12.01.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
1/12/2025
«Я знаю, на (Капітолійському) пагорбі є значна кількість демократів і республіканців, які вважають, що ми повинні продовжувати підтримувати Україну», – президент США Джо Байден щодо подальшої підтримки Сполученими Штатами України.
США оголосили про продовження на півтора року терміну дії тимчасового захисту для біженців з України.
Україна та Італія опрацьовують можливість використання доходів від заблокованих активів рф для закупівлі систем протиповітряної оборони італійського виробництва і боєприпасів до них.
Європейська комісія 14 січня розпочне консультації з країнами-членами ЄС щодо 16-го пакета антиросійських санкцій.
рф
Уряд Сполученого Королівства слідом за США запровадив санкції проти російського нафтового ринку.
«путін зараз перебуває у скрутному становищі, і я думаю, що дуже важливо, щоб у нього не було жодного перепочинку, щоб продовжувати робити ті жахливі речі, які він продовжує робити», – президент США Джо Байден щодо запровадження Сполученими Штатами та Сполученим Королівством масштабних санкцій проти російської нафти.
«Ми вважаємо, це має посилити тиск (на росію) та сприяти і без того похмурим економічним прогнозам на 2025 рік та надалі для путіна і його економіки воєнного часу», – радник Білого Дому з питань комунікацій Джон Кірбі вважає, що нові антиросійські санкції створять значний тиск на російську економіку.
З огляду на нові санкції США проти російського нафтового сектору компанія «газпром нефть» має 45 днів для виходу зі складу власників сербської нафтової компанії NIS.
«Огидним розгортанням флоту іржавих танкерів путін не тільки обходить санкції, а й погоджується з тим, що туризм на Балтійському морі зупиниться – чи то на Балтиці, чи то у Польщі, чи то тут, у Німеччині», – глава МЗС ФРН Анналена Бербок щодо використанням рф «тіньового флоту» для перевезення нафти.
Центральне командування з надзвичайних ситуацій на морі ФРН відбуксує на схід з міркувань безпеки танкер Eventin «тіньового флоту» рф зі 100 тисячами тонн нафти, який дрейфує біля німецького острова Рюген внаслідок проблем на борту з електрикою.
росія провалила план путіна щодо перевезень вантажів через Північний льодовитий океан. Вантажоперевезення Північним морським шляхом у 2024 році становили 37,9 млн тонн. У 2018 році путін підписав указ, який передбачав збільшення вантажопотоку ПМШ до 80 млн тонн до 2024 року.
Пожежу на нафтобазі в енгельсі саратовської області росіяни гасять четвертий день поспіль.
Прострочена заборгованість росіян за кредитними картками в листопаді зросла на 2,3 % до 491 млрд руб. За місяць кількість кредиток із простроченням понад 90 днів зросла з 7,5 до 7,65 млн штук, це 8 % усіх карток на руках у росіян (96 млн на кінець листопада). А сам розмір прострочення – максимальний за останні роки.
Прибутковість банківських вкладів росіян у перерахунку на курс долара впала вдвічі. За 2024 рік курс долара виріс з 90 рублів до 100 рублів, і дохідність вкладів під 18–20 % за перерахунку до курсу валюти скоротилася більш ніж удвічі. З-поміж причин – у росії, як і раніше, залишається високий рівень залежності від імпорту, особливо в устаткуванні, комплектувальних та запасних частинах. Другий чинник стрибків курсу рубля – валютні спекуляції банків за введеною цб системою визначення валютних курсів – вони фіксуються за підсумками міжбанківських торгів. Поки цб не змінить грошово-кредитну політику та регулювання валютного ринку, коливання валютних курсів триватиме.
прокремлівські ЗМІ втратили до третини аудиторії, а первый канал уперше у своїй історії опустився у телерейтингу на п’яте місце. Серед найбільш «постраждалих» – улюблений таблоїд путіна «комсомольская правда» – за рік середньодобова відвідуваність сайту знизилася з 6,5 млн до 4,3 млн, «московский комсомолец» втратив 22 % своїх читачів, «газета.ру» – 14 %, «риа новости», «лента.ру» – 12 % і 11 % відповідно. І це незважаючи на величезні потоки грошей на підтримку державних медіа.
Упродовж 2024 року російські суди призначили 81 адміністративний штраф журналістам і читачам ЗМІ, оголошених владою рф «небажаними» організаціями. Здебільшого суди призначали штрафи журналістам чи експертам, які так чи інакше брали участь у створенні матеріалів. Частину штрафів виписано читачам, які ділилися матеріалами «небажаних» ЗМІ у соцмережах.
митрополит єкатеринбурзький та верхотурський євген запропонував запровадити нову практику взаємодії російської православної церкви із засобами масової інформації. На зустрічі з керівниками медіа свердловської області він оголосив, що за кожним ЗМІ в регіоні планується закріпити священика. євген зазначив, що подібна ініціатива вже успішно впроваджена у ВНЗ, де, за його словами, це принесло «яскраві та взаємновтішні результати». Журналісти підтримали ідею одноголосно.
У Чорному морі стався новий розлив мазуту з танкера «волгонефть-239», що зазнав катастрофи у грудні. Площа нафтової плями – 2,8 тисячі квадратних метрів.
У Люблінському районному суді розпочався суд над 53-річним громадянином рб, якого підозрюють у шпигунстві на користь білоруських спецслужб з 2018 по лютий 2023 року.
Упродовж 2021–2024 років 15 тисяч фахівців взагалі залишили білоруський IT-ринок.
влада рб легалізувала ще одну форму тиску на нелояльних громадян. уряд випустив нову постанову, згідно з якою діти визнаватимуться такими, що перебувають у соціально небезпечному становищі, якщо одного з батьків покарали за політичними статтями.
З 1 січня в рб почав діяти закон про зайнятість населення, який зобов'язує роботодавців спочатку розміщувати вакансії в общереспубликанском банке вакансий на сайті gsz.gov.by, а вже потім на інших платформах. Публікація має супроводжуватися гіперпосиланням на первинну публікацію. Порушникам загрожує штраф від 5 до 15 базових величин (210–630 рублів).