20.05.22 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
5/20/2022

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков і міністр транспорту США Піт Буттіджедж підписали Меморандум про співробітництво. Підписання відбулося на саміті міжнародного транспортного форуму у Парижі. «Серед ключових результатів виконання Меморандуму очікуємо оновлення всього парку локомотивів і вагонів до 2030 року, створення системи швидкого залізничного сполучення між великими містами та покращення залізничної інфраструктури, особливо у великих містах», – заявив Кубраков. Також Меморандум передбачає модернізацію автодоріг, встановлення на них автоматичних станцій зважування, безпеку повітряного простору та безпечної роботи цивільної авіації, залучення інвестицій приватного сектору США, просування цифрових технологій та екологічно безпечних палив.
Польські компанії передали Україні 20 вагонів електрообладнання, які спрямовано на відновлення енергетичної інфраструктури, – повідомило Міністерство енергетики України. «Електричне обладнання, опори для ЛЕП, трансформатори, генератори, силові кабелі, які передали польські компанії за сприяння Польської асоціації передачі та розподілу електроенергії (Polish Power Transmission and Distribution Association), передані у сім областей України», – йдеться у повідомленні. Обладнання вже передано операторам систем розподілу в Київській, Одеській, Запорізькій, Луганській, Чернігівській, Миколаївській, Сумській областях.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба подякував міністру закордонних справ Єгипту Самеху Шукрі за відмову від російського корабля з украденим в Україні зерном. Він наголосив, що Україна та Єгипет домовилися координувати зусилля, щоб росія розблокувала експорт продуктів харчування з України. «Україна та Єгипет продовжують спільну роботу із гарантування продовольчої безпеки», – підсумував Кулеба.
НБУ отримав від Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй та розвитку Великої Британії 5 млн фунтів стерлінгів на спецрахунок, відкритий для підтримки ЗСУ. У НБУ підкреслюють, що це найбільша сума, що надійшла на підтримку Збройних Сил України одним платежем у іноземній валюті від закордонних благодійників з початку російської агресії.
Україна отримає в рамках допомоги 25 тис тонн бензину з польських запасів, щоб збалансувати ринок пального, – заявила Перший віцепрем'єр-міністр – мінстр економіки України Юлія Свириденко під час прес-конференції з польським міністром клімату та навколишнього середовища Анною Москвою. На початку наступного тижня пальне почне надходити в Україну. Водночас Анна Москва зазначила, що ведеться робота зі збільшення пропускної спроможності польсько-українського кордону щодо транспортування палива.
США нададуть Україні додаткові 215 млн доларів у вигляді екстреної продовольчої допомоги, щоб можна було легше подолати гуманітарну кризу, спричинену вторгненням росії, – заявив держсекретар США Ентоні Блінкен під час міністерської зустрічі в ООН, присвяченій викликам глобальній продовольчої безпеки
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що він проти будь-яких розмов про надання путіну шансу «зберегти обличчя». Він переконаний, що главу кремля слід ізолювати. Про це Моравецький казав під час конференції PISM Strategic Ark у Варшаві 19 травня. Зокрема політик заявив, що з терористами не можна домовлятися. «Так, дипломатія вимагає діалогу, але з терористами не можна домовлятися. Злочинці мають бути притягнуті до відповідальності, а ідеологія «руського міра» має бути знищена», – наголосив прем'єр Польщі.
Велика Британія надасть Україні новий пакет оборонної підтримки на 1,3 мільярда фунтів стерлінгів, зокрема артилерією дальньої дії, ракети класу «берег-корабель» та безпілотні літальні апарати. Про це у Twitter повідомив Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон.
Італія розробила план встановлення миру в Україні та передала його генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррешу. Документ містить чотири етапи, які мають забезпечити припинення бойових дій та подальше надання гарантій безпеки. Йдеться про такий план дій:
- повне припинення бойових дій на всій території України під наглядом ООН;
- пришвидшене прийняття України до Євросоюзу та відмова її від вступу в НАТО;
- підписання угоди між Україною та росією щодо територій Донецької і Луганської областей, а також Криму;
- створення нового багатостороннього договору про мир та безпеку в Європі, який має забезпечити запобігання конфліктів та подальший контроль за озброєннями.
Глава МВФ Кристаліна Георгієва заявила, що «чимдалі стає оптимістичнішою» щодо досягнення угоди G7 про надання фінансування Україні. «Велика сімка» планує для України пакет фінансової допомоги в 15 млрд євро. Водночас Україна отримає нову макрофінансову допомогу ЄС у 9 млрд євро.
Влада Австралії прийняла рішення передати Україні 34 бронетранспортери для боротьби з російськими агресорами, – повідомив міністр оборони Австралії Пітер Даттон. Ідеться про 14 бронетранспортерів M113 та 20 захищених мобільних транспортних засобів Bushmaster загальною вартістю 60,9 млн австралійських доларів. Також з Австралії доставлять в Україну 60 палет медичних товарів від австралійських громадян, три палети обладнання для радіаційного моніторингу та засобів індивідуального захисту від Австралійського управління радіаційного захисту та ядерної безпеки, а також Австралійської організації з ядерної науки та технологій.
У Києві після перерви відновлює роботу посольство Швейцарії в Україні. У МЗС Швейцарії наголосили на важливості перебування в Україні посла Клода Вільда та його команди для контакту з українською владою з огляду на заплановану Конференцією з відновлення України (URC 2022), що відбудеться у Лугано 4 та 5 липня.
рф
голова комітету ради федерації з конституційного законодавства та держбудівництва клішас заявив, що програму імпортозаміщення на росії «повністю провалено». «Окрім бравурних звітів галузевих відомств немає нічого. Наші люди це бачать і по товарах народного споживання, і в багатьох інших галузях», – написав він у своєму Telegram-каналі. Водночас голова національного антикорупційного комітету кабанов заявив, що замість імпортозаміщення керівники намагаються «пересадити нашу промисловість, а разом із нею економіку, на нову, тепер китайську, голку».
Згідно з макропрогнозом мінекономрозвитку рф прибутку від нафтогазового виробництва буде на росії значно менше вже поточного року – на 15–20 %. За прогнозом порівняно з 2021 роком видобуток нафти буде знижено на 85 млн тонн – до 475 млн т, а її експорт скоротиться на 45 млн т – до 228 млн т; видобуток газу знизиться до 721 млрд куб. м із 764 млрд куб. м, а експорт зменшиться до 185 млрд куб. м із 206 млрд куб. м.
Нафтокомпаніям рф доведеться значно збільшити спалювання попутного нафтового газу (ПНГ) на смолоскипах, суттєво перевищивши нормативи та ризикуючи отримати десятки мільярдів рублів штрафів. Зазвичай ПНГ спрямовується на виробництво зріджених вуглеводневих газів, але їхній експорт із росії майже зупинився внаслідок міжнародних санкцій. Щоб хоча б частково вирішити проблему, виробники пропонують збільшити чинний норматив спалювання попутного газу без штрафів із 5 % до 30 %. Вже зараз сталося затоварення та зниження завантаження заводів із переробки ПНГ, а вартість зріджених вуглеводневих газів з 24 лютого знизилась на понад 40 %.
російські нафтовики втрачають ключових іноземних партнерів у нафтосервісі та залишаються без технологій складного буріння. Компанії Schlumberger, Baker Hughes та Weatherford почали згортати інвестиції на росію, а Halliburton повністю зупинила діяльність.
The Bank of New York Mellon, що був довірчим управляючим щодо конвертованих облігацій російського інтернет-магазину ozon, повідомив про неможливість у подальшому виконувати ці функції через санкції ЄС.
Криза в економіці, що сталася через західні санкції, змушує багатьох російських підрядників відмовлятися від великих замовлень на будівництво шляхів. Фінансово-економічна група «регіон» (пов'язана з «роснафтою») не братиме участі у будівництві литкаринської платної магістралі, що мала проходити поруч із московською кільцевою автомобільною дорогою. Одна з основних причин – збільшення кошторису майже на третину, до 112 млрд. руб.
Велика Британія заморозила активи авіакомпаній «аерофлот», «росія» та «уральські авіалінії».
Італія заморозила активи на € 150 млн російсько-італійської компанії Superjet International, що спеціалізується на авіабудуванні.
У москві почали закриватися кінотеатри. Зокрема мережа кінотеатрів «сінема парк/формула кіно» закрила два зали в московських торгових центрах «ладога» та «глобал сіті» через зниження виторгу. Експерти кажуть, що це перші ластівки: світовий кінематограф пішов з росії, нових якісних фільмів немає, реклама зведена нанівець.
російські переробники тканин зіткнулися з нестачею сировини через припинення імпорту з Європи. Гендиректор «лаут ресайклінг» садовський, компанія якого займає близько 40 % ринку, розповів, що 73 % загального обсягу постачання становив імпорт. Водночас директор з виробництва компанії «т-текстиль» завгородній зазначив, що доставка сировини з Європи подорожчала у сім-вісім разів, через що компанія втратила 70 % необхідного обсягу.
Майже 60 % іноземних виробників вина можуть залишити росію, – вважає керівник проекту «експортний бренд російського вина» майоров. «Ідеться про всі сегменти, включаючи і недорогі іспанські, італійські вина, які зараз залишають наш ринок через санкції і розірвання логістичних ланцюжків», – зазначив він.
Американська фармацевтична компанія Bristol-Myers Squibb (BMS) закриває бізнес на росії і передає його партнеру в Східній Європі – компанії Swixx BioPharma. Водночас до кінця червня 2022 року BMS припинить всю спонсорську допомогу і завершить клінічні дослідження, які здійснювала на рф.
московський пиво-безалкогольний комбінат «очаково» збирається постачати підробки напоїв Coca-Cola, Fanta та Sprite під назвою CoolCola, Fancy та Street у мережі громадського харчування.
«лідер» російського відеосервісу rutube, що зазнав кібератаки, вже одинадцять днів намагається відновитися. У мінцифри заявили, що «точна дата його повного відновлення невідома».
Міжнародна федерація баскетболу (FIBA) запровадила проти російських спортсменів нові санкції. Організація офіційно усунула жіночу команду від виступу на одному з головних баскетбольних турнірів – вересневій світовій першості, куди росіянки змогли насилу кваліфікуватися вперше за 12 років, а чоловічій збірній заборонили продовжувати участь у відбірковій кампанії до чемпіонату світу 2023 року.
Депутата думи владивостока, колишнього комуніста віктора каменщикова затримали на мексикансько-американському кордоні за спробу його незаконного перетину.
На білорусь більше не постачається норвезький лосось, що змусило виробника «Санта бремор» зупинити виготовлення продукту під брендом «руське море». Перехід компанії на російську червону рибу призведе до значного зростання собівартості та втрати частки ринку. Російські виробники також залишилися без якісних і доступних морепродуктів, а складські запаси стрімко закінчуються.