11.01.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

1/11/2025
singleNews

Україна отримала від Євросоюзу перші три мільярди євро в межах кредиту G7 на 50 мільярдів доларів, для погашення якого будуть використані прибутки від заблокованих активів рф.

Норвегія у 2025 році спрямує Україні найбільшу військову допомогу у своїй історії на суму понад два мільярди євро.

Міністр оборони Канади Білл Блер на засіданні «Рамштайн» оголосив про виділення Україні військової допомоги на 440 мільйонів канадських доларів.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус заявив про плани передати Україні найближчим часом ракети до систем протиповітряної оборони IRIS-T. Також він підтвердив, що його відомство підготувало перелік військових матеріалів і систем, які можуть бути поставлені Україні в разі додаткового фінансування.

У першому півріччі 2025 року Німеччина готується передати Україні суттєві пакети військової допомоги, до яких зокрема увійдуть 22 танки Leopard 1, 25 бойових машин піхоти Marder, одна зенітно-ракетна система IRIS-T SLM/SLS, 16 гаубиць, дві пускові установки Patriot, 7 зенітних установок Gepard зі 120 тисячами боєприпасів, 3 500 ударних безпілотників Helsing, шість озброєних вертольотів Sea King і 250 тисяч артилерійських боєприпасів та інше озброєння і військове обладнання.

Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш заявив, що країна готує новий пакет військової допомоги Україні. Водночас він та міністр оборони Естонії Ханно Певкур сподіваються, що зустрічі Контактної групи з питань оборони України (формат «Рамштайн») проходитимуть і за нової адміністрації США.

Загалом Україна на засіданні Контактної групи з питань оборони України 9 січня досягнула домовленостей про додаткові пакети підтримки на загальну суму два мільярди доларів.

Минулого року Україні вдалося залучити 41,7 млрд доларів зовнішнього фінансування, а загалом з початку війни залучено від партнерів 115 млрд 200 млн доларів.

Іспанія невдовзі передасть Україні 10 електрогенераторів, а також пропонує нові тренінги для особового складу ЗСУ та нову програму гуманітарної допомоги українським сім'ям, що розпочнеться 12 січня.

Освітні заклади України, державні агенції, центральні і регіональні органи влади зможуть безоплатно користуватимуться хмарними продуктами Microsoft до кінця 2025 року.

рф

Сполучені Штати запроваджують одні з найжорсткіших санкцій проти російської нафтової промисловості. Санкції стосуватимуться понад 180 танкерів, які перевозять російську нафту, а також російських постачальників морського страхування. Ідеться про санкції проти двох великих нафтових компаній «газпромнефть» і «сургутнефтегаз», а також компаній зі страхування суден «ингосстрах» і «альфастрахування». Також під санкції потрапить найбільша російська судноплавна компанія «совкомфлот» та 69 її суден.

Індійські компанії очікують серйозних перебоїв із постачанням російської нафти через нові санкції Вашингтона. Нафтопереробники з Індії будуть змушені шукати сировину на Близькому Сході та США.

Акції російських нафтових компаній різко подешевшали на московській біржі у п'ятницю в очікуванні «прощальних» санкцій адміністрації Джо Байдена, під які потраплять сотні танкерів «тіньового» флоту кремля, а також страхові компанії, що обслуговують продаж російських барелів. Папери «сургунефтегаза» обвалилися на 2,3 %, «газпром нефти» – на 2,5 %, «роснефти» – на 2 %. У сумі три компанії, що забезпечують дві третини всього нафтовидобутку в рф, втратили майже 200 млрд рублів капіталізації, або $ 1,95 млрд за неповні шість годин торгів.

Адміністрація президента Джо Байдена планує ввести додаткові заходи експортного контролю, щоб запобігти постачанню чіпів, які забезпечують роботу штучного інтелекту (ШІ), у такі країни, як росія та Китай. Передбачається ввести три рівні дозволів, зокрема і задля недопущення потрапляння передових технологій в обхід обмежень. США хочуть обмежити продаж чіпів, що використовуються в дата-центрах, для ШІ на рівні як країн, так і компаній.

Уряд Японії ухвалив рішення запровадити санкції проти 11 фізичних осіб, 51 юридичної особи та 3 банків із росії, а також десятків компаній і однієї фізособи з восьми країн світу. Також Токіо вводить експортні обмеження щодо 22 російських організацій. Крім того, в рф заборонено експорт 335 видів товарів, зокрема деталей для спецтехніки, малолітражних мотоциклів та інструментів. Заходи передбачають і заморожування в разі їх виявлення активів генерального директора «алроса» павла мариничева, першого заступника гендиректора держкорпорації «ростех» владіміра артякова, глави «псв технологии» сергєя петрова, віцепрезидента цмрбанка дмітрія нікуліна та інших. Під санкції потрапили московский институт теплотехники, нпо машиностроения, алексинский химкомбинат, кб «турбина», всероссийский научно-исследовательский институт радиотехники, межгосударственная акционерная корпорация «вымпел», марийский машиностроительный завод, підприємство «гранит», що входить до концерну «алмаз-антей», климовский специализированный патронный завод, казанский, тамбовский пороховые заводы, институт радионавигации тощо. Під санкції також потрапили цмрбанк, рфк банк, тимер банк. 

«російські втрати в Україні нині перевищують дві треті від усієї чисельності російського війська на початку війни, яку обрав путін. Лише в листопаді 2024 року росія втрачала майже 1 500 військових щодня», – міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що рф через значні втрати у війні проти України була змушена залучити війська з кндр.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус попередив, що загроза гібридних атак рф проти західних країн у Балтійському морі зберігається постійно.

Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш не виключив можливості нападу рф на свою країну.

Глава уряду Італії Джорджа Мелоні вважає, що НАТО необхідно посилити увагу до Африки та Глобального півдня, оскільки росія може збільшити свою присутність на сході Лівії після падіння режиму в Сирії.

Нова сирійська влада відмовляється допускати російське евакуаційне судно у порт Тартус, де розташована єдина закордонна база військово-морського флоту рф.

У калінінградській області має зберегтися литовська культура, оскільки регіон історично є частиною Малої Литви, заявив президент Литви Гітанас Науседа. «Хоч як би росія не старалася, Караляучюс ніколи не стане калінінградом!».

Європейське агентство з авіаційної безпеки (EASA) посилило рекомендації щодо використання повітряного простору росії. Регулятор порадив авіакомпаніям, що виконують рейси до ЄС, не використовувати повітряний простір п'яти регіонів рф до кінця липня 2025 року. EASA закликала перевізників утриматися від польотів «на всіх рівнях» у повітряному просторі росії «на захід від 60 меридіана східної довготи». Ідеться про польоти до москви, санкт-петербурга, єкатеринбурга, ростова-на-дону та самари – ризики зокрема створює робота російської ППО.

Керівництво порту восточный в находкє попросило путіна забезпечити завантаження терміналу вугіллям у 2025 році на рівні не менше 35 млн т, або на 40 % вище, ніж за підсумками минулого року. У документі йдеться, що вкладення в обсязі $ 800 млн у модернізацію та розширення потужностей, що робилися відповідно до затвердженої державної стратегії розвитку галузі, виявилися «фактично незатребуваними». У 2024 році перевалка вугілля через порт становила 25 млн т, «що на 1,3 млн т менше за рівень, досягнутий до початку модернізації». При цьому 2025 року очікується подальше зниження обсягів перевезень на адресу терміналу, що призведе до погіршення економічних показників компанії та зниження обсягів податкових відрахувань до бюджету.

У российской железной дороги (ржд) – третій рік поспіль різке скорочення вантажоперевезень на тлі санкцій, що вдарили по експорту, і складнощів в управлінні рухом поїздів. За підсумками 2024 року навантаження на мережі ржд впало на 4,1 %, до 1,181 млрд тонн – найнижчого рівня за останні роки. ржд перевезла на 51 млн тонн менше вантажів, проваливши початковий план (1,265 млрд тонн) майже на 7 %, а темпи спаду перевезень виявилися більшими, ніж за перший і другий рік війни, разом узяті (-3,7 % у 2022 році, -0,1 % у 2023-му). Перевезення головного вантажу – вугілля – просіли на 5,4 %, чорних металів – на 9,2 %, лісу – на 16,5 % через ембарго ЄС, зерна – на 4,6 %.

Обсяг готівки в обігу в росії в 2024 може показати найслабший приріст за дев'ять років – 18,44 трильйони рублів, додавши за рік 116,9 мільярда рублів, лише 0,6 %. Це в рази нижче за значення минулих років.

Нові та вживані автомобілі різко подорожчають у росії у 2025 році на 30–50 %, зростання цін помітно посилиться в другій половині року. На погіршення ситуації на авторинку вплине послаблення рубля до долара та юаня, підвищення утилізаційного збору, а також зростання витрат виробників на логістику та мита.

росіяни стали менше ходити до кінотеатрів у новорічні свята. Провести час за переглядом фільму поза домом з 1 по 8 січня вирішили 12,7 млн ​​осіб проти 14,8 млн 2024-го. Таким чином, кінотеатри втратили 13 % глядачів. Для порівняння: у доковідний 2020 рік такому виду дозвілля на різдвяні канікули віддали перевагу 16,5 млн росіян. А на початку січня 2021 року, коли через пандемію кінотеатри працювали з обмеженнями щодо заповнюваності залів від 25 до 50 %, їх відвідало 11,6 млн осіб. Загальний обсяг зборів за перші вісім днів 2025 року становив 6,2 млрд рублів, збільшившись на 0,4 млрд до минулого року. Цифра зросла за рахунок різкого подорожчання квитків.

совет евразийской экономической комиссии продовжив термін експлуатації російських ліфтів, які підлягають заміні до 15 лютого 2025 року, на п'ять років. Загалом у росії 581 тис. ліфтів, 72 тис. із них відпрацювали стандартний термін служби в 25 років. российское лифтовое объединение  раніше повідомляло, що заміна близько половини ліфтів не включено до плану капремонту і не забезпечено фінансуванням.

Глава МЗС Литви Кястутіс Будріс переконаний, що чесних і вільних виборів у рб у найближчому майбутньому не буде.

У ніч із 9 на 10 січня у рб з перебоями працювали Telegram, YouTube, Twitch та Discord, також були проблеми з Instagram, Viber та TikTok. Експерти стверджують, що була підготовка до заявленого лукашенком відключення інтернету в країні перед виборами.

Суд центрального району мінська вніс сайт петицій petitions.bу та його соціальні мережі: Instagram, Facebook, Telegram і Telegram-чату «Клуб коментаторів порталу» у список «екстремістських» матеріалів. мининформ рб заявив, що на сайті нібито вівся «збір підписів під петиціями протестного характеру», публікувалися петиції, які містили інформацію, що дискредитувала законодавчу владу рб, діяльність парламенту та центральної виборчої комісії, а також були заклики визнати недійсними вибори президента рб.

На Різдво білоруські комуністи опублікували на вітальних листівках зображення Ісуса Христа з червоним прапором із серпом та молотом. На тлі композиції – військова техніка та архітектурні символи москви, зокрема мавзолей леніна, під ілюстрацією підпис: «Усіх товаришів з Різдвом Христовим», додавши, що «Ісус Христос ніколи не підтримував експлуатацію людини людиною і виступав за соціальну справедливість» – фактично прирівнявши християнські ідеї до комуністичної ідеології.