РОЗСЕКРЕЧЕНА ІСТОРІЯ

singleNews

Микола Величківський. Між нквс і гестапо

11 січня 1889 року народився український політичний та громадський діяч, науковець, професор, голова Української Національної Ради в Києві (1941р.) Микола Величківський. Саме головування в УНРаді стало приводом для заведення на нього органами нквс урср справи, здійснення оперативно-розшукових заходів та складання планів з компрометації. Про це йдеться в розсекречених документах з архівних фондів Служби зовнішньої розвідки України.
1/11/2025
singleNews

Платоніда Хоткевич. «Щоб нічого не надрукувала про чоловіка»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено тоненьку справу на Платоніду Хоткевич – дружину визначного українського письменника, літературознавця, мистецтвознавця, бандуриста, композитора, історика, етнографа, театрального діяча Гната Хоткевича (народ. 31 грудня 1877 р.), який був репресований сталінським режимом і розстріляний 8 жовтня 1938 року за «участь у контрреволюційній діяльності і шпигунство на користь Німеччини». Дружину ж органи смерш вистежили після Другої світової війни у Празі і заарештували, «щоб нічого не надрукувала про чоловіка».
12/31/2024
singleNews

«З Різдвом Христовим, Ваша Екселенціє!»

У справах із архівного фонду Служби зовнішньої розвідки України нерідко поряд із агентурними повідомленнями, довідками, планами і вказівками трапляються звичайні побутові листи об’єктів оперативної розробки, світлини, листівки. Зокрема, багато привітань із днем народження, національними й релігійними святами, як от із Різдвом Христовим. Ознайомлення з цими матеріалами дає змогу заповнити прогалини в біографіях діячів українського визвольного руху, зрозуміти мотиви їхніх вчинків, взаємостосунків з партнерами по боротьбі й опонентами, рідними і близькими, зрештою побачити, що вони бажали одне одному у періоди важких поневірянь, війни, зневіри та розпачу.
12/24/2024
singleNews

Юрій Шевельов. «Мовознавчі» дослідження органів нквс/кдб

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України опрацьовано нові матеріали стосовно визначного українського мовознавця, славіста, літературознавця Юрія Шевельова (17 грудня 1908 року – 12 квітня 2002 року). Вони доповнюють раніше оприлюднені дослідження про життя і діяльність науковця, зроблені на основі розсекречених документів, проливають світло на обставини першого виявлення оперативного інтересу до нього органів нквс, а також цілеспрямованої прискіпливої уваги чекістів до його мовознавчих праць упродовж усіх наступних десятиліть.
12/17/2024
singleNews

Закордонне представництво УГВР. «Америка нам допоможе!»

Наприкінці 1940-х років провідні діячі українського національно-визвольного руху дійшли висновку, що для збереження життя людей і сил у подальшій боротьбі за незалежність України треба змінювати стратегію й тактику. Одним із елементів цього стало рішення звернутися до найсильніших тогочасних демократій світу по допомогу. Визначальним у цій співпраці нарівні з проведенням спільних спецоперацій мала бути моральна підтримка визвольної боротьби, привернення уваги до українського питання, донесення до світової громадськості розуміння, що українці й росіяни – це не одна спільнота, не один народ, як багато хто через нерозуміння всіх аспектів історії вважав за кордоном. Про це розповідають нові розсекречені документи з архівних фондів Служби зовнішньої розвідки України.
12/11/2024
singleNews

Денис Квітковський, український громадсько-політичний діяч, правник, публіцист, видавець, історик, голова ОУН (м) (1977–1979 рр.)

Серед архівних документів СЗР України, за якими проходять діячі українського національно-визвольного руху, трапляються цікаві висловлювання, цитати, свідчення, спогади про їхню участь у боротьбі за державність України. За цими матеріалами можна простежити й оцінити роль визначних українців у державотворенні, їхній внесок у здобуття Україною незалежності й боротьбу за її відновлення.
11/30/2024
singleNews

«Не допустити витоку за кордон відомостей про голод в Україні»

В архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України містяться документи, що свідчать про те, як у 1980-х роках органи кдб урср пильно відстежували діяльність представників української діаспори, спрямовану на привернення уваги світової громадськості до Голодомору в Україні 1932–1933 років, і намагалися всіляко перешкоджати цьому. У циркулярах і вказівках з Києва до обласних управлінь кдб ішлося про те, які необхідно вжити агентурно-оперативні заходи «для протидії ворожим акціям закордонних наццентрів».
11/23/2024
singleNews

«Спровокувати негативне ставлення до української еміграції»

Розсекречені документи з архівних фондів Служби зовнішньої розвідки України дають змогу дізнаватися про досі невідомі брудні методи з арсеналу органів кдб срср, які свого часу застосовувалися проти української еміграції. Серед них – провокування неприязних почуттів, негативного ставлення та ворожості до емігрантів у країнах їх компактного мешкання. Про це йдеться в розпорядчих документах, планах, звітах та повідомленнях кдб. Способи, якими це робилося, нині викликають обурення і відразу.
11/15/2024
singleNews

Отець Василь Кушнір. Перший президент Комітету українців Канади

Абревіатура КУК в оперативних документах мдб/кдб срср завжди фігурувала нарівні з фразами «антирадянська діяльність», «українські буржуазні націоналісти», «непримиренні вороги Радянського Союзу». Подібних епітетів і порівнянь удостоювалися й активні діячі, які створювали та розбудовували цю потужну громадсько-політичну організацію. Серед них – отець Василь Кушнір, перший президент і її багаторічний очільник (1940–1952, 1957–1971), президент Світового конгресу вільних українців (1967–1969, 1973–1978), релігійний і громадський діяч, який послідовно гуртував українську діаспору та спрямовував її на підтримку національно-визвольного руху на історичній батьківщині й відродження незалежності України.  
11/6/2024
singleNews

Мальтійський лицар – в оперативній розробці нквс

У 1920–1930-х роках в оперативну розробку органів дпу/нквс потрапляли всі помітні представники національно-визвольного руху, причетні до творення української державності, які й на чужині не припиняли боротьбу за українську справу. Не став винятком і інтерес чекістів до нащадка давнього литовського князівського роду, історика, дипломата, філософа, українського громадсько-політичного діяча Івана Токаржевського-Карашевича. Особливого забарвлення ця справа набула ще й через те, що її фігурант був почесним лицарем Мальтійського ордену. Ім’я І.
10/25/2024