Втративши 47 % експорту озброєння, москва намагається переконати країни Латинської Америки у привабливості свого ВПК
4/8/2025

кремль шукає можливості виробництва російського озброєння в країнах Латинської Америки. В рф вважають, що локалізація оборонних підприємств в інших країнах у перспективі дасть змогу обходити санкційні обмеження та забезпечувати свій ВПК необхідними комплектувальними й технікою.
Зокрема росія взяла участь у міжнародній виставці авіаційних і оборонних систем «LAAD 2025», що відбулася в Бразилії. Представники рф заявили, що нібито провели переговори з делегаціями країн, які мають «дружні стосунки з москвою» щодо можливості спільного виробництва озброєнь із частковою локалізацією в країнах-партнерах.
російська сторона пропонує всім, хто ще хоче з нею вести справи, виробництво експортних версій засобів ППО (С-400 «триумф», С-350Е «витязь», «тор-М2К», ПЗРК «игла-С»), бойових вертольотів (зокрема ка-226Т), винищувачів су-57Е, крилатих ракет (Х-69, Х-35УЕ, Х-38МЛЕ), а також безпілотних комплексів «орлан» і «орион». Також для Латинської Америки запропоновано боєприпаси баражувальної дії «куб» та системи РЕБ.
На додаток москва хоче створити спільне підприємство в Бразилії для виробництва та обслуговування вертольотів серії «ми». З 2008 по 2014 рік рф поставила Бразилії 12 машин ми-35М3 на суму близько 150 млн дол. США. У 2022 році ці вертольоти зняли з озброєння через проблеми з технічним обслуговуванням з вини росіян.
За уявленнями рф набутий під час російсько-української війни досвід «підвищив привабливість російського ВПК на зовнішньому ринку». Привабливість підвищилася настільки, що експорт озброєнь росії у 2024 році скоротився на 47 % порівняно з 2022 роком. Загалом за останні п'ять років експорт російської зброї впав на 64 %, а частка росії на глобальному ринку зброї скоротилася до 7,8 %. Якщо у 2018–2022 роках російські постачання ішли у 47 країн, то 2024-го – у 33. На Азію та Океанію припало 74 % російського експорту, на Африку – 12 %, на Європу – 7,4 %.
На переконання СЗРУ, кремль і надалі просуватиме тезу про «привабливість» російської зброї та намагатиметься укладати угоди для збереження присутності на міжнародних ринках озброєння в умовах санкційної ізоляції.