Проблеми видобування нафти в рф ведуть до секвестру бюджету або додаткової емісії коштів

4/9/2025
singleNews

Незважаючи на рішення країн ОПЕК+ розпочати в квітні нарощування обсягів видобування нафти упродовж 2025 року, видобуток нафти в росії знижуватиметься, що призведе до зменшення надходжень до федерального бюджету.

Серед головних причин скорочення видобування нафти – виснаження родовищ. Дебіт свердловини, тобто обсяг нафти, який можна отримати зі свердловини за встановлений час, впав в росії на 30–40 %. У 2023 році обсяг пробурених у рф свердловин становив понад 30 тис. км. В 2024 році кількість введених в експлуатацію нафтових свердловин зменшилась до 7 610 одиниць, або мінус 12 % порівняно з 2023.

Також на ситуацію вкрай негативно вплинув вихід із російського ринку західних виробників обладнання для буріння свердловин. Одним зі способів збільшення дебіту свердловин є гідравлічний розрив пласта (ГРП). Проте найбільші виробники обладнання для ГРП – західні корпорації, що залишили російський ринок. На сьогодні 90 % обладнання для гідророзриву виготовляють за кордоном, що стало недоступним для російського бізнесу. До п’ятірки найбільших світових виробників флотів ГРП належить лише одна компанія з «дружньої» до рф країни – білоруський «Фидмаш». Інші – західні компанії.

Інші причини – операції Сил оборони України, логістичні проблеми, зокрема санкції проти «тіньового» флоту рф та висока облікова ставка російського центробанку на рівні 21 %.

Цілком імовірно, що наявних обсягів видобування нафти в короткостроковій перспективі ще буде достатньо для продовження фінансування видатків на потреби війни проти України. Водночас подальше зниження ціни на нафту призведе до збільшення дефіциту бюджету рф. Це спонукатиме кремль обирати між двома однаково негативними сценаріями: або включати друкарський станок для додаткової емісії коштів, або урізати бюджет.