РОЗСЕКРЕЧЕНА ІСТОРІЯ

singleNews

Павло Судоплатов проти Євгена Ляховича

За рік до того, як старший лейтенант держбезпеки Павло Судоплатов убив у Роттердамі керівника ОУН Євгена Коновальця, він завів справу на Євгена Ляховича, про якого в одному з документів зазначено: «Вважається одним із найкращих дипломатів і розвідників серед націоналістів». Розсекречені матеріали цієї справи з архіву Служби зовнішньої розвідки України, зокрема праця «Українське питання», дають змогу зрозуміти, чому у 1930-ті роки органи ДПУ так зацікавилися Є. Ляховичем, як йому вдалося привернути увагу урядових кіл Великої Британії до українського питання і чому рішення про його подальшу розробку у 1959 році приймала колегія КДБ при Раді Міністрів СРСР.
5/12/2021
singleNews

Отаман Холодного Яру Яків Водяний

Яків Водяний увійшов в історію національно-визвольної боротьби українського народу за незалежність як отаман Холодного Яру, один із організаторів Вільного козацтва на Черкащині, непримиренний борець із більшовицькими військами, політичний і громадський діяч, письменник. Крім цього, перебуваючи в еміграції, він активно співпрацював із розвідкою УНР, про що збереглися свідчення в Галузевому державному архіві Служби зовнішньої розвідки України, а також оригінальна світлина.
5/6/2021
singleNews

Представник військового міністра еміграційного уряду УНР на Балканах

Василь Филонович був одним із найяскравіших представників української еміграції. Керівники уряду УНР у екзилі по праву вважали його безцінним джерелом достовірної інформації як про колишніх вояків уенерівської армії, так і про ситуацію в емігрантському середовищі, нерідко залучали до виконання різних делікатних завдань. І хоч він не був штатним працівником спецслужби Державного Центру УНР в екзилі, органи ДПУ СРСР пильно за ним стежили і в оперативних документах, які збереглися в Галузевому державному архіві СЗР України, називали «резидентом розвідки УНР на Балканах».
4/26/2021
singleNews

Керівник розвідки ОУН «з великою вірою в українську правду й Українську державу»

Степан Мудрик найдовше очолював розвідку ОУН (б) – із 1951 року і практично до кінця 1980-х років. Водночас він увійшов у історію як послідовний борець за незалежність України. Із 1991 року обіймав посаду Голови Головної Ради ОУН. Протягом 10 років був заступником президента Світового конгресу вільних українців у Європі. Упродовж 11 років очолював Координаційний осередок українських громадських установ у Європі. Написав низку монографій, книг, статей з історії національно-визвольної боротьби і діяльності спецслужб ОУН і УПА, починаючи з 1940-х років. Саме про цей період його діяльності йдеться в розсекреченому документі з архіву СЗР України.
4/19/2021
singleNews

Донести світові правду про голод в Україні

Служба зовнішньої розвідки України публікує нові архівні документи, пов’язані з Голодомором в Україні у 1930-ті роки. Вони стосуються діяльності закордонних центрів української еміграції, які намагалися привернути увагу світової громадськості до ситуації в радянській Україні, а також заходів спецслужби уряду УНР у екзилі, спрямованих за збирання відомостей і документальних свідчень про справжній стан справ на батьківщині.
4/12/2021
singleNews

Уряд УНР у екзилі в боротьбі за консолідацію української еміграції

Служба зовнішньої розвідки України публікує унікальний документ про з’їзд представників уряду УНР у екзилі (вересень 1932 року), на якому обговорювалося питання про об'єднання та консолідацію усіх сил українських організацій у еміграції (ГДА СЗР України. – Ф. 1. – Спр. № 12628. – Т. 2. – Арк. 270-273).
4/5/2021
singleNews

Керівник Проводу Українських Націоналістів, від компрометації якого відмовилися органи КДБ

Денис Квітковський був керівником Проводу Українських Націоналістів упродовж 1977–1979 років. Він увійшов у вітчизняну історію як лідер, який увесь свій досвід правника, публіциста, видавця, історика, громадсько-політичного діяча спрямовував на гуртування українців у всьому світі навколо ідеї відродження державності України. За його активною діяльністю в еміграції пильно стежили органи КДБ, про що збереглися матеріали в Галузевому державному архіві Служби зовнішньої розвідки України. Розсекречені документи дають змогу повніше осягнути й пізнати цю неординарну особистість.
3/30/2021
singleNews

Повстанський отаман Орел

21 березня 1943 року загинув один із найяскравіших представників національно-визвольної боротьби українського народу за незалежність Яків Гальчевський. У ранзі полковника УНР він на початку 1920-х років командував усіма повстанськими загонами в Правобережній Україні, які до останнього протистояли загонам Червоної армії і каральним підрозділам Подільської губернської ЧК. Згодом, в еміграції, активно співпрацював з уенерівською розвідкою, очолюючи розвідувальні пункти на Волині. Про це свідчать документи і унікальні світлини з архіву Служби зовнішньої розвідки України.
3/19/2021
singleNews

Генерал Олександр Удовиченко. Представник розвідки УНР у Франції

Генерал-полковник Армії УНР Олександр Удовиченко по праву входить до військової еліти Української революції 1917–1921 років. Він зажив слави вмілого й відважного командира. Водночас маловідомими залишаються сторінки його життя, пов’язані з діяльністю уенерівської спецслужби. Розсекречені документи із Галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України дещо проливають світло на ті події.
2/23/2021
singleNews

Закордонний відділ. Робота в нових умовах

Вимушена еміграція наприкінці 1920 року Уряду і Армії УНР під натиском більшовицьких військ внесла вагомі корективи в діяльність усіх державних інституцій, зокрема й відділу закордонної інформації – першого підрозділу загальнодержавної зовнішньої розвідки в Україні. Як же він діяв у нових умовах і чим займався?
2/12/2021