16.05.22 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
5/15/2022

Уряд Італії готує новий, третій потужний пакет військової допомоги для України. Очікується, що про нього оголосять 19 травня. Повний список засекречений, проте достовірно відомо, що туди точно увійдуть гаубиці FH70, міномети, ПЗРК Stinger, кулемети, броньовані позашляховики Lince, а також боєприпаси. FH70 є старішою артилерійською системою, якщо порівнювати її з американсько-британськими M777. Утім, завдяки автоматизованому завантаженню снарядів, досвідчений екіпаж може робити постріли через кожні 10 секунд. FH70 б'є 43-кілограмовими осколково-фугасними снарядами L15A1. Максимальна дальність польоту – 24–30 км залежно від снарядів. Зокрема, система перебуває на озброєнні армій Німеччини, Італії, Великої Британії, Японії, Естонії, Норвегії, Нідерландів та низки інших країн.
Цього тижня в Україну вирушать 42 слідчі Міжнародного кримінального суду (МКС), які займуться розслідуванням злочинів рф, скоєних на території нашої країни. Як повідомив прокурор МКС Карім Хан, із цим судом уклала угоду про співпрацю спільна слідча група, сформована Польщею, Литвою та Україною, передає Le Monde. Це буде найбільша кількість слідчих, яких колись надсилав Міжнародний кримінальний суд. Серед них будуть і 30 судмедекспертів та аналітиків із Нідерландів. При цьому Хан зазначив, що розслідування буде суворо об'єктивним – слідчі не дотримуватимуться жодної зі сторін. Насамперед вони проаналізують усі факти та встановлять істину. Попри це прокурор впевнений, що росіяни не зможуть уникнути відповідальності за кожен військовий злочин, який був скоєний в Україні. Важливо, щоб розслідування було достовірним і незалежним, щоб суддя зміг ухвалити правильне рішення. Також Міжнародний кримінальний суд матиме доступ до загальних документів. Карім Хан повідомив, що Міжнародний кримінальний суд матиме можливість отримати доступ до загальних документів.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ закликав країни-члени альянсу продовжувати і навіть нарощувати військову підтримку України. Про це він сказав на полях зустрічі дипломатів країн НАТО у Берліні. «Україна здатна перемогти у цій війні. Українці хоробро захищають свою землю», – сказав Єнс Столтенберґ. Він додав, що, за його оцінками, російський напад на Україну розвивається не так, як планував кремль. «У них не вийшло взяти Київ. Вони відходять від Харкова, а їхній масштабний наступ на Донбасі зупинився», – сказав генсекретар НАТО.
НАТО найближчим часом розробить нову Стратегічну концепцію, що окреслюватиме пріоритети Альянсу на найближчі роки. У ній росія може бути названа «прямою загрозою» організації. Попередній подібний документ був затверджений у 2010 році. З того часу він втратив свою актуальність і вимагає змін.
Так, в останній заявленій Стратегії НАТО росія називається «партнером» Альянсу. Цей пункт переглянуть і нададуть рф статус країни, яка може нести членам Альянсу пряму загрозу в майбутньому. З огляду на це буде розроблено алгоритм, який допоможе підтримувати сусідні країни, уразливі до примусу та агресії з боку кремля.
Водночас союзники залишать відкритою можливість відновлення відносин, якщо поведінка росії зміниться. Зазначається, що документ також стосується Китаю та його відносин із рф. Остаточну версію Стратегії мають затвердити на саміті НАТО в Мадриді наприкінці червня.
Держсекретар США Ентоні Блінкен 15 травня прибув до Берліна на неофіційну зустріч із міністрами закордонних справ країн НАТО. Про це він повідомив на своїй сторінці у Twitter.
За його словами, тема переговорів – спільні «дії сторін щодо протидії неспровокованій агресії росії проти України».
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба провів зустріч із державним секретарем Сполучених Штатів Ентоні Блінкеном у Берліні. Зустріч відбулася в рамках з’їзду голів МЗС країн Північноатлантичного альянсу 15 травня. «Зустрівся з держсекретарем США Ентоні Блінкеном у Берліні. Більше зброї та іншої підтримки прямує до України. Домовилися разом працювати над тим, щоб український продовольчий експорт дістався споживачів в Африці та Азії. Вдячний колезі та США за лідерство і непохитну підтримку», – повідомив Кулеба.
Раніше заступник генерального секретаря НАТО Мірча Джоане, спілкуючись із журналістами, розповів, що події в Україні будуть на порядку денному дводенної зустрічі: «Брутальне вторгнення Росії втрачає темп. Враховуючи значну підтримку союзників і партнерів, мільярди доларів військової, фінансової та гуманітарної допомоги, завдяки сміливості українського народу та армії і з нашою допомогою Україна може виграти цю війну», – сказав він. За словами Джоане, до з’їзду також долучилися голови МЗС Фінляндії та Швеції, які нещодавно висловили готовність приєднатися до НАТО.
Також учасники планують обговорити підготовку до саміту лідерів Альянсу, що відбудеться в Мадриді в червні. «Як ви знаєте, генеральний секретар НАТО Столтенберг запропонував стратегічну концепцію, яка зараз обговорюється. Звісно, наші міністри сьогодні в Берліні дадуть подальші політичні вказівки, аби в нас був надійний, прогресивний документ у Мадриді, який знову вкаже на єдність і релевантність НАТО та забезпечить його стійкість до майбутнього», – повідомив заступник голови Альянсу.
Збройні Сили України потребують наступального озброєння нового зразка. Тож країнам НАТО слід надати відповідну військову допомогу Україні. Про це 15 травня заявила Міністр закордонних справ Британії Ліз Трасс після зустрічі міністрів закордонних справ країн НАТО в Берліні, передає The Guardian. Зокрема, вона зауважила, що за підсумками цієї зустрічі було вирішено продовжувати підтримувати Україну, щоб допомогти їй «витіснити рф».
«путін повинен зазнати поразки в Україні, росія має бути стримана, і така агресія більше ніколи не повинна повторитися. Безпека України повинна виходити з її здатності захистити себе», – сказала вона.
Трас додала, що союзники мають підтримати перехід України на обладнання стандарту НАТО, негайно надавши артилерію, навчання та необхідний досвід.
Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл заявив 14 травня, що він очікує прийняття законопроєкту про виділення 40 мільярдів доларів Україні у середу після відповідного процедурного голосування у понеділок. «Ми очікуємо застосувати cloture (парламентську процедуру, що згортає подальші дебати з питання до 30 годин і дає змогу перейти до голосування) – сподіваюсь, із відчутною перевагою голосів «за», що допоможе нам затвердити допомогу у середу», – повідомив Макконнелл зі Стокгольма, куди він приїхав після суботнього візиту до Києва.
Сенатор-республіканець із штату Кентуккі, Рендал Пол одноосібно заблокував пришвидшену процедуру розгляду нового пакета допомоги для України. Сенатор вніс проект поправки до законопроекту, пропонуючи створити посаду окремого інспектора, який би перевіряв виділення коштів в рамках цього пакету.
При цьому речник Пентагону Джон Кірбі у п’ятницю заявив, що якщо законопроект не буде прийнято до наступного четверга 19 травня, це може вплинути на можливість США безперебійно надавати військову допомогу Україні, а сенатор-демократ Кріс Кунс заявив, що «затримка на тиждень буде шкодити обороні України».
Лідер республіканської меншості в Сенаті Мітч Макконел закликав президента Байдена визначити Росію спонсором тероризму, що позбавило б її суверенного імунітету, який не дозволяє подавати проти країни цивільний позов про відшкодування збитків. «Я думаю, це хороша ідея, і я це підтримав би. Президент може зробити це самостійно, і я закликав би його це зробити», – сказав сенатор, перебуваючи в Стокгольмі. Напередодні у суботу Макконел та сенатори-республіканці Сьюзен Коллінз, Джон Баррассо та Джон Корнін зустрілися в Києві з Президентом України Зеленським. Макконел завірив Зеленського, що «підтримка України у війні проти росіян є двопартійною, і що «переважна більшість» зосереджених на національній безпеці республіканців підтримують протидію України російському вторгненню попри критику щодо допомогового пакета Україні на суму 40 мільярдів доларів з боку деяких однопартійців. «Я хочу запевнити їх, що Конгресі існує дуже широка підтримка для продовження боротьби», – сказав Макконел. Минулого тижня у Сенаті зареєстрували резолюцію, що визнає росію державою-спонсором тероризму. Співавтори документа – сенатори від обох партій – демократ Ричард Блументаль та республіканець Ліндсі Грем. У резолюції ідеться, що Сенат вважає дії уряду росії за головування путіна актами тероризму, і закликає держсекретаря США визнати росію державою, що спонсорує тероризм.
У Сполучених Штатах розвідувальна спільнота з'ясовує, що призвело до двох серйозних помилок, яких припустилися за останній рік у випадках з Афганістаном та Україною. Про це з посиланням на власні джерела повідомило CNN. За даними телекомпанії, таємний лист про це комітет Сенату США з розвідки надіслав у Міноборони, ЦРУ та управління директора національної розвідки. У листі зазначено, що у своїх прогнозах розвідувальні структури недооцінили опір українських військ російському вторгненню та переоцінили можливості афганських військових протистояти талібам. Обидві великі воєнні кризи сталися в роки президентства США Джо Байдена. З урахуванням реальних ситуацій у двох країнах американські сенатори розбираються, наскільки методологія оцінювання розвідувальної спільноти і припущення, які лежать в їхній основі, відображають реальну картину. CNN стало відомо, що точніше здатність Збройних сил України протистояти російській армії оцінювало в США не велике розвідувальне агентство. Журналісти пояснюють, що точніші дані розвідки щодо України привели б до того, що ЗСУ могли б отримати необхідне озброєння раніше, і це озброєння могло б бути важчим. Водночас американська розвідка перед масштабним вторгненням російських військ в Україну передбачала, що «Київ, найімовірніше, впаде протягом трьох-чотирьох днів».
Уже незабаром Німеччина передасть Україні самохідні артилерійські установки 155-го калібру. Це перша важка зброя, яку німці передадуть Збройним Силам України. Однак українські дипломати обговорюють передання й інших типів озброєння, розповів міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. У перший день візиту Кулеби до Берліна в Німеччині розпочали тренування українські солдати, які вчаться використовувати німецькі самохідні артилерійські установки 155-го калібру. За словами міністра, це надзвичайно важливий момент у німецько-українських відносинах. «Це буде перша важка зброя, яку Німеччина передасть Україні. Вже незабаром. І ці самохідні гаубиці громитимуть ворога, який ступив на нашу землю. Тому прецедент створено, перший психологічний бар'єр подолано», – сказав Кулеба. Він обговорював з німецькими колегами наступні типи озброєння, які передадуть нашій державі. Німеччина має вирішити, що саме вона і коли зможе постачати.
Латвія розірвала угоду з білоруссю, яка дозволяла прямі залізничні перевезення військових вантажів з білорусі в треті країни через порти Латвії, – повідомляє Міністерство транспорту Латвії. Відповідне рішення уряд ухвалив 10 травня. Угода була ухвалена 25 січня 1994 року, коли Латвія ще не приєдналася до Європейського Союзу. Країна стала частиною ЄС 1 травня 2004 року, а також стала членом НАТО 29 березня 2004 року. Водночас державне управління загалом переглядає двосторонні відносини з росією та білоруссю в контексті російської війни в Україні.
російські окупанти вкрали в України вже майже 0,5 млн тонн зерна. Частину його вони планували незаконно продати на зовнішніх ринках. Перші повідомлення про рух російських суден із награбованим збіжжям суден з'явилися наприкінці квітня. Канал постачання мав пролягати від портів підсанкційного тимчасово окупованого Криму до Єгипту. Але після того, як українське МЗС зірвало єгипетський курс, – судна росії попрямували до Лівану. Однак і цей план дипломатів зруйновано. Ліванська Республіка відмовилася приймати награбоване, і цим вкотре висловила глибоку підтримку Україні. Нині Ліван перебуває в досить складній економічній ситуації й особливо потребує постачань зерна. Вторгнення росії в Україну ще більше загострило продовольчу кризу, яка була й раніше на Близькому Сході. Саме Ліванська Республіка є одним із найбільш залежних від України імпортерів пшениці. За даними ліванської митниці у 2021 році у загальному обсязі імпортованої до Лівану пшениці українська частка становила понад 80 %. Через заблоковані українські порти та заміноване Чорне море у Лівані зросли ціни та вже не вистачає зерна для елементарних потреб, хліба.
Завдяки злагодженій роботі Посольства України в Лівані російські судна не отримали «зеленого світла» на вхід у порт. Адже награбоване збіжжя не вирішить докорінно проблему, а лише ускладнить ситуацію. Відтак міжнародна солідарність, логіка та здоровий глузд перемогли. Крім того, Ліван цими днями отримав від Світового банку позику на 150 млн. доларів на закупівлю зерна. «Багатоденна епопея з трьома російськими кораблями «матрос позінич», «матрос кошка» і «міхаїл нєнашєв», завантаженими краденим українським зерном (по 27 тис. тонн кожний), завершилася. З Бейрута вони пішли також шляхом «русского воєнного корабля», – повідомив Посол Ігор Осташ. Він додав, що українські дипломати працювали особливо посилено й діяли фактично на випередження. Після того, як Єгипет відхилив запит судна «матрос позінич» на вхід до порту Александрія, судно попрямувало на Близький Схід і заявило портом призначення столицю Лівану Бейрут. Тим же маршрутом рухалися й два інші кораблі. «З самого початку ми прорахували всі можливі варіанти. Навіть той, якби справді російські судна прибули у столицю Лівану. Для цього ми зібрали команду ліванських юристів, пропрацювали з ними юридичний сценарій для арешту кораблів та готувалися до судового позову». Посол також додав, що актуальність такого сценарію не зникла. Тому українська сторона надалі буде документувати всі випадки злочинного мародерства і поповнювати доказову юридичну базу. Адже судна з українським збіжжям поплили до Сирії. А далі «матрос позінич» знову повертається у Севастополь. Не виключено, що для повторного завантаження краденим зерном.
Дружини та матері захисників «Азовсталі» вилетіли до Туреччини. У Стамбулі вони мають зустрітися з президентом країни Реджепом Еродоганом, щоб подякувати йому за зусилля щодо порятунку життів воїнів. Крім того, вони мають намір попросити лідера Туреччини об'єднати сили з главою Китаю Сі Цзіньпіном. Відповідне відеозвернення оприлюднила Наталія Зарицька, дружина бійця полку «Азов».
рф
Вартість туристичних поїздок для росіян за кордон і навіть по росії зросла в 1,5 раза порівняно з літом 2021 року, – повідомив сервіс з бронювання турів travelata.ru. Це стосується всіх туристичних напрямків. Основною причиною є зростання вартості авіаквитків. За даними сервісу, тепер російські курорти стали «популярними» під час літнього сезону 2022 року. Згідно з дослідженням сервісу, на росії планують відпочивати 51 % мандрівників. Минулого року найпопулярнішим напрямком була Туреччина, проте зараз вона посунулась на друге місце – туди збираються лише 33 % потенційних відпочивальників.
Раніше віце-президент асоціації туроператорів росії мурадян зробив прогноз, що за підсумками 2022 року туристичний потік зменшиться на 80 % через обмеження та санкції, введені проти росії у відповідь на агресію проти України.
роскомнадзор заявив, що відтепер росіянам закрито доступ до російськомовних сайтів порталів новин USA.one і Germania.one.