РОЗСЕКРЕЧЕНА ІСТОРІЯ

singleNews

Генерал Олександр Удовиченко. Представник розвідки УНР у Франції

Генерал-полковник Армії УНР Олександр Удовиченко по праву входить до військової еліти Української революції 1917–1921 років. Він зажив слави вмілого й відважного командира. Водночас маловідомими залишаються сторінки його життя, пов’язані з діяльністю уенерівської спецслужби. Розсекречені документи із Галузевого державного архіву Служби зовнішньої розвідки України дещо проливають світло на ті події.
2/23/2021
singleNews

Закордонний відділ. Робота в нових умовах

Вимушена еміграція наприкінці 1920 року Уряду і Армії УНР під натиском більшовицьких військ внесла вагомі корективи в діяльність усіх державних інституцій, зокрема й відділу закордонної інформації – першого підрозділу загальнодержавної зовнішньої розвідки в Україні. Як же він діяв у нових умовах і чим займався?
2/12/2021
singleNews

Шпигун з козацькими вусами

3 лютого 1879 року народився розвідник і дипломат Федір Боржинський. За Гетьманату Павла Скоропадського він був першим послом Української Держави у Кубанській Народній Республіці, де активно відстоював українські інтереси і виступав проти залучення козаків до наступу на українському фронті у формуваннях Добровольчої армії Антона Денікіна. За це був підступно захоплений денікінцями і розстріляний у Юзівці (нинішньому Донецьку) 14 лютого 1919 року. Докладніше про це – у нашій розповіді в журналі «Локальна історія».
2/2/2021
singleNews

Один із Героїв Крут у майбутньому став розвідником

Серед тих, хто в січневі дні 1918 року став під Крутами на шляху більшовицького війська, яке наступало на Київ, особливе місце займає Семен Могила. У тому бою він командував юнацькою чотою. А після вимушеної еміграції активно діяв у складі розвідувального відділу Партизансько-повстанського штабу, яким керував генерал-хорунжий Юрко Тютюнник, і неодноразово із розвідувальними завданнями відряджався на українську територію.
1/28/2021
singleNews

Андрій Лівицький в архівних документах розвідки

Листи увійшли до збірника «Лівицький Андрій. Листування (1919–1953 роки)», який видав Український інститут національної пам’яті до 140-річчя від дня народження А. Лівицького. Але звернення до них, осмислення й перечитування не втрачає своєї актуальності й нині.
1/21/2021
singleNews

Літопис української розвідки

Уся історія української розвідки від найдавніших часів до сьогодення – у двох книгах. Із цими по-справжньому унікальними виданнями тепер можна докладніше ознайомитися на сайті СЗРУ.
1/6/2021
singleNews

Зовнішня розвідка України: з чого все починалось

1/4/2021
singleNews

Робота Посольства України в США починалася з трьох кімнат

Згадує ветеран української зовнішньої розвідки Ігор Дунайський, якого розпад СРСР застав у Вашингтоні в резидентурі радянської розвідки.
12/15/2020
singleNews

Вони були першопрохідцями

Перші експонати музею історії українських спецслужб в Національній академії Служби безпеки України одразу переносять відвідувачів у XVI – XVII століття.
12/7/2020
singleNews

На чолі спецслужби еміграційного уряду УНР

16 жовтня 1886 року народився визначний діяч Збройних сил України періоду УНР і багаторічний очільник спецслужби Генерального штабу Військового міністерства уряду УНР в еміграції Всеволод Юхимович Змієнко. Він увійшов в історію української розвідки як керівник, який завжди надавав важливого значення здійсненню ефективної розвідувальної діяльності і дотриманню жорстких вимог конспірації під час планування операцій.
12/2/2020