Background

18.06.22 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

6/17/2022
singleNews

Єврокомісія рекомендує надати Україні статус кандидата на вступ до Євросоюзу. Про це 17 червня повідомила Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляйєн. Ці рекомендації будуть представлені лідерам ЄС для прийняття остаточного рішення. Затвердження проходитиме на саміті у Брюсселі 23–24 червня. «Україна має дуже енергійне та активне громадянське суспільство – це добре. Україна має виборчу систему, яка довела свою справедливість і свободу. Україна має систему освіти, яка добре розвинена. Ми знаємо та захоплюємося цифровими навичками цієї країни та цифровою інфраструктурою», – заявила Урсула фон дер Ляйєн. Євросоюз уперше в історії рекомендував до євроінтеграції країну, в якій йде війна і є тимчасово окуповані території. Водночас шлях до вступу в ЄС не буде швидким. Для цього Україні необхідно виконати вимоги щодо принципу верховенства закону, системи юстиції та боротьби з корупцією.

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявляє, що рішення рекомендувати надати Україні статус кандидата в члени Європейського Союзу базувалося на заслугах країни, а не тому, що триває війна, яку проти неї розв'язала Росія. Про це вона сказала у п'ятницю у Брюсселі на прес-конференції, відповідаючи на запитання. «Увесь процес (ухвалення рішення) ґрунтувався на досягненнях і був зроблений відповідно до правил. Ми деталізували, що має бути зроблено. Україна вже досягла багато. Прогрес за останні вісім років, реформи, які було проведено, покращення, які було зроблено, робота, яку було виконано разом з нами, демонструють, що справді є прогрес. Спираючись на досягнення, Україні було рекомендовано надати не лише європейську перспективу, а й статус кандидата», – констатувала президент Єврокомісії. При цьому вона зазначила, що у Брюсселі відомо, що «багато роботи ще має бути виконано». «Країна сама хоче провести ці реформи, оскільки вона виграє від них», – додала фон дер Ляєн.

Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон на зустрічі з Президентом Володимиром Зеленським запропонував розпочати велику навчальну програму для українських Збройних сил. Програма, яку запропонував політик, передбачає навчання до 10 тисяч українських солдатів. Передбачається, що підготовка такої кількості військових відбуватиметься кожні 120 днів. «Мій візит сьогодні, у розпал цієї війни, має надіслати українському народу чіткий і простий сигнал: Велика Британія з вами, і ми будемо з вами, поки ви зрештою не переможете», - зазначив британський Прем’єр.

США повністю підтримують прагнення України стати частиною Європейського Союзу. Про це заявив речник Державного департаменту США Нед Прайс. «Ми, безумовно, підтримуємо європейські прагнення України. Наша підтримка з моменту здобуття Україною незалежності полягала в тому, щоб допомогти Україні стати на шлях підтримки її європейських прагнень. Ми продовжуємо і досі працюємо з Україною для втілення цих прагнень», – сказав представник Держдепу.

Уряд Нідерландів підтримує надання Україні статусу кандидата в ЄС, до цього країна вагалась і чекала на рекомендацію Європейської комісії. Аналогічне рішення щодо України оголосив глава МЗС Данії. Про це після засідання Ради міністрів 17 червня заявив міністр закордонних справ Вопке Гукстра. «Як кабінет ми сказали: ми вважаємо це [рішення про надання Україні статусу кандидата] збалансованим, ми думаємо, що це розумно. Тож давайте ухвалимо це заради єдності в Європі. Нідерланди позитивно ставляться до цього», – заявив глава нідерландського МЗС.

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що запроваджені проти росії санкції діятимуть, поки вона не досягне «справедливої угоди» з Україною. Шольц додав, що лише Київ може вирішувати, які умови угоди є справедливими, і Європа не може диктувати своє бачення. Канцлер також зазначив, що у бесідах із путіним не раз наголошував на неприпустимості «продиктованого миру». Окрім цього Шольц заявив, що Німеччина ніколи не погодиться з анексією Криму, адже це порушення міжнародного права.

Польща розширить можливості страхування ризиків у двосторонній торгівлі з Україною, а саме – польська держкорпорація зі страхування експортних кредитів (KUKE) почне страхувати ризики польських компаній щодо несплати покупцями продукції з українського переліку критичного імпорту.

Державний бюджет України отримав 1 млрд канадських доларів (еквівалент $ 773 млн) пільгового кредиту від Канади на термін десять років під 1,69 % річних. Кошти буде скеровано до державного бюджету для фінансування пріоритетних видатків, зокрема на забезпечення першочергових соціальних та гуманітарних видатків.

Словенія передала Україні 35 БМП, автомати Калашникова, шоломи та бронежилети. Про це повідомив Глава Міністерства оборони Словенії Мар'ян Шарець. Щодо нових постачань, то Словенія вичерпала свій арсенал того, що може дати Україні зараз. У майбутньому країна зможе запропонувати Україні допомогу з розмінуванням, інструктажем та навчанням для української армії на словенській території.

В Україні заарештовані активи російської «тат нафти» віддали Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами (АРМА). Майно, рахунки та корпоративні права російської компанії було заарештовано 31 травня 2022 року в рамках розслідування кримінального провадження. Наразі правоохоронці заарештували 115 об'єктів нерухомого майна татнафти. Серед них: нафтобази; заправні станції; нежитлові будинки; земельні ділянки. Також під арештом перебувають 118 бензовозів та автомобілів компанії.

На фоні приїзду до Києва Макрона французька компанія Thales – один з найбільших в оборонних концернів світу, нарешті публічно заявила, що йде з росії.

Ядерники CERN зупиняють співпрацю з росією та білоруссю. Наукова лабораторія, де розташований найбільший у світі прискорювач атомних частинок, заявила, що планує припинити будь-яку співпрацю з росією та білоруссю через їхню роль у війні в Україні. У березні CERN зупинив співпрацю з двома країнами через війну в Україні. «Вчорашнє рішення ради підтверджує рішучий осуд вторгнення в Україну російської федерації за сприяння білорусі, залишаючи при цьому двері для продовження наукової співпраці, якщо умови дозволять у майбутньому», – заявила генеральний директор CERN Фабіола Джанотті. Наукова організація повідомила, що рада «має намір розірвати» угоди CERN про співпрацю з білоруссю та росією, коли вони закінчаться, відповідно, у червні та грудні 2024 року. CERN заявив, що стежитиме за розвитком подій в Україні та залишається готовим вжити додаткових кроків, якщо це буде доцільно. Такі угоди зазвичай діють п’ять років і поновлюються, якщо одна або обидві сторони не повідомили про намір їх розірвати заздалегідь. Для CERN, Європейської організації ядерних досліджень, це рішення далось нелегко, тому що майже 7 % з приблизно 18 тисяч її дослідників з усього світу були пов’язані з російськими установами до початку війни. Оголошення надійшло в час, коли Великий андронний колайдер CERN, найбільший і найпотужніший у світі прискорювач частинок, готується до третього запуску, який має відбутись цього літа. Машина прискорює частинки через підземне 27-кілометрове кільце надпровідних магнітів у Женеві та навколо неї, і записує дані, що можуть допомогти розгадати такі таємниці, як темна матерія або стандартна модель фізики елементарних частинок. Російські вчені брали участь у плануванні багатьох експериментів.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв, виступаючи з російським диктатором путіним на одній сцені, назвав самопроголошені республіки «лднр» квазідержавами й заявив, що Казахстан не визнає їх незалежність. Під час виступу на петербурзькому міжнародному економічному форумі Токаєв заявив: «Я хотів би відзначити наступне: сучасне міжнародне право – це Статут ООН. Два основних принципи, закладених в Статут, зараз прийшли у взаємне протиріччя. Це територіальна цілісність і право на самовизначення. Батьки засновники ООН цей момент свого часу не врахували, а можливо спеціально внесли, як компроміс».

рф

російський президент путін каже, що рф не погрожує світові ядерною зброєю, але попереджає, що готовий її застосувати в разі загрози суверенітету. Про це він заявив у виступі на петербурзькому економічному форумі.

путін визнав катастрофічну ситуацію в російському автопромі. За словами президента рф, у березні автовиробництво обвалилося втричі, а у квітні — вп'ятеро. Тому він вимагає наситити ринок новими машинами. путін у межах економічного форуму в санкт-петербурзі провів нараду з представниками найбільших автовиробників та визнав, що галузь перебуває на межі катастрофи. На зустріч із путіним прибули керівники автовазу, газу, камазу та групи sollers (їй належить уаз). російський президент назвав причиною краху авторинку не напад на Україну чи санкції, а проблеми з постачанням компонентів. На цей час із 20 російських автозаводів зараз випускають продукцію тільки автоваз, уаз та китайський haval. Причому на вазі конвеєр працює з перебоями, а найпопулярнішу модель lada vesta повернуть у виробництво не раніше початку 2023 року. А завод «автотор» відправив співробітників збирати ягоди замість машин.

російський банк тінькофф ввів нові правила SWIFT-переказів, відповідно до яких встановлюється комісія для вхідних SWIFT-переказів у розмірі не менше 200 доларів, незалежно від суми переказу. Про це повідомила прес-служба банку. Із 16 червня встановлюється мінімальна сума для вихідних SWIFT-перекладів – 20 тисяч доларів. За вхідні SWIFT-перекази в доларах, євро та фунтах банк запровадив комісію 3 %, але не менше, ніж 200 у. о. і трохи більше суми переказу. mКлієнти банку уточнили, чи правильно вони зрозуміли, що у разі SWIFT-переказу зі США у розмірі 150 доларів банк забере собі повну суму як комісію, на що служба підтримки тінькоффа відповіла ствердно.

голова сбєрбанку греф вважає, що банківський сектор росії буде збитковим у 2022 році. Під час традиційного «ділового сніданку» на пмеф він заявив, що економіка рф у 2022 році відкотилася фактично на 10 років тому. За його словами, повернення на рівень 2021 може зайняти ціле десятиліття. «Якщо нічого не робити, то повернення економіки рф на рівень 2021 може зайняти приблизно десять років», – сказав глава «сбєрбанку».

У росії ретейлери зіткнулися з різким зниженням платоспроможності населення. Через це потрібні заходи від держави, зокрема пряма продовольча допомога росіянам. Про це заявив голова президії асоціації компаній роздрібної торгівлі ігор караваєв. Він зазначив, що цього року зниження продажів у магазинах становитиме за 8–9 % і буде другим за масштабами за всю сучасну історію країни. Споживачі, які, згідно з офіційним прогнозом уряду, мають пережити сильне падіння доходів більш ніж за 20 років, уже масово переходять у режим економії.

Вони відмовляються від імпульсних покупок, зростає популярність формату «жорсткого» дискаунтера та запит на промо. Інфляція у росії за березень побила рекорд з 1999 року, а річному вираженні стала максимальної з 2002 року. І хоча уряд анонсував заходи підтримки сімей з дітьми та пенсіонерів, на думку караваєва, цього замало. «Додатково ми вважаємо за доцільний розвиток адресної продовольчої допомоги тим, хто її гостро потребує», – сказав голова асоціації, до якої входять найбільші продуктові мережі: х5, «магніт», «лєнта» та «ашан».

Програму продовольчих карток для найбідніших громадян уряд розглядає з 2016 року. Востаннє запустити нарешті адресну продовольчу допомогу у травні 2021 року пропонувала торгово-промислова палата, а саме цільові виплати на купівлю продуктів харчування для людей у скрутній життєвій ситуації. На думку караваєва, ще одним заходом підтримки могла б стати роздача товарів близьким до закінчення терміну придатності. «Важливу роль відіграватимуть узгоджені заходи підтримки споживачів з боку держави та бізнесу», – сказав глава акорт.

На тлі російської кризи багато комерційних проєктів у галузі будівництва в москві було закрито. Заступник мера москви єфімов заявив, що попит на житло у столиці рф знизився вдвічі. «Ми бачимо, що попит на житло впав на 50-60 %. Аналогічна ситуація в комерційному секторі. Це, безумовно, позначиться і обсягах інвестицій», – наголосив єфімов.

росія має проблеми з постачанням залізорудної продукції до Європи, хоча санкції цього прямо не забороняють. Причиною значного зниження експорту є руйнування логістичних ланцюжків через вторгнення рф в Україну. Європейський ринок був основним для одного з найбільших виробників залізорудної сировини «металоінвесту». Його частка у відвантаженнях компанії за підсумками 2021 року становила 37 %, проте зараз ситуація кардинально змінилась. «Коли у нас був транзит сухопуттям через Україну, ми їхали до Європи, коли у нас був доступ до глибоководних портів України (Одеса), ми якось справлялися. А зараз маємо великі проблеми з вивезенням продукції на експорт», – заявив глава «металоінвесту» ефендієв.

Переробка нафти на росії може знизитися на 30 %. «Переконфігурація роботи нафтопереробних заводів може призвести до зниження обсягів переробки нафти до 200 млн т у 2022 році» – заявив заступник голови уряду новак.

російська авіакомпанія royal flight опинилася на межі закриття. На початку березня компанія зупинила всі польоти і не в змозі їх поновити до осені. До запровадження міжнародних санкцій її авіафлот налічував 13 літаків Boeing. Зараз на росії у перевізника залишилося лише два літаки, решта перебувають за кордоном – на вимогу чотирьох лізингодавців зі США та Євросоюзу їх затримали в Туреччині та Єгипті під час вивізних рейсів. У вересні royal flight може втратити сертифікат експлуатанта, якщо лізингодавці остаточно розірвуть контракти.

Розробник мобільних відеоігор Plarium закриває свій офіс в краснодарі та згортає бізнес на росії. 14 червня компанія надіслала до податкової служби заяву про ліквідацію юридичної особи на рф. Частина співробітників буде звільнена, решті запропоновано виїхати за кордон. Компанія Plarium має сім студій в Україні, Ізраїлі та США, де загалом працюють 1,8 тис. фахівців. Розробник випускає мобільні ігри, зокрема такі популярні як «Raid: Shadow Legends», «Terminator Genisys: Future War» та «Hustle Castle».

Китай не впевнений у майбутній економічній стабільності росії. Найбільші китайські нафтогазові компанії CNPC та Sinopec заявили, що планують інвестувати майже $ 29 млрд у проєкт з видобутку газу та виробництва ЗПГ у Катарі.

Випуск спрощених автомобілів, зокрема без подушок безпеки, необхідний для уникнення консервації російських автозаводів та збереження робочих місць, – заявив віце-прем`єр рф борісов. Водночас він сподівається, що російський автопром навчиться виготовляти власні подушки безпеки можливо за два роки.

На петербурзькому міжнародному економічному форумі путін зробив низку заяв, які обурили спільноту, тому що люди вважають їх демагогічними – цими тезами «до покращення життя» він закликав і п’ять, і десять, і двадцять років тому:

необхідно привести 85 % доріг до нормативного стану;

треба запустити комплексну програму модернізації ЖКГ;

забезпечити соціальну справедливість, знизити бідність;

знизити інфляційне навантаження;

відмовитись від проведення всіх перевірок бізнесу.

Норвегія запровадила новий пакет санкцій проти росії, зокрема заборону на імпорт нафти, що перевозиться морем. Водночас санкції стосуються надання технічної допомоги, фінансування та інших послуг із купівлею, імпортом або передачею нафти. Також заборону запровадили на надання деяких послуг юридичним особам та уряду росії. Рішення щодо імпорту російської нафти набирає чинності негайно, для сирої нафти передбачено перехідні періоди до 5 грудня, а для нафтопродуктів – до 5 лютого 2023 року. Водночас до списку санкцій потрапили ще 65 осіб і 18 компаній. Міністр закордонних справ Норвегії Аннікен Хюітфельдт заявила, що санкції мусять зберегти тиск на уряд росії та її еліту.

Смартфони компанії Samsung, що потрапляють на росію каналами паралельного імпорту, неможливо активувати на рф. Якщо гаджет не призначений для продажу в країнах ЄАЕС, увімкнути його, вставивши SIM-карту оператора рф, не вдається. Для активації смартфона необхідна SIM-карта мобільного оператора, який працює в зоні офіційної діяльності виробника.

медведєв заспокоїв росіян тим, що «булки з м`ясом залишаться».