15.01.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

1/15/2025
singleNews

«Коли путін вторгся в Україну, він думав, що захопить Київ за лічені дні. Насправді ж після початку війни в центрі Києва побував я, а не він. путін цього не зробив», – президент США Джо Байден.

«Проведення політики миру через силу є життєво важливим для виживання України та безпеки Америки. Сполучені Штати та їхні союзники і партнери повинні продовжувати підтримувати Україну та зміцнювати свої позиції для переговорів, які колись приведуть до кінця війни путіна», – йдеться у спільній колонці державного секретаря Ентоні Блінкена та глави Пентагону Ллойда Остіна.

«Мир може бути тривалим лише тоді, коли Україна сідатиме за стіл переговорів з позиції сили. А для цього їй потрібна наша допомога, більше і швидше», – вкотре наголосив генеральний секретар НАТО Марк Рютте.

Внесок Німеччини в допомогу Україні з початку повномасштабного вторгнення становить 16 % із усієї допомоги, яку отримала наша країна.

Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус підтвердив інформацію, що ФРН замовила для України 54 нові колісні гаубиці RCH 155. Також він зазначив, що уряд країни підготував усе необхідне для додаткової допомоги Україні на три мільярди євро, але зараз тривають перемовини щодо джерел фінансування.

Єврокомісар з питань розширення Марта Кос переконана, що у 2025 році буде можливо відкрити з Україною два кластери у переговорах про членство в Європейському Союзі.

Україна, Румунія та Болгарія узгодили спільні кроки для взаємодії з міжнародними інституціями щодо масштабної екологічної катастрофи в Чорному морі, спричиненої забрудненням мазутом після аварії російських танкерів.

рф

Десять країн Європейського Союзу закликають до повної заборони імпорту російського газу, включаючи як трубопровідний, так і скраплений. Документ, у якому викладено ініціативу, підписали Литва, Латвія, Естонія, Данія, Чехія, Польща, Румунія, Швеція, Ірландія та Фінляндія. Пропозиція передбачає два підходи: негайну повну заборону або поступове скорочення імпорту в рамках стратегії REPowerEU, що була прийнята у 2022 році. Згідно з цією стратегією, ЄС планує повністю відмовитися від російського газу до 2027 року, замінюючи його постачаннями з інших країн та розвитком відновлюваної енергетики. Проте автори документа наполягають на прискоренні впровадження плану.

Генеральний секретар НАТО Марк Рютте, виступаючи в Європарламенті, заявив, що якщо Євросоюз не виділятиме більше грошей на оборону,  перспективи в європейців будуть невеселі. Рютте закликав європейські уряди збільшити військові витрати вище за поточні середні 2 % ВВП. «Якщо ми цього не зробимо, через 4–5 років нам доведеться іти на курси російської мови або їхати до Нової Зеландії».

Генсек НАТО також оголосив, що організація запускає нову місію із захисту підводних кабелів у регіоні Балтійського моря. За його словами, вона матиме назву «Балтійський вартовий». «У ній буде задіяна низка коштів, включаючи використання фрегатів і морських патрульних літаків, і це підвищить нашу пильність на Балтиці», – зазначив Марк Рютте. Він також заявив, що планується розгорнути невеликий парк військово-морських дронів «для забезпечення посиленого спостереження та механізму стримування».

Вісім держав-членів НАТО, які мають вихід до Балтійського моря, оголосили про план дій у відповідь на підозрілі випадки пошкодження підводної інфраструктури. Йдеться про «заходи відповідно до міжнародного морського права і принципів свободи навігації задля запобігання та ефективного реагування» на пошкодження критичної підводної інфраструктури, а також щодо притягнення до відповідальності винних. Водночас лідери країн-підписантів наголосили на загрозі, яку становить «тіньовий флот» російських танкерів, які возять російську нафту без дотримання «цінової стелі».

«… Сам факт того, що росія прагне поглибити військову співпрацю з північною кореєю, надсилає дуже чіткий сигнал про те, що росія нещира щодо будь-яких перемовин і взагалі не зацікавлена у мирі», – представниця Європейської комісії Анітта Гіппер.

Представник Національного бюро розслідувань Фінляндії Рісто Лохі повідомив, що на момент висадження фінських уповноважених на танкер eagle s екіпаж погрожував перерізати другий кабель електропередачі Estlink1 і газову трубу BalticConnector між його країною та Естонією.

Країни ЄС схвалили включення Швейцарії до європейського оборонного проєкту «Військова мобільність» (Military Mobility), що дає змогу організувати швидке перекидання військ по всій території Європи без затримок на кордонах.

Новий раунд посилення американських санкцій, під які потрапили «сургутнефтегаз», «газпром нефть», а також понад 180 танкерів «тіньового» флоту кремля, ставить під загрозу продаж нафти за кордон обсягом до 800 тисяч барелів на добу. Як наслідок – російські нафтові компанії можуть втратити 27,5 % морського нафтового експорту, що становив 2,9 млн барелів на день станом на початок січня.

Біля берегів Китаю та росії стали на якір як мінімум 65 нафтових танкерів відтоді, як США 10 січня ввели санкції проти нафтогазової галузі та кораблів російського «тіньового флоту». Зупинка торгівлі посилює додатковий тиск на судна, що вже постраждали від попередніх санкцій США – це 25 нафтових танкерів, що стояли на якорі, зокрема біля іранських портів, а також неподалік Суецького каналу.

США затвердили заборону для своїх компаній на надання послуг з видобутку нафти на території росії, а також внесли до SDN-List близько 30 російських компаній із цього сегменту, повідомив Мінфін США. Обмеження на роботу американських компаній у росії набудуть чинності з 27 лютого. Заборона стосується експорту або реекспорту послуг у галузі видобутку нафти, зокрема їх продаж побічно, зі Сполучених Штатів будь-якій особі, яка перебуває в росії.

Кількість російських фігурантів закордонних списків санкцій за 2024 рік зросла більш ніж на дві тисячі, свідчить статистика системи X-Compliance. Станом на 31 грудня у списках санкцій ООН, США, ЄС, Великої Британії, Швейцарії, Нідерландів, Бельгії, Латвії, Польщі, Чехії, Австралії, Нової Зеландії, Канади, Сінгапуру, Японії, Китаю та України названо 37 231 фігуранта, із них 17 347 російських. росію представляють 9 213 фізичних осіб і 8 134 компанії. У статистику 2024 року не входить масштабне оновлення списку санкцій, зроблене США на початку січня.

Золотовалютні резерви рф на кінець дня 3 січня 2025 року становили $ 609,5 мільярда, знизившись на $ 1,8 мільярда за минулий тиждень.

Китайська авіакомпанія China Southern, найбільший авіаперевізник у Китаї, прийняла рішення про зупинення з 20 січня по 30 березня прямих рейсів за маршрутом москва – Пекін.

уряд рф більш ніж у 1,5 раза скоротив план з випуску вітчизняних літаків у найближчі 6 років, випливає з плану досягнення національних цілей розвитку, затверджений 9 січня. Якщо спочатку планувалося, що до 2030 року не менше 80 % лайнерів у парку перевізників стануть вітчизняними, то тепер ціль знижена до 50 %. Причому початок масштабного авіавиробництва, яке розраховували запустити ще минулого року, відкладається на 2027–28 рр., а вихід авіапрому на повну потужність узагалі переноситься на 2030 рік. Наразі лише 19 % лайнерів у авіакомпаній – вітчизняні, і цього року ця частка не зміниться.

росіяни почали масово анулювати тури за кордон після удару по азербайджанському лайнеру. Скасування авіакомпанією Flydubai рейсів до мінеральних вод та сочі після аварії азербайджанського літака вдарило по російському турбізнесу. 30 % громадян анулювали путівки на відпочинок за кордоном: їх не влаштували додаткові витрати на квитки або перенесення вильоту в інший аеропорт. При цьому багато готелів відмовилися повертати гроші за бронювання з огляду на те, що про скасування поїздок їх повідомили за добу, а в січні в ОАЕ, Азії та на Мальдівах високий сезон через свята.

влада рф витратить 2 млрд рублів на систему стеження за росіянами за допомогою відеокамер.

Депутати госдуми найближчим часом розглянуть законопроєкти, що посилюють законодавство щодо «іноагентів», заявив голова комітету нижньої палати з безпеки та протидії корупції васілій піскарьов. За його словами, нові заходи дозволять «убезпечити суверенітет росії». Він зазначив, що нині «іноагенти» є основними «провідниками» антиросійської риторики, а тому саме посилення та погіршення їхнього правового стану допоможе захистити країну.

Жінки в росії у 2024 році заробляли в середньому на 43,5 % менше за чоловіків. Якщо середня зарплата чоловіків минулого року становила 87,7 тис. руб. на місяць, то у жінок – лише 61,1 тис. На керівних посадах жінки заробляють у середньому близько 110 тис. руб. на місяць, чоловіки – близько 160 тис. Серед фахівців середня зарплата чоловіків – 101 тис., жінок – 65 тис. Найпомітнішим є розрив в інформаційній галузі: 169 тис. у чоловіків проти 110 тис. у жінок.

Централізоване залучення громадян В'єтнаму на російські промислові підприємства буде корисним для економіки, заявив глава минпромторга рф антон аліханов. Залучення мігрантів до роботи на російських підприємствах стає необхідністю через загострення кадрового голоду, про який говорять і представники бізнесу, і чиновники всіх рівнів. Усе частіше для опису цієї ситуації використовують визначення «катастрофа» та «колапс», а експерти попереджають про подальше наростання нестачі працівників через відхід десятків тисяч працездатних громадян на війну в Україні чи на оборонні підприємства. У другій половині 2024 року 53 % російських компаній заявили про дефіцит іноземних робітників, а 46 % відзначили, що лише «у тій чи іншій» мірі задоволені поточними обсягами найму мігрантів.

У місті енгельс саратовської області після масованої атаки безпілотників уранці 14 січня виникли проблеми з подачею холодної води до житлових будинків.

уряд росії скасував вимоги до утримання диких тварин у цирках. Відповідно до постанови, норми за розміром вольєрів, освітлення, вологості та температури повітря для левів, тигрів, ведмедів, мавп, коней, верблюдів, що мали набути чинності з 1 січня 2025 року, не запрацюють. І коли запрацюють, тепер невідомо.

Серед птахів, урятованих з мазуту, який виливається в море з російських танкерів «волгонефть», що зазнали катастрофи у Чорному морі, вижили менше 17 %.

На місці ліквідації витоку нафтопродуктів у районі кормової частини танкера «волгонефть-239», що сів на мілину біля берегів краснодарського краю, є загроза обвалення скельної породи.

У росії на тлі повернення колишніх засуджених із зони боїв в Україні в 2024 році було зафіксовано рекордну з 2010-го кількість тяжких та особливо тяжких злочинів. Найбільш різке зростання – у прикордонних регіонах. Про це свідчать дані министерства внутренних дел рф. За весь попередній рік у країні стався 617 301 такий злочин, який вдалося виявити. Це рекорд за останні 14 років: у 2010 році було зафіксовано 684 347 подібних інцидентів. Найменше тяжких та особливо тяжких злочинів зареєстрували у 2017 році – 437,3 тисячі. З 2018-по-2020 роки їх кількість зростала, в 2021–2022 роках знову стала знижуватися і в 2023–2024 знову збільшилася.

Двох жителів новосибірська, які зґвалтували та вбили студентку, випустили на волю на 15 років раніше за термін – вони обидва уклали контракти з міноборони росії та поїхали на війну проти України.

У тимчасово окупованому рф Криму невідомий школяр у «листі солдату» побажав російським військовим, які беруть участь у повномасштабному вторгненні рф в Україну, «скоріше вмирати». російські пропагандисти вимагають розшукати автора листа та покарати його батьків.

Албанія, Боснія і Герцеговина, Ісландія, Ліхтенштейн, Чорногорія, Північна Македонія, Норвегія та Україна приєдналися до санкцій ЄС проти рб.

Міністр закордонних справ Нідерландів Каспар Велдкамп закликав білоруську владу звільнити всіх політв'язнів. «Нідерланди закликають до негайного звільнення понад 1 300 політичних в'язнів, які утримуються режимом рб. Правозахисники та вільні ЗМІ можуть розраховувати на нашу підтримку», – сказав він.

Уряд Литви пропонує Сейму продовжити національні санкції, які застосовуються до громадян рф і рб, іще на рік – до 2 травня 2026 року.

Сейм Литви 14 січня схвалив пропозицію про денонсацію угоди з рб про уникнення подвійного оподаткування доходів і фіскальних порушень.

Радник президента Литви з питань національної безпеки Марюс Чеснулявічюс заявив, що поїздки білорусів, які живуть у Литві, на батьківщину і назад є підозрілими. За його словами, викликає стурбованість те, що ці громадяни можуть зазнавати тиску з боку режиму лукашенка.

лукашенко доручив новому голові міністерства антимонопольного регулювання та торгівлі вивчити досвід радянської торгівлі. «Ваше завдання – вивчити досвід радянської торгівлі та зробити все, щоби на прилавках був асортиментний перелік товарів. І ціни щоб у жодному разі не скакали, особливо нагору. Це ви маєте бачити на об'єктах торгівлі – у магазинах. Неважливо, якої власності вони, державні чи приватні».

У білоруському державному медичному університеті заборонили відпустки та перездачі до виборів. Керівництво університету довело до викладачів, що заборонено відпустки на період виборів для того, щоб підвищити явку. Також запроваджено тимчасову заборону на перездачу – від викладачів вимагають, щоб усі заліки та іспити були складені одразу. Це робиться для того, щоб студенти з інших міст швидше виїхали зі столиці: і в мінську спокійніше буде, і правильно проголосувати треба вдома.

До списку екстремістських матеріалів рб включили регіональний портал «Народныя навіны Віцебска» та афілійовані з ним сторінки у соціальних мережах та месенджерах. Після 2020 року портал повністю відійшов від висвітлення політичних подій у регіоні. На сайті публікувалися тільки новини про повсякденне життя та різні події на основі офіційних джерел.

Щонайменше вісьмох білорусів, які їхали на батьківщину на новорічні свята, було затримано каральними органами режиму лукашенка.

Власника ювелірної майстерні «Самородок» Михайла Лабаня у 2022 році було засуджено на 4 роки позбавлення волі за наклеп та образу лукашенка та представників влади. 2024 року суд посилив умови покарання – з переведенням із колонії до в'язниці. 29 січня цього року Михайла знову судитимуть у вітебському обласному суді – тепер за фінансування діяльності екстремістського формування.

У білоруській виправній колонії «витьба» політзасудженого на 10 років Дениса Сальмановича одразу після операції з видалення жовчного міхура помістили до сізо. Там політв'язень перебуває вже два місяці.