Background

18.05.22 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

5/18/2022
singleNews

У США сенатори від республіканців і демократів працюють над законопроєктом, який дозволить судам розглядати справи про військові злочини, навіть якщо учасники цих злочинів не є громадянами США. Про це повідомляє The New York Times із посиланням на копію законопроєкта. Видання пов'язує появу цього законопроєкта з діями російських військових проти цивільних українців та виявлення масових поховань у тих регіонах України, які перебували або досі під окупацією військ рф.

Ідея законопроєкта полягає в тому, щоб того, хто вчинив військові злочини за кордоном, а пізніше прибув до США, можна було б притягнути до відповідальності.

«Сполучені Штати не повинні бути безпечним притулком для військових злочинців, які бажають уникнути правосуддя у своїй рідній країні...», – заявив сенатор Грасслі, автор законопроекту. Він також скасовує термін давності щодо військових злочинів, так що судове переслідування буде можливим через багато років. Незважаючи на політичні розбіжності, провідні законодавці Комітету юстиції вважають, що цей проєкт має реальні шанси швидко стати законом.

Країни «Великої сімки» (G7: Велика Британія, Німеччина, Італія, Канада, Франція, Японія, США) на зустрічі в Бонні цього тижня планують виділити Україні допомогу на 15 млрд євро (близько $15,8 млрд). Ідеться про грантове фінансування, тобто ці кошти не доведеться повертати.

Пакет охоплюватиме три місяці з короткостроковим фінансуванням переважно у вигляді грантів, які, на відміну від позик, не потрібно повертати, США вже запропонували внести половину допомоги – $7,5 млрд доларів. Пакет обговорюється через те, що війна позбавила Україну левової частки бюджетних доходів. Гранти надаватимуться протягом трьох місяців, тобто по 5 млрд євро на місяць. До речі, саме в таку суму українська влада оцінює щомісячний дефіцит державного бюджету.

Країни Європейського союзу продовжать постачання зброї для української армії. Вони не допустять того, щоб у критичний момент ЗСУ залишилися без ресурсів для захисту держави. Про це заявив голова дипломатії ЄС Жозеп Боррель. Він наголосив на важливості цього питання для організації. Боррель запевнив, що ЄС не допустить ситуації, за якої в критичний момент бойових дій на Донбасі в України закінчиться зброя та військова техніка. За словами Борреля, на підтримку ЄС можуть розраховувати також Грузія та Молдова, які можуть відчувати агресію з боку РФ.

Міністр фінансів Німеччини Крістіан Лінднер заявив, що відкритий для ідеї конфіскації російських державних активів для фінансування відновлення України. «Я політично відкритий для ідеї конфіскації іноземних активів центрального банку росії. Ми вже ведемо це обговорення у «Великій сімці» та ЄС, і пропозиції лежать на столі», – сказав Лінднер.

Щодо приватних російських активів, за словами міністра, необхідно подивитися, що можна зробити з погляду закону. «Ми маємо поважати верховенство закону, навіть маючи справу з російськими олігархами», – додав він.

Україна має чотири можливі напрями конфіскації російських активів та пов’язаних із країною-агресором компаній: зокрема, через суд та конфіскацією з огляду на воєнний стан. Про це заявив міністр юстиції України Денис Малюська.

Так, першим шляхом є конфіскація за рішенням суду.

Другий шлях – з використанням нового закону про конфіскацію російських активів, який очікує на підпис президента. Рішення про конфіскацію прийматиме Вищий антикорупційний суд на підставі критеріїв, за якими будуть визначатися особи, які потраплять під санкції, зокрема у вигляді стягнення майна у дохід держави.

Третій шлях для конфіскації передбачає використання закону про націоналізацію майна російської держави – наприклад, сбєрбанку та промінвестбанку. У такому разі необхідно рішення уряду, після чого підписане президентом рішення РНБО запускає націоналізацію.

Останній, четвертий спосіб, Малюська називає небажаним – це конфіскація майна з огляду на воєнний стан. Такий спосіб є найпростішим, адже не потребує жодної аргументації. Але тоді виникає обов’язок компенсувати вартість. Тому, зауважив міністр, поки що він не використовується.

Канада готується відправити вантажні судна до Східної Європи, аби допомогти в експорті українського зерна, заявила міністр закордонних справ Канади Мелані Жолі після завершення самітів G7 та НАТО.

«З європейськими, американськими та канадськими відомствами обговорюється багато маршрутів. Ми також перебуваємо у контакті з іншими юрисдикціями: від Польщі до Румунії, країн Балтії та Туреччини», – заявила міністр. Жолі наголосила на важливості експорту українського зерна до країн Близького Сходу та Африки для уникнення продовольчої кризи у цих регіонах.

Кількість бензовозів, які везуть в Україну пальне, зросла на третину щодня відносно початку травня на тлі його дефіциту на автозаправних станціях, повідомляє прес-служба українського уряду за підсумками онлайн-зустрічі з представниками паливного бізнесу щодо забезпечення внутрішнього ринку пальним. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль зазначив, що Євросоюз вже запровадив для України так звані «коридори солідарності» – тобто платформу для налагодження альтернативних логістичних шляхів усіма можливими видами транспорту.

Міністерство цифрової трансформації відкрило перший центр Дія.Бізнес за кордоном: у столиці Польщі Варшаві. Про це повідомляє прес-служба міністерства у Telegram.

Тимчасово переселені українці зможуть безоплатно:

– проконсультуватися щодо відкриття бізнесу в Польщі;

– отримати інформацію щодо статусу біженця або інших правових підстав перебування на території Польщі;

– з'ясувати деталі про проживання і працевлаштування у Польщі.

Центр Дія.Бізнес у Варшаві розташований за адресою: Bagatela, 12

Відвідати центр Дія.Бізнес у Варшаві можна за попередньою реєстрацією.

Суд за клопотанням Офісу генпрокурора наклав арешт на залізничні вагони російських компаній на суму понад 300 млн грн. Наразі 434 вагони передані в управління до АРМА з правом комерційного використання, володіння та розпорядження грошима. Отримані кошти від комерційного використання вагонів будуть використані на потреби ЗСУ.

Королева Великої Британії Єлизавета II особисто з'явилася на відкриття нової лінії Елізабет на вокзалі Паддінгтон у Лондоні. Для появи її Величність обрала вбрання в синьо-жовтому кольорах. Відповідні фото з'явилися на сторінці королівської родини в Instagram. Для виходу на публіку монарх одягла жовте пальто і такого ж кольору капелюх із блакитним декором у вигляді квітки. Користувачі вважають це вбрання знаком уваги та підтримки України.

рф

Зі сбєрбанку, що перебуває під повними санкціями США і скоро може бути відключений від SWIFT, звільнилося п’ять топ-менеджерів за два дні. «Завершити роботу в банку» вирішили заступник голови правління алєксандра буріко та сєргєй мальцев і член правління наталія алімова. Ці зміни відбулися «в рамках трансформації моделі управління та актуалізації стратегії», заявили в банку. буріко, що курирувала в банку блок «Фінанси», мальцев, який керував блоком «Мережа продажів», та алімова, під контролем якої було «Управління продажами», 8 травня були включені до чорного списку США. Їм заборонено в'їзд до Штатів, будь-які угоди з американськими юридичними та фізичними особами, а їхні активи в США заблоковані.

Напередодні стало відомо про звільнення зі сбєрбанку ще двох топ-менеджерів: свої посади залишили керівник корпоративно-інвестиційного бізнесу сбєрбанку андрєй шемєтов і куратор блоку «Стратегія та розвиток», старший віце-президент юлія чупіна, роботу якої курував особисто гєрман греф.

Усього з початку війни вже сім високих керівників банку покинули свої посади, а деякі виїхали з росії. Першим – з 25 лютого – перестав виходити на роботу лєв хасіс, перший заступник голови сбєрбанку, який обіймав цю посаду понад 9 років. За ним пішов давид рафаловський, керівник блоку «Технології» та куратор створення суперкомп'ютера Christofari.

У рамках шостого пакета санкцій за вторгнення в Україну Євросоюз розглядає відключення сбєрбанку від SWIFT, нарівні з двома великими кредитними організаціями: мкб (клієнтом якого в 2017 році стала «роснєфть») та россєльхозбанком.

На московському націоналізованому заводі Renault хочуть запустити конвеєр. Новим партнером підприємства стане «камаз». На підприємстві збираються вже незабаром відновити випуск автомобілів під маркою «москвіч». Про це заявив мер москви сєргєй собянін. За його словами, іноземний власник закрив завод, і щоб персонал не залишився без роботи, прийнято рішення налагодити випуск авто під брендом «москвич» і зберегти більшу частину співробітників.

Інформації про нові моделі поки немає, але відомо, що ключовим технологічним партнером підприємства стане «камаз». Він, як відомо, переважно випускає вантажні моделі, хоча була в його історії й легкова «ока».

Завод Renault у москві припинив роботу ще 28 лютого. Нещодавно Renault Group продали його разом з автовазом державі всього за 1 рубль. У межах угоди підприємство перейшло на баланс міста.

Раніше в москві збирали кросовери Renault Duster, Arkana та Kaptur, а до цього там випускали саме «москвічі». Ще у 1945 році з Німеччини в срср вивезли завод Opel і на трофейному устаткуванні налагодили випуск Opel Kadett під назвою «москвіч-400». Після банкрутства у 2006 році підприємство викупили Renault.

міністр промисловості та торгівлі рф мантуров повідомив, що основні умови угоди Renault з автовазом полягають у допомозі у постачанні комплектувальних і можливості виробляти автомобілі «москвіч» на їхній платформі. Водночас він заявив, що Renault не має «опціону» на викуп переданого москві заводу, угоду було здійснено «за рублі», але «дерев`яні», – кажуть експерти ринку.

Цього літа росіяни масово відмовляються відпочивати в тимчасово окупованому Криму – через це на півострові можуть не відкритися до третини готелів і гостьових будинків. Готельєрів лякає скорочення до 30–40 % прогнозованого завантаження у пік туристичного сезону, а залучати відпочивальників за рахунок подальшого зниження цін в умовах відчутної інфляції вони не можуть. Туристи відмовляються від поїздок до Криму через закритий аеропорт Сімферополь, брак залізничних квитків та побоювання щодо близькості бойових дій в України. Погане очікування в готельєрів почалися через «провальні» травневі свята, коли завантаження готелів становило лише 10–15 %.

Виконавчий директор асоціації «туристичний альянс Криму» світлана возна каже, що очікуване завантаження на літо становить 30–40 %, але не виключає, що вже замовлені тури можуть бути скасовані. Інші представники туристичного ринку стверджують, що продажі літніх турів до Криму знизились на 85 % порівняно з минулим роком.

Компанії, які ведуть добичу дорогоцінних металів у магаданській області, зазнають нестачу паливно-мастильних матеріалів і запасних частин для важкої техніки, – повідомив уряд регіону. Середній рівень забезпеченості за обома критеріями в середньому становить 80 %. В умовах міжнародних економічних санкцій прогнозується дефіцит деталей через відсутність російських аналогів. Також на 30 % збільшилася вартість транспортної техніки російського виробництва (камаз, урал, уаз). Все це в сукупності призведе до зростання собівартості видобутку дорогоцінних металів.

цього тижня росія ще головувала в Арктичній раді, але це було лише формально. На знак протесту проти вторгнення рф в Україну, роботу в Арктичній раді зупинили сім із восьми країн, що входять до цієї структури. Наразі арктичні держави Данія, Ісландія, Канада, Норвегія, США, Фінляндія та Швеція вирішують, чи не настав час створювати новий альянс – без участі рф.

Експорт російської нафти до країн далекого зарубіжжя в травні почав значно скорочуватися, і за 12 днів місяця знизився майже на 12 % порівняно з квітнем – в середньому до 658 тис. тонн на добу. Водночас експорт нафти, в обхід системи «транснєфті» (в основному це обсяги із сахалінських проектів), обвалився майже на третину. Очікується, що ситуація ще погіршитися через санкції ЄС, які набули чинності 15 травня проти «роснєфті» і «газпромнєфті». Крім того, ЄС ґрунтовно готується до введення ембарго на нафту з росії.

За оцінкою центру макроекономічного аналізу і короткострокового прогнозування (цмакп), у березні 2022 року індекс інвестиційної активності, що фіксує зміну пропозиції інвесттоварів в економіці рф) скоротився відразу на 19,5 % – зі 127 пунктів у лютому до 103,6 пунктів у березні 2022 року.

«У нових умовах, на жаль, очікується прискорене падіння інвестиційної активності», – зазначають у цмакп. Це підтверджують і дані нового консенсус-прогнозу FocusEconomics, який передбачає зниження капітальних вкладень на рф в 2022 році на 20 % за падіння ввп на 10,2 %.

російська версія журналу Forbes з червня не буде друкуватися через відсутність рекламодавців і подорожчання виробництва, – заявив директор з розвитку дмітрій озман.

уряд рф дедалі не може підтримувати російське кіновиробництво і відмовив кінотеатрам у наданні субсидії у розмірі 6,5 млрд рублів, повідомив член асоціації власників кінотеатрів ісаєв.

Також уряд скасував вимоги до сертифікації автомобілів на росії – тепер у країні дозволено випускати автомобілі всіх екологічних класів, включно з найнижчого «Євро 0».

Міжнародна інвестиційно-фінансова група PPF і банк Home Credit, що належить їй, продають свої російські банківські активи та дочірні компанії.

Уряд Нової Зеландії запровадив санкції проти чотирьох білоруських підприємств та 23 громадян, включаючи невизнаного президента лукашенка, – повідомила міністр закордонних справ країни Нанаія Махута. Раніше Нова Зеландія ввела санкції проти понад 650 російських громадян, включаючи путіна та депутатів держдуми, а також 55 найбільших російських підприємств.

росрибальство змушено було доповісти віце-прем'єру рф абрамченку про нестачу білої жерсті для виробництва консервних банок. Великі російські консервні заводи мають потужності для виробництва жерстяних банок, але вони залежать від постачань металу з-за кордону, а постачання зупинились через санкції. Раніше тару росія закуповувала в Європі, Японії та Китаї. За даними «рибного союзу», тара подорожчала на 60-80 %, а консерви додали в ціні майже 28 %.

Фінська компанія Gasum відмовилася платити за російський газ у рублях і подала позов до арбітражного суду. Водночас французька компанія Engie заявила, що платитиме за російський газ у євро відповідно до рекомендації Єврокомісії, наступний платіж пройде до кінця травня.

За інформацією національного інституту статистики, росіяни стали у квітні лідерами з придбання нерухомості в Туреччині, вони купили 1 152 об'єкти, значно обійшовши представників інших країн.

російські дипломати, яких звинуватили в розвідувальній діяльності по лінії фсб та видворили з провідних країн світу, «зараз працевлаштовуються за іншими напрямками, рф збільшить склад дипмісій в Африці, Азії, СНД, – заявив лавров.

«совкомфлот», який стрімко банкрутує через санкції США, ЄС та Великої Британії, скоротив свій флот до 111 суден, чим тимчасово знизив заборгованість до $ 1,7 млрд.

Радіостанція «Свобода» вкотре оштрафована на 10 млн руб. за невидалення інформації про путінське вторгнення в Україну.

Суд Латвії засудив до п'яти років ув'язнення підприємця за звинуваченням в шпигунстві на користь рф, – повідомило латвійське інформаційне агентство LETA.

Зростання цін на продукти харчування чи енергетику – це провина лише російського президента путіна, – заявив глава МЗС ФРН.

У росії після початку війни значно зросли ціни на сантехніку, пише РБК з посиланням на дослідження будівельної компанії рridex. З лютого до квітня змішувачі, раковини та унітази економ-класу подорожчали в середньому на 20-70% порівняно з тим же періодом 2021 року. Позиції преміум-класу зросли у ціні на 5-25%. Зростання цін на душові кабіни економ-класу становило 30-70 %, на аксесуари для санвузлів – до 40 %. У 2021 році за той же період часу зростання цін становило лише 5-10%.

Як пояснили у рridex на тлі відходу європейських брендів китайські й турецькі постачальники «користуються ситуацією підвищеного попиту та піднімають вартість своїх виробів».

Інші представники ринку також розповіли про підвищення цін на сантехніку на десятки процентних пунктів.

«Незважаючи на повернення курсу рубля до докризових показників, скорочення пропозиції, ускладнення логістичних ланцюжків і подорожчання сировини залишаються важливими чинниками, що впливають на вартість кінцевого продукту», – підсумував комерційний директор рridex алєксандр алейніков.