28.05.22 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
5/28/2022
27 травня був опублікований звіт Інституту New Lines і Центру з прав людини Рауля Валленберга, який мав дати відповідь на питання, чи має війна росії в Україні характер геноциду. У прес-релізі з приводу публікації звіту йдеться, що збирали та аналізували дані три групи експертів: юристи – експерти з геноциду, дослідники відкритих даних і лінгвісти, які змогли скористатися великою кількістю першоджерел, таких, як перехоплені повідомлення та свідчення.
«У цьому звіті обґрунтовано робиться висновок, що росія несе відповідальність як держава за порушення статті II і статті III (c) Конвенції про геноцид, – заявив д-р Азім Ібрагім, директор з особливих ініціатив інституту Newlines. – Звіт також робить висновок, що існує, безсумнівно, дуже серйозний ризик геноциду, і держави зобов'язані запобігати йому, відповідно до статті I Конвенції про геноцид».
Висновки звіту базуються на свідченнях масових вбивств мирного населення, примусових депортацій та антиукраїнської риторики російських чиновників, політиків та журналістів, серед яких і слова путіна про те, що Україна, на його думку, не має права на існування як незалежна держава. «Доповідь вказує безпосередньо на москву, звинувачуючи російських вищих посадовців у організації підбурювання до геноциду та закладання основи для майбутнього геноциду, неодноразово заперечуючи існування української ідентичності», – пише CNN, який отримав ексклюзивний доступ до звіту до його публікації.
За даними мас-медіа, автори надішлють копії звіту до парламентів, урядів та міжнародних організацій по всьому світу.«Це дуже ретельне та детальне дослідження значної кількості доказів, – сказав CNN Азім Ібрагім, який відвідав Україну в березні, щоб зібрати докази для звіту. – Ми бачили, що ця війна має характер геноциду є за своєю природою, з погляду мови та способу її проведення. Це дуже, дуже зрозуміло».
Організація пише, що це перша доповідь такого роду, але не останнє слово.
російський президент путін «не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу». Таку заяву президент США Джозеф Байден зробив 27-го травня під час виступу перед цьогорічними випускниками Військово-морської академії США.
«Жорстока, жорстока війна Путіна в Україні. Він не тільки намагається заволодіти Україною, він буквально намагається знищити культуру та самобутність українського народу. Напади на школи! Пологові будинки! Лікарні! Музеї! Тут немає іншої цілі, окрім знищення культури. Прямий напад на фундаментальні принципи міжнародного права та порядку. Таким є світ, у який ви сьогодні випускаєтесь», – заявив Джо Байден зі сцени Військово-морської академії США.
Американський лідер також наголосив, що війна путіна в Україні підштовхує усе більше держав до членства в НАТО, і останнім таким прикладом є заяви Швеції та Фінляндії. «Дії путіна були спробою так званої «фінляндизації» Європи, щоб ці країни дотримувались нейтралітету. Замість цього він переводить всю Європу в НАТО», – наголосив Байден.
З кінця лютого США поставили Україні 23,8 тис. тонн озброєнь та військової техніки. Про це повідомило транспортне командування американських збройних сил. Зокрема, з території США було перекинуто 23 942 протитанкові керовані ракети, 1 033 зенітних ракетних системи і 1 468 ракет до них, 90 гаубиць, 174 173 артилерійських снаряди, дев'ять вертольотів, 33 радари, 7 888 автоматів і пістолетів та близько 60 мільйонів набоїв для стрілецької зброї. Крім того, в Україну було направлено близько 68,5 тис. бронежилетів та 50 тис. касок.
Зазначається, що важкі транспортні літаки як військові, так і зафрахтовані Пентагоном, здійснили 486 рейсів до Європи. Крім того, було задіяно 20 кораблів, 50 залізничних складів та 1,5 тис. трейлерів.
Прем'єр Британії Борис Джонсон запропонував президентові України Володимиру Зеленському створити європейський союз проти росії. Про це повідомляє Corriere Della Sera.
Через невиразну позицію окремих країн за перспективою членства України в ЄС Джонсон виступив із пропозицією нової системи політичних, економічних та військових союзів. Передбачається, що до нового альянсу можуть зібратися країни, незадоволені позицією ЄС та відповіддю Німеччини на військову агресію рф.
Запропонована модель Європейської Співдружності включатиме Велику Британію як лідера організації та такі країни, як Україну, Польщу, Естонію, Латвію та Литву, а також, можливо, Туреччину на пізнішому етапі.
Прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон заявив, що кремлівський диктатор путін має свободу маневру, щоб закінчити війну в Україні. Про це Джонсон розповів у інтерв'ю Bloomberg Television 27 травня. Він зазначив, що війна має бути припинена. «Єдиний спосіб, яким це може закінчитися для путіна визнати, що... денацифікація України відбулася, і він може піти з гідністю та честю», – сказав він, додавши, що це не означає, що він підтримує ідею росії про те, що були нацисти в Україні.
«Я боюся, що путін, ціною великих витрат для себе та російських військових, продовжує прогризати землю на Донбасі. Він продовжує домагатися поступового, повільного, але, боюся, відчутного прогресу, і тому абсолютно необхідно, щоб ми продовжували підтримувати українців у військовому відношенні» , – сказав він.
З огляду на це прем'єр Британії наголосив, що Україні потрібна додаткова військова підтримка, зокрема реактивні системи залпового вогню.
Світ не повинен піддаватися на шантаж росії у продовольчому питанні. Про це заявила міністерка закордонних справ Великої Британії Ліз Трасс, пише Reuters. «Це жахливо, що путін намагається вимагати викуп, він, по суті, використовує голод та нестачу їжі. Ми просто не можемо цього допустити. путіну треба зняти блокаду з українського зерна», – сказала Трасс.
Міністр економіки України Юлія Свириденко розраховує, що нульова митна ставка на експорт українських товарів до Великої Британії почне діяти вже на початку червня. Про це вона повідомила за результатами зустрічі з держсекретарем з питань міжнародної торгівлі Великої Британії Енн-Марі Тревельян. Це дозволить українським експортерам збільшити обсяг вивозу продукції. Передусім ідеться про такі товари, як борошно, зерно, молочна продукція, м’ясо птиці та напівфабрикати, мед, кукурудзу, цукор.
Міністр розвитку та економічної співпраці ФРН Свенья Шульце запевнила Україну в підтримці у питаннях кризового управління та відбудови. «Шульце приїхала до України, щоб запевнити цю державу в подальшій цивільній підтримці Німеччини», – йдеться у пресрелізі.
Тема переговорів Шульце із Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем, віцепрем’єр-міністром – міністром з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Іриною Верещук, міністром розвитку громад і територій Олексієм Чернишовим – подолання наслідків війни та основи відбудови вільної України і посилення німецької допомоги.
У рамках своєї поїздки Шульце відвідала притулок для внутрішньо переміщених осіб, щоб дізнатися на місці про стан виконання програми надзвичайних ситуацій Міністерства розвитку Німеччини для України, яка вже діє. Крім того, аби скласти особисте враження про масштаби руйнувань російськими військами в районі Києва, вона побувала в Бородянці.
«Жахливі наслідки загарбницької війни Путіна видно всюди в Україні… Багато фермерів не можуть зібрати врожай, а пшениці не вистачає в Україні та світі. Особисті розповіді шокують. Але вони також показують мені, що наша підтримка терміново потрібна і доходить до тих, хто постраждав. Українцям потрібна електрика, питна вода та дах над головою. Незважаючи на війну, діти та молодь люди мають продовжувати жити, ходити до школи, місцеві підприємства мають пережити економічну кризу», – сказала Шульце.
Окрім екстреної допомоги, переговори з українським урядом стосуються також стратегічних питань відбудови України. «Зараз ми повинні закласти основи для міжнародно скоординованої підтримки відбудови вільної та демократичної України. Німеччина також зробить тут свій внесок. Ми спираємося на багаторічне співробітництво з Україною в галузі розвитку», – сказала Шульце і нагадала, що ФРН надає підтримку протягом багатьох років.
Міністерство розвитку Німеччини (BMZ) швидко відреагувало на загарбницьку війну путіна своєю програмою надзвичайних ситуацій. За останні кілька тижнів програма була збільшена до нинішнього загального обсягу близько 185 млн євро. Негайну програму впроваджують передусім Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ) та банк розвитку KfW від імені Міністерства розвитку.
Міністр закордонних справ Північної Македонії Буяр Османі відвідав Ірпінь. Політик був уражений масштабом воєнних злочинів загарбників. «Спустошення, свідком якого став Ірпінь, не передати словами. Нанесення ударів по цивільних особах є військовим злочином і абсолютно неприйнятне. Винні мають бути притягнуті до відповідальності», – написав Буяр у своєму Twitter 27 травня.
Президент України Володимир Зеленський звернеться до лідерів ЄС по відеозв'язку під час саміту 30–31 травня. Як повідомив голова Європейської Ради Шарль Мішель, під час саміту лідери ЄС розглянуть ситуацію в Україні.
Одним із найголовніших питань буде питання щодо фінансової допомоги Україні. Також обговорюватиметься підтримка та відновлення України, оскільки це потребує значних глобальних зусиль.
Також у ЄС обговорять допомогу Україні в експорті сільськогосподарської продукції.
За даними ЗМІ, саміт лідерів ЄС пообіцяє подальше озброєння та фінансування України на тлі російських «звірств, страждань та руйнувань». При цьому лідери не закликатимуть припинити вогонь в Україні.
Апеляційний суд Фіджі 27 травня підтвердив право США конфіскувати суперяхту Amadea, вартістю 325 мільйонів доларів, що, за даними Вашингтона, належить російському олігарху сулейману керімову, який перебуває під санкціями США.
На початку травня суд дозволив конфіскувати яхту, втім, представник компанії Millemarin Investments, якій формально належить судно, подав апеляцію. За словами представника Millemarin Investments, власником яхти є не керімов, а едуард худайнатов – колишній керівник російського енергетичного гіганта роснєфть. Йому також формально належить заарештована в Італії на початку травня інша розкішна яхта «Шехерезада», вартість якої оцінюється у 700 мільйонів доларів.
У США стверджують, що їхнє розслідування встановило, що справжнім власником яхти з минулого року є керімов, статки якого оцінюються журналом Forbes у 16 мільярдів доларів.
рф
роскомнадзор прозвітував про придушення свободи слова на росії: з 24 лютого ним виявлено та видалено понад 117 тис. повідомлень про невдалі спроби російських військ окупувати Україну, 38 тис. закликів росіян до протестів проти агресії рф, а також заблокував понад 1,1 тис. ресурсів «з українською націоналістичною пропагандою».
За результатами опитування сервісу аналітики Calltouch, понад 28 % росіян стали менше користуватися послугами платних медичних закладів або повністю відмовились від них. Ще 20 % опитаних обирають доступніші за ціною клініки, а 25 % користуються переважно безкоштовними медпослугами. Найменше (на 36 %) платними послугами користувалися у березні. Calltouch проаналізував 10 млн звернень до 490 клінік.
Через російську агресію проти України на засіданні законодавчих зборів приморського краю стався скандал. Член фракції компартії рф васюкевіч зачитав колективне звернення групи депутатів до путіна з вимогою завершити війну проти Україні та вивести з її території російські війська. «Ми розуміємо, що якщо наша країна не зупинить військову операцію, то сиріт у нашій країні стане ще більше», – наголосив васюкевіч.
Після того, як французький автомобільний концерн Renault зупинив бізнес на росії, його дилери, що залишилися в рф, сильно запанікували через прогнозований фінансовий крах. На сьогодні в дилерській мережі Renault на росії працює майже 11 тис. співробітників, «які опинилися перед втратою роботи, а власники 150 дилерських центрів фактично втратили свій бізнес», – ідеться в заяві асоціації дилерів Renault.
У травні інтенсивність спеціалізованих DDoS-атак на російську інфраструктуру збільшилася на понад 200 %, – підрахували в компанії із захисту від інтернет-загроз Qrator Labs. Збільшення таких атак на російську IT-інфраструктуру було вперше зафіксовано наприкінці лютого та початку березня – майже 3,5 млн. У квітні показник не перевищував 1 млн за весь місяць, але у травні знову збільшився до 2 млн атак.
Через санкції «камаз» перевів співробітників заводу на триденний робочий тиждень.
міністр фінансів рф силуанов заявив, що з початку вторгнення в Україну росія вже витратила на рятування економіки 8 трлн руб. (майже $ 1,3 трлн ). І наголосив, що «проведення військової спецоперації потребує величезних фінансових ресурсів». Людською мовою: через забаганки путіна не буде пенсій, гідної зарплатні, соціальної підтримки, розвитку економіки, а буде гіперінфляція, криза промисловості, міжнародна ізоляція і взагалі – доля країни-ізгоя.
російські виробники молока та соку зменшують асортимент продукції через брак упаковки. Підприємствам не вистачає асептичної тари, яка дозволяє тривало зберігати властивості продукції. Її використовували для стерилізованої продукції та вершків, що давало змогу молоко від фермерів купувати влітку, а продавати восени.
У калінінграді 30 травня закривається канцелярія посольства Латвії – не прийматимуться заяви на візи та зупиняються консульські послуги.
російські користувачі втратили доступ до стрімінгового сервісу Netflix. Експерти вважають, що масовий збій у роботі сервісу виник через відключення росії від платформи. Ще у березні Netflix заявив, що зупиняє діяльність на території рф, додаток сервісу став недоступними для росіян в App Store і Google Play.
Управління цивільної авіації Китаю повідомило про закриття повітряного простору країни для Boeing 757 і Airbus російської вантажної авіакомпанії «авіастар-ту». Наприкінці квітня проти компанії було запроваджено санкції США.
Міністр економіки Словаччини Сулік заявив, що з 1 червня країна зменшить залежність від постачання газу з рф на понад 50 % – частка російського газу в загальному споживанні країни зменшиться з 85 % до 34 %.
Міжнародна федерація хокею заборонила збірним росії та білорусі брати участь у чемпіонаті світу 2023 року.
Прем`єр-міністр Грузії заявив, що країна посилила митний контроль на кордоні з рф, щоб уникнути обігу санкційних товарів.
Іспанська компанія Inditex, якій належать бренди магазинів одягу Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Bershka, Stradivarius та Oysho, відправила частину російського персоналу в «режим простою» – тимчасово залишила без роботи. Питання утримання понад 9 тисяч працівників буде вирішуватися найближчим часом.
Європейська Мовна Спілка (The European Broadcasting Union) офіційно оголосила, що виключила росію зі свого складу. З офіційного сайту ЄМС зникли «пєрвий канал» і «вдтрк», які від 1993-го транслювали Конкурс Євробачення.