06.02.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
2/6/2025
Міжнародний депозитарій Euroclear у березні 2025 року планує здійснити другий платіж у фонд для України (European Fund for Ukraine) на суму близько двох мільярдів євро.
Глава МЗС Сполученого Королівства Девід Леммі оголосить про нову підтримку України на загальну суму 55 мільйонів фунтів стерлінгів (близько $68,7 млн): 17 мільйонів фунтів стерлінгів – на інноваційні енергетичні проєкти; 10 мільйонів фунтів стерлінгів – на економічне відновлення; 25 мільйонів фунтів стерлінгів – на підтримку нашої країни у зміцненні більш інклюзивних, ефективних та дієвих соціальних систем і послуг; три мільйони фунтів стерлінгів – на постачання українського зерна та інших продуктів харчування до Сирії.
Начальник Генерального штабу Чехії Карел Ржехка вважає, що для відправлення військових інструкторів в Україну потрібне політичне рішення країн-партнерів.
«Ми ведемо дуже хороші переговори, дуже конструктивні переговори щодо України», – президент США Дональд Трамп.
Спеціальний представник американського президента Дональда Трампа з питань України та росії Кіт Келлог візьме участь у безпековій конференції в Мюнхені з 14 по 16 лютого.
Наступна зустріч Контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн» планується 12 лютого.
Україна пропонує свої сховища для закачування LNG-газу зі США.
Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе призначив ексглаву МЗС Ісландії Тордіс Кольбрун Рейкфйорд Гільфадоттір своїм спеціальним посланником із питань становища дітей в Україні.
Станом на січень 2025 року одночасно навчаються у двох школах – іноземній та українській – понад 355 тисяч українських дітей, які разом із родинами проживають за кордоном.
рф
Рада Європи досягла домовленості щодо правових основ для створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України. Якщо трибунал буде ухвалений, він стане незалежним від Міжнародного суду ООН. Верховний представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Кая Каллас заявила, що у неї «немає жодних сумнівів у тому, що путін вчинив злочин агресії», ухваливши рішення про напад на Україну і порушивши її суверенітет.
«На цьому етапі ми не бачимо, що росія серйозно ставиться до переговорів і серйозно ставиться до миру. І умови, висунуті путіним минулого року, не були жодною підставою, на якій можна було серйозно очікувати, що суверенна країна почне переговори», – глава МЗС Сполученого Королівства Девід Ламмі.
Служба розвідки Норвегії заявила про те, що росія наймає злочинців для диверсійних операцій, а також попередила – країна очікує на диверсії на своїх об’єктах у 2025 році.
Норвезькі винищувачі F-35 перехопили російську бомбардувальну авіаційну групу на Крайній Півночі.
Міністр закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен висловила сумніви у випадковому характері серії пошкоджень підводних кабелів у Балтійському морі, що сталися наприкінці 2024 року. За її словами, «надзвичайно малоймовірно», що всі чотири інциденти поспіль сталися випадково.
Польща з-поміж країн НАТО витрачає найбільше на оборону у співвідношенні до свого ВВП із двох причин: щоб мати гарні стосунки зі США і тримати росію на відстані. Про це заявив міністр оборони країни Владислав Косіняк-Камиш.
Сотні випадків вандалізму авто у Німеччині з екологічними гаслами ймовірно є спецоперацією рф у спробі розхитати німецьке суспільство перед виборами та погіршити рейтинги однієї з партій.
Індія та Туреччина, які є найбільшими після Китаю імпортерами російського вугілля, різко скоротили його закупівлю у 2024 році. Постачання до Індії впали на 37 % порівняно з попереднім роком і становили 25 млн тонн, тоді як експорт до Туреччини скоротився ще сильніше – на 39 %, до 14 млн тонн. Китай 2024 року також знизив імпорт російського вугілля – на 7 % порівняно з 2023 роком. Торік Пекін закупив у москви 95,1 млн тонн цієї продукції. У грошовому вираженні поставки скоротилися на 25 %, до $10,9 млрд.
Введені на початку січня санкції США вдарили по російському експорту нафти із сахаліну. Лише два з дев'яти танкерів із паливом, відправлених із нафтогазових проєктів на острові через Тихий океан, доставили свої вантажі після нових обмежень.
сбербанк рф фінансував бойовиків днр, а тому може вважатися посібником терористів. Тому його статус державного банку не дає йому права на суверенний імунітет. Таке рішення виніс суддя у США, дозволивши судове переслідування найбільшого банку росії сім'ї американця, який загинув у катастрофі літака Malaysia Airlines над Донбасом.
Валютний баланс банківської системи росії продовжується «здуватися», оскільки західні санкції посилюються, а фінансові мости зі світом – руйнуються. На завершення 2024 року на клієнтських рахунках фізичних і юридичних осіб у банках рф було $159 млрд – мінімальний обсяг валюти з 2008 року. У грудні з клієнтських рахунків зникло ще $4,9 млрд, а за четвертий квартал – $15,9 млрд.
російський центробанк констатував фіаско спроб загальмувати інфляцію. Показники говорять про прискорення зростання економіки у четвертому кварталі 2024 року завдяки високим видаткам бюджету, що спонукало споживчу активність, а це сприяло посиленню зростання цін. «Ознак переходу до сталого уповільнення зростання цін поки що немає», – повідомив регулятор.
Нестача оборотних коштів і недоступність позикових грошей вийшли на перший план у списку проблем російського бізнесу. Частка організацій, які стикаються з обмеженнями через нестачу оборотних коштів, зросла до кінця 2024 року до 26 % з 22 % у третьому кварталі. На початку минулого року цю проблему називали лише 13 % респондентів. Недоступність позикових коштів у перших трьох кварталах перешкоджала діяльності від 11 % до 16 % компаній, а наприкінці року частка зросла до 25 %.
Вартість широкосмугового доступу до інтернету та платного телебачення в росії зросла на 5–15 % з початку року. Основними чинниками, що впливають на зростання цін, 66 % операторів назвали нестачу обладнання та збільшення його вартості. На другому місці (55 %) – дефіцит кадрів, на третьому (54 %) – державне регулювання.
Компанії, які займаються в рф лісозаготівлями та вивозять за кордон ліс і пиломатеріали, втратили третину експортних ринків порівняно з 2021 роком та близько $6 млрд щорічної виручки.
росіяни перейшли на минтай після різкого зростання цін на рибу. Він є наймасовішим об'єктом морського промислу країни, тому коштує дешевше, ніж інша така продукція. У 2024 році споживання минтаю у перерахунку на сирець перевищило 4 кг на людину на рік – це рекорд за більш ніж за 20-річну історію спостережень.
За підсумками поточного року в москві, як очікується, буде здано на 21 % новобудов менше, ніж роком раніше. На зниження динаміки введення готового житла у столиці рф у 2025 році впливає відносно низький рівень запуску девелоперами нових будівництв у 2022 році. Крім того, самі забудовники уповільнюють темпи здачі проєктів через низький попит на новобудови: ставки іпотеки перебувають фактично на заборонному рівні. Падіння очікується в усіх сегментах житла, найсерйозніше – в елітному сегменті. Девелопери таких новобудов у 2025 році добудують на 44,2 % менше рік до року. У бізнес-класі зниження становитиме 28 %, до 131, у преміальному – 22,2 %, до 42, у масовому – на 12,3 % до 242 корпусів.
російський уряд призначив сочинську компанію «тонельюжстрой» виконавцем контрактів на проєктування та будівництво автомобільного мосту через річку туманна, що зв'яже приморський край з кндр. «тоннельюжстрой» заснована в 2014 році в сочі, станом на 2023 рік налічувала всього чотири співробітники. У тому ж році компанія зафіксувала чистий збиток у розмірі понад півмільйона доларів. Фірма не має власного веб-сайту, а інформації про раніше виконані великі проєкти немає.
федеральна траса М-12 москва – єкатеринбург, що прокладають за дорученням путіна, ризикує перетворитися на довгобуд через затримки зарплат робітникам. Її планували відкрити наприкінці 2024 року, проте в останній момент терміни зсунули на червень 2025-го. Це сталося на тлі масового звільнення будівельників ділянки траси у башкортостані, яким перестали платити зарплату у вересні. До лютого заборгованість так і не погасили. Зараз вона становить 200–300 тисяч на особу, що еквівалентно затримці на 2–3 місяці.
минздрав рф запропонував удвічі збільшити штраф для студентів, які навчаються у медичних вузах і коледжах за «цільовим» договором. У рамках «цільового набору» минздравы регіонів або медичні установи укладають з окремими абітурієнтами договори, що передбачають їхнє працевлаштування після випуску, а освіту оплачує держава. Якщо студент не виконує зобов'язання, він має відшкодувати повну вартість навчання. Якщо запропоновані минздравом поправки приймуть, вартість навчання має бути відшкодована у подвійному розмірі – майже 2,5 млн руб.
За 2024 рік у росії не менше 50 осіб померли у відділах поліції, ІТТ, спецприймачах, СІЗО, судах, а також під час затримань. Найпоширеніша причина смерті – «проблеми зі здоров'ям».
2024 року правозахисники зафіксували 95 випадків тиску на екоактивістів у росії. Тиску за рік зазнали 72 екоактивісти, 15 ініціативних груп і п'ять екологічних організацій у 27 регіонах країни. П'ятеро активістів отримали реальні терміни у кримінальних справах, ще один – обов'язкові роботи.
У росії слід заборонити продаж будь-яких алкогольних напоїв молодим людям до 21 року, заявив голова следственного комитета рф алєксандр бастрикін. Також він запропонував запровадити кримінальну відповідальність за передачу електронного засобу платежу підставним особам та зменшити віковий поріг для притягнення до кримінальної відповідальності за збут наркотиків з 16 до 14 років.
У росії з 5 лютого набув чинності міграційний режим висилки іноземних громадян, які нелегально перебувають у країні. Відповідно до нового закону мігранти, які вчинили правопорушення або нелегально перебувають у росії, потраплять до спеціального реєстру контрольованих осіб і будуть зобов'язані надсилати до мвд відомості про своє місцезнаходження у вигляді фотографії з геолокацією. Мігранти, які перебувають у реєстрі, не зможуть купувати нерухомість, керувати автомобілем, користуватися банківськими послугами, одружуватися, змінювати місце проживання або перебування без дозволу мвд і виїжджати за межі регіону проживання. мвд рф уточнив, що перебування на круїзному судні чи поромі понад 72 години без відповідних документів також вважається порушенням. Якщо мігрант неодноразово порушить встановлені обмеження та заборони, його депортують. Крім того, влада ввела штрафи за надання нелегальним мігрантам послуг, заборонених законодавством. Розмір штрафу для громадян становить від 2 до 5 тисяч рублів, для посадових осіб – 35–50 тисяч рублів, для юридичних осіб – 400–500 тисяч рублів.
22 % опитаних росіян можуть виділити на відпустку лише до 50 тисяч рублів, 23 % – від 50 до 100 тисяч рублів, 28 % від 100 до 150 тисяч рублів, а 19 % – від 150 до 300 тисяч рублів. І лише 8 % респондентів готові віддати понад 300 тисяч рублів. Через збільшувану дорожнечу росіяни також почали масово відмовлятися від поїздок на відпочинок до Туреччини.
депутат томської гордумы від кпрф андрєй пєтров запропонував встановити в місті пам'ятник радянському диктатору іосіфу сталіну. За його словами, городяни підтримають ініціативу та «готові складатися» на це грошима. У томську в епоху сталінських репресій стратили близько дев'яти тисяч людей на одному тільки полігоні на горі каштачной.
Після атаки безпілотників волгоградською областю місцевий священик євгєній караваєв вирішив захистити красноармійський район, об’їхавши із сином кордони з іконою адмірала ушакова: «я понял: бог говорит через уста детей», – заявив караваєв.
У Литві пройшли масові обшуки через постачання автомобілів до рф і рб в обхід санкцій. За даними Кримінальної служби митниці Литви, обшуки провели в офісах компанії, що займається вантажоперевезеннями та продажем техніки у Вільнюсі та його околицях. За підозрою у порушеннях міжнародних санкцій затримано двох білоруських і двох литовських громадян, вилучено транспортні засоби загальною вартістю 1,5 млн євро. За даними слідства, у 2024 році до росії та рб в обхід санкцій загалом доставили 30 транспортних засобів: тягачі та напівпричепи, а також легкові автомобілі класу люкс BMW, Mercedes-Benz та інші. Їхня загальна приблизна вартість, за попередніми даними, може становити майже два мільйони євро.
Відмовитися від поїздок до рб і рф закликав міністр оборони Латвії Андріс Спрудс. З агресором слід підтримувати «мінімальні контакти як на індивідуальному, так і на державному рівні».
4 лютого литовські прикордонники повернули на білоруському кордоні рекордну кількість нелегальних мігрантів – 48 осіб. За даними служби охорони державного кордону, з жовтня 2023 року це рекордна кількість мігрантів – тоді їх було 54 особи.
Польща завершила встановлення електричного бар'єру на кордоні з рб на річках Істочанка та Свислоч.
В рб слід відмовитися від прямих виборів президента та перейти до китайської моделі, відповідно до якої главу держави призначають «народні збори», заявив голова центральной избирательной комиссии рб ігор карпенко. «Я не вірю у цей ліберальний демократизм. Китайська система чесніша перед своїми громадянами, виборцями. Там комуністична партія сказала, що вона є відповідальною за долю країни, і вона – спрямовувальна сила», – зазначив карпенко.
Зовнішньоторговельний оборот товарів рб 2024 року становив 86 млрд 27,2 млн доларів – на 3,7 % більше, ніж за 2023 рік (82 млрд 931,8 млн). Експорт за рік досяг 40 млрд 327,3 млн доларів (39 млрд 840,1 млн; +1,2 %), імпорт – 45 млрд 699,9 млн (43 млрд 91,7 млн; +6,1 %). Негативне сальдо становило 5 млрд 372,6 млн доларів (за підсумками 2023 року було –3 млрд 251,6 млн; +65,2 %).
министерство антимонопольного регулирования и торговли рб «настійно рекомендує» бізнесу звести до мінімуму використання іноземних слів на рекламі та вивісках, а натомість писати білоруською чи російською. Цей захід відомство пояснило захистом «національних інтересів».
Силові органи рб отримали доступ до даних моніторингового проєкту «Білоруський Гаюн». Дані людей, які взаємодіяли з проєктом, з високою імовірністю вже у силовиків. Тож якщо вони перебувають у рб, їхня безпека під серйозною загрозою.
Правозахисники повідомляють, що репресії в рб не те, що не припиняються, а навпаки, розганяються ще більше. У січні 2025 року зафіксовано 506 випадків політично вмотивованих репресій. Було винесено не менше 175 політично вмотивованих вироків та 295 політично вмотивованих рішень у адміністративних справах. Чинна влада готує «можливості для нових широкомасштабних, зокрема й транскордонних репресій». Для цього навіть планують внести чергові зміни до кримінального кодексу. Тим часом силовики посилили контроль та перевірки тих, хто виїжджає з рб.
державні організації рб почали закуповувати недешеву пропагандистську книгу про лукашенка вартістю 200–205 рублів за штуку. Гроші беруть із держбюджету – фактично з кишень білорусів.
У рб визнали екстремістським фотоальбом про святкування сторіччя БНР «БНР-100: сьвяткаванне 100-гадовага юбiлею ў Беларусi i ў замежжы».