40 відсотків білорусів не підтримує рф у війні проти України. Ще третина відмовчується з міркувань безпеки
1/18/2025
Експерти Chatham House представили дослідження, як білоруси сприймають президентські вибори-2025.
Більшість білорусів не впевнені, що голосуватимуть – відсоток впевнених у своїй участі помітно нижчий, ніж це було 2020-го: за опитуванням 2020-го 75 % білорусів точно збиралися голосувати, а на сьогодні ця частка знизилася до 36 %.
Лише 45 % респондентів вірять, що голоси на виборах будуть рахувати чесно.
Білоруси мало залучені до виборчої кампанії, і єдина частина суспільства, яка задоволена тим, як проходитимуть вибори, – це прихильники провладних поглядів.
Що стосується всього суспільства, воно, як і раніше, не дуже задоволене ситуацією в країні. Економіка викликає найбільше запитань – 41 % опитаних вважають це головною проблемою і незадоволені інфляцією та зростанням цін. Серед проблемних сфер також відзначають безпеку (17 %), внутрішню політику (14 %), зовнішню політику (10 %), охорону здоров'я (9 %).
Більшість опитаних, навіть представники провладних кіл, підтримують ідею «відлиги» після виборів, але мало хто вірить у це. Цілих 57 % респондентів провладних поглядів підтримують тією чи іншою мірою ідею, щоб у рб покращилися відносини із Заходом, і 34 % респондентів цієї категорії за те, щоб влада продовжувала відпускати на волю політв'язнів.
Щодо решти категорій респондентів, 53 % з них готові тією чи іншою мірою підтримати покращення відносин із Заходом. І 48 % білорусів непровладних поглядів за те, щоб влада продовжувала відпускати політв'язнів.
При цьому респонденти часто обирали варіант «важко відповісти»: наприклад, цілих 43 % непровладних респондентів обрали цей варіант щодо питання підтримки подальшого виходу політв'язнів. Цей варіант відповіді часто обирали й прихильники лукашенка.
Також у суспільстві зберігаються антивоєнні настрої. Цілком або частково росію у війні підтримує 32 % опитаних, не підтримує 40 %. Майже третина – 29 % – обрала варіант «складно відповісти». Це може означати, що велика частина опитаних з міркувань безпеки вважає за краще не відповідати на таке запитання. За три роки війни, згідно з опитуваннями Chatham House, думка білорусів із цього питання майже не змінилася.
Опитування, про яке йдеться, проводилося у грудні 2024-го – січні 2025-го, в ньому взяли участь 833 білоруси. Автори дослідження визнають, що результати таких опитувань у рб можуть бути спотворені через чинник страху – частина респондентів побоюється висловлювати критичні думки щодо влади.