РОЗСЕКРЕЧЕНА ІСТОРІЯ

singleNews

Служба «А» ПГУ КДБ СРСР проти закордонних центрів ОУН

Документи із архівних фондів розвідки про передумови і деталі проведення спецоперацій Служби «А» (проведення «активних заходів») Першого головного управління (зовнішня розвідка) КДБ СРСР дають змогу зазирнути за лаштунки особливо таємних підрозділів радянських спецслужб і побачити, як москва намагалася вносити розкол в український національно-визвольний рух, а також зрозуміти, чому кремль навіть у 1980-ті роки так боявся його лідерів та ідеологів і всіляко намагався дискредитувати або ліквідувати їх.
1/11/2023
singleNews

Перший Зимовий похід Армії УНР і його командарм Омелянович-Павленко

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігаються матеріали про Перший Зимовий похід Армії УНР (6 грудня 1919-6 травня 1920 рр.) тилами Червоної та Добровольчої армій, під час якого українське військо вдало застосувало рейдові методи боротьби з численними ворогами і який, за оцінками воєнних істориків, є найгероїчнішою сторінкою воєнного мистецтва періоду Української революції 1917–1921 рр. Ці документи зберігаються у багатотомній справі на отамана Юрка Тютюнника і окремій справі-формулярі на Михайла Омеляновича-Павленка, який очолив цей легендарний похід.
12/6/2022
singleNews

Олег Ольжич. Завербувати неможливо ліквідувати

Список діячів українського національно-визвольного руху, яких наприкінці Другої світової війни планували ліквідувати за вказівкою з кремля сталінські спецслужби, поповнився ще однією особою. До Андрія Мельника, Степана Бандери і Миколи Капустянського, про плани стосовно убивства яких нещодавно стало відомо з архівних документів розвідки, нині долучився Олег Кандиба (псевдонім – Ольжич) – один із лідерів Проводу українських націоналістів, громадсько-політичний діяч, поет, археолог. Розсекречені документи Галузевого державного архіву СЗР України проливають світло на те, як це відбувалося.
11/15/2022
singleNews

«Прометеївські народи мають вийти з боротьби із росією переможцями»

В архіві СЗР України знайдено документи, які свідчать про те, що одним із об’єктів спрямувань органів ДПУ/НКВС/МДБ/КДБ СРСР упродовж багатьох років був так званий прометеївський рух і особливо його українська складова. На українських діячів, які активно підтримували поляків – засновників цього руху, у москві заводили оперативні справи і намагалися всіляко перешкоджати їхній діяльності. Ці відомості, зокрема про Варшавський клуб «Прометей», філії у Франції, Фінляндії, Туреччині і Харбіні можуть становити певну цінність для дослідників історії та прихильників прометеївського руху, послідовники яких і досі періодично проводять міжнародні форуми.
10/25/2022
singleNews

Невідомий план ліквідації Степана Бандери

У Галузевому державному архіві Служби зовнішньої розвідки України зберігаються матеріали, досі невідомі широкому загалу, про підготовку органами НКДБ наприкінці 1944 року операції з ліквідації у Берліні одного з лідерів українських націоналістів Степана Бандери. План спеціальних заходів 4 управління НКДБ УРСР, довідки, схеми та інші документи, які публікуються вперше, дають змогу суттєво доповнити історію замахів і вбивства керівника так званого революційного крила ОУН і розкрити механізми діяльності радянських спецслужб, спрямовані на знищення українського національно-визвольного руху.
10/14/2022
singleNews

Українська повстанська армія. «За свободу поневолених народів!»

Серед архівних матеріалів зберігається багато інформації про те, як у складі Української повстанської армії воювали представники різних національностей. З одного боку, це проявляється у формі згадування в оперативних документах НКДБ–МДБ про наявність у складі УПА окремих загонів, сформованих за національною ознакою, з іншого – це заклики самих повстанців у вигляді листівок до узбеків, грузинів, вірменів, росіян, чеченців, башкирів, інших народів Азії та Сибіру переходити до лав УПА і спільно боротися проти московсько-більшовицьких та гітлерівських загарбників.
10/11/2022
singleNews

Українська повстанська армія. Боротьба друкованим словом

Серед матеріалів про діяльність УПА, що зберігаються в архіві СЗР України, є певна кількість різнопланових за тематикою листівок, які були адресовані різним групам та прошаркам населення: міській та сільській інтелігенції, вчителям і викладачам, робітникам і селянам, солдатам та командирам Червоної армії, бійцям внутрішніх військ НКВС–НКДБ–МДБ, представникам інших національностей тощо. За змістом їх можна умовно поділити на інформаційні, роз’яснювальні та листівки-заклики. Кожен із цих різновидів мав свої особливості.
10/4/2022
singleNews

Українська повстанська армія. Розвідча служба (1945–1955 рр.)

Після завершення Другої світової війни радянська влада мобілізувала величезні сили проти українського національного руху опору на Західній Україні. Кремль усвідомлював, що діяльність ОУН і УПА перешкоджає процесам утвердження комуністичної влади в Україні, негативно впливає на настрої в суспільстві, справляє невигідне для комуністичного режиму враження на світову громадськість. Для придушення і розгрому підпілля кинули величезні сили. Підпілля зазнавало значних втрат, але не припиняло боротьбу. Український визвольний рух виявився добре організованим, ідеологічно загартованим і безкомпромісним у прагненні за будь-яку ціну зберегти свої сили для подальшої боротьби за незалежність України. Водночас учасники руху опору, які опинилися в доволі скрутному становищі, були змушені остаточно перейти від наступальної (повстанської) до оборонної (глибоко підпільної) тактики боротьби. Нова тактика полягала у конспіративних діях в умовах підпілля, переході до боротьби з використанням дрібних підрозділів. У цій схемі опору важливе місце, як і за часів Другої світової війни, відводилося розвідці і контррозвідці.
9/27/2022
singleNews

Українська повстанська армія. Розвідча служба (1943–1945 рр.)

Окрему сторінку в історію розвідки періоду Другої світової війни і в цілому спецслужб світу ХХ століття вписали розвідувальні підрозділи Української повстанської армії, яким доводилося діяти в специфічних умовах і здобувати необхідну інформацію у протистоянні одночасно з гітлерівськими окупантами, регулярними частинами Червоної армії, радянськими партизанськими загонами та силовими структурами НКДБ. Їхній досвід став об’єктом вивчення багатьма спецслужбами світу.
9/20/2022
singleNews

Українська повстанська армія. Із інтервʼю Степана Бандери

Одним із джерел інформації про Українську Повстанську Армію є спогади, свідчення, а також статті й інтервʼю діячів визвольного руху на сторінках українських та іноземних періодичних видань. Зокрема, чимало цікавих відомостей про діяльність УПА міститься в інтервʼю голови Проводу ОУН(б) Степана Бандери іноземним журналістам.
9/13/2022