудні 2010 року. Блохін на 11 днів молодший за попереднього «рекордсмена» – Миколу Горіна, якого затримали в січні у справі про підготовку до теракту в Ульяновську.

У Хабаровському краї знайшли мертвим співробітника адміністрації Миколаївська на Амурі. Він упав з дев'ятого поверху. Раніше чиновник негативно висловлювався на адресу російських військовослужбовців, через що став фігурантом кримінальної справи.

Сахалінський губернатор лімаренко заявив, що особисто відмовляє жінок від абортів.

У рб за гратами сидять 37 іноземців, засуджених із політичних мотивів. Це громадяни України, росії, Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Швеції, Вірменії та Японії.

Декілька десятків білорусів затримали з початку року після повернення до країни. З одного рейсового автобуса з Литви чи Польщі можуть зняти одразу кілька людей. Причиною можуть стати «екстремістські» репости та підписки у соціальних мережах, фото з протестів у хмарному сховищі, донати, а також історія пошуку у Google. Також під додаткові перевірки на кордоні потрапляють люди, які раніше затримувалися на акціях протесту та потрапили до бази «беспорядки», і ті, хто давно не живе в рб.

маз зіштовхнувся із помітним падінням продажу своєї техніки на російському ринку. У січні впала як кількість реалізованих у рф автобусів, так і вантажних автомобілів. Щодо нових вантажних автомобілів, включаючи спеціалізовані, за січень маз продав у росії 274 штук. Це на 32,3 % менше, ніж за аналогічний місяць 2024 року. Також минулого місяця на цьому ринку було реалізовано чотири автобуси, а роком раніше – 84. Падіння – на 95,2 %.