18.01.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

1/18/2025
singleNews

Прем’єр-міністр Сполученого Королівства Кір Стармер заявив, що найближчим часом його країна надасть Україні 150 стволів артилерії та нову мобільну систему протиповітряної оборони. Загалом Сполучене Королівство планує протягом 2025 року передати Україні 15 нових мобільних систем протиповітряної оборони Gravehawk, що розробляються за спільного фінансування з Данією. Також Кір Стармер запевнив, що Лондон готовий взяти повноцінну роль у можливій миротворчій діяльності в Україні.

Щорічно Україна отримуватиме від Сполученого Королівства військову допомогу на щонайменше 3,6 мільярда доларів США – це закріплює угода про сторічне партнерство між країнами. Також сторони домовилися про надання нашій країні 2,2 млрд фунтів стерлінгів за рахунок прибутків від заблокованих російських активів.

«Підтримка Сполученого Королівства для України триває: 100 млн фунтів стерлінгів на гуманітарну допомогу, зокрема для Управління ООН із координації гуманітарних питань та Українського Червоного Хреста; 40 млн фунтів стерлінгів на підтримку економіки, що дасть змогу розблокувати мільйони у вигляді приватного кредитування для збільшення зростання і торгівлі», – йдеться в офіційному повідомленні МЗС країни.

Глава МЗС Нідерландів Каспар Вельдкамп оголосив про 27 млн євро допомоги Україні: 20 мільйонів євро будуть скеровані на зміцнення енергетичної мережі нашої країни та додатковий внесок сім мільйонів євро до Комплексного пакета допомоги НАТО Україні.

Україна та Нідерланди працюють над запуском нового формату двосторонньої співпраці у формі міжурядової конференції.

Італія відправила черговий пакет військової допомоги Україні.

Державний секретар США Ентоні Блінкен вважає, що нова адміністрація Білого Дому на чолі з Дональдом Трампом має необхідні передумови, щоб допомогти Україні укласти гарну угоду щодо завершення російсько-української війни і встановлення довготривалого миру.

Майбутній міністр фінансів США Скотт Бессент підтримав посилення санкцій проти росії як частину стратегії завершення російсько-української війни. 

Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив, що не очікує від США припинення військової допомоги Україні після інавгурації обраного президента Дональда Трампа 20 січня.

Глави МЗС України, Молдови, Словенії, Албанії, Хорватії, Боснії та Герцеговини, Північної Македонії, Чорногорії, Сербії, Румунії, Туреччини, Греції у спільному комюніке засудили будь-яку підтримку міжнародним спітовариством рф у війні з Україною та участь військового персоналу третіх країн у бойових діях проти нашої країни. Також підписанти підтримали «формулу миру України» та виступили проти ухвалення будь-яких ініціатив щодо майбутнього України без її участі.

«У ці важкі часи для народу України вони знаходять людяність, щоб підтримати своїх сусідів. І це в той час, коли кремль залишає громадян Молдови замерзати», – наголосив глава МЗС Молдови Міхай Попшой.

Голова Військового комітету НАТО адмірал Роб Бауер заявив, що немає жодної ознаки того, що росія готується до встановлення миру, тому держави НАТО повинні вкладати більше зусиль у військову співпрацю з партнерами та посилювати підтримку України. Водночас він повідомив, що Альянс перебирає частину відповідальності за координацію військової допомоги Україні, яку раніше здійснювали США.

Верховний головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО з питань трансформації адмірал П'єр Вандьє зазначив, що Альянс має скористатися досвідом із майже трьох років війни в Україні, щоб бути краще підготовленим до можливого нападу путіна. Це завдання нового центру у Польщі – Спільного центру з аналізу, підготовки та освіти Україна-НАТО (JATEC), який відкриють наступного місяця. Представники НАТО, цивільні спеціалісти та українці вивчатимуть уроки, отримані в таких сферах, як війна дронів, протиповітряна оборона, штучний інтелект та стійкість цивільного населення.

рф

Сполучене Королівство і Польща почнуть роботу над новою угодою про оборону та безпеку, щоб захистити Європу від російської агресії та робити більше для боротьби з дезінформацією та гібридними загрозами. 

Литва розпочала патрулювання Балтійського моря в межах операції НАТО.

Естонія дозволить своєму Військово-морському флоту у Балтійському морі реагувати на потенційні загрози силою, заявив міністр оборони країни Ханно Певкур. «Ідеться про те, що військовому флоту в разі загрози і в разі потреби надається право застосовувати силу на всій морській акваторії Естонії, зокрема в економічній зоні», – сказав Певкур.

Країни «Групи семи» і партнери у спільній заяві від імені Механізму швидкого реагування G7 запевнили, що бачать спроби росії маніпулювати громадською думкою на Заході через свого пропагандистського мовника rt (russia today).

Вартість транспортування 100-тисячних партій нафти Urals із балтійських портів приморськ і усть-луга до Індії зросла в середньому до $ 6,0–$ 6,3 мільйона з $ 4,7–$ 4,9 мільйона тижнем раніше. Вартість відправлення партій Urals обсягом 140 000 тонн із новоросійська до Індії піднялася до $ 5,5 мільйона з $ 4,3–$ 4,5 мільйона минулого тижня. Вартість добового наднормативного простою для 140-тисячного танкера Suezmax зросла до $ 90 000, 80-тисячного Aframax – до $ 80 000, тоді як тиждень тому загальний діапазон був $ 55 000–$ 60 000.

У росії з січня по листопад 2024 року продаж антидепресантів у роздробі зріс до 16,1 мільйона упаковок, що більше на 16,8 % рік до року і перевищує показники всього 2023 року (15,3 мільйона). Продаж за 11 місяців 2024 року виявився вищим, ніж у піковому 2022 році – тоді в рф купили 13 мільйонів упаковок антидепресантів.

Сегмент автолізингу в рф в 2024 році покаже негативну динаміку, учасники ринку чекають на скорочення кількості угод на 5–7 %, а їх обсягу – на 12–20 %. Основні причини – високі кредитні ставки та інфляція.

Інвестиції в російські IT-стартапи впали на 23 % після вимоги путіна розвивати високі технології.

Розлив кількох тисяч тонн мазуту у Чорному морі став «найбільшою екологічною катастрофою» в росії з початку XXI століття, заявив научный руководитель института водных проблем ран віктор данілов-данільян.

Попит на поїздки до Анапи скоротився на 40 % рік до року. Головна причина зниження попиту – екологічні проблеми, які виникли на чорноморському узбережжі через розлив мазуту з танкерів, які зазнали аварії.

З лютого 2022 року 108 російських чиновників і депутатів – як федерального, так і регіонального рівня – заявили, що хочуть взяти участь у війні з Україною. 18 держслужбовців пішли на фронт, щоб уникнути кримінальної відповідальності, ще 20 осіб не вдалися до дій після того, як заявили про намір піти на війну. Як мінімум 62 чиновники і депутати, які все ж опинилися на фронті як добровольці, під час служби мали пільгові умови. Половина чиновників, які пішли на війну, провела на службі шість місяців чи менше.

російський літак упустив крилату ракету Х-69 на село алєксандровка у воронезькій області.

Декілька російських дипломатів, які прийшли на екскурсію будівлею британського парламенту в Лондоні, в якийсь момент відокремилися від загальної групи і зайшли до приміщення Палати лордів, закрите для відвідувань. Звідти їх вигнала охорона. Згодом депутатам обох палат було розіслано листа з попередженням не запрошувати дипломатів із росії до будівлі парламенту навіть у приватному порядку.

росіяни самі винні в тому, що українська армія запускає ракети територією країни – так бог карає їх за аборти, заявив протоієрей російської православної церкви андрєй ткачов під час проповіді.

Ретейлери виступили проти соціальних полиць із безкоштовними продуктами в магазинах. глава ассоциации компаний розничной торговли караваєв назвав цю ідею «надлишковою» і «складною». Законодавчо зобов'язати магазини виділяти окремі полиці для тих, хто потребує, запропонував лідер партії «справедливая россия – за правду» сєргєй міронов.

Перед виборами білорусів, із якими силовики проводять профілактичні бесіди, по всій країні змушують підписати документ «про неприпустимість порушення закону». Там попереджається про відповідальність за «екстремістську діяльність». Також до міліції чи до керівництва установ та підприємств викликають усіх, хто мав у минулому затримання за політичними статтями чи інші підстави для спостереження. Часто у відділках міліції люди потрапляють на озлоблених силовиків, які кричать і загрожують.

З 2020 року репресії в рб торкнулися 136 тисяч людей. Декілька сотень тисяч білорусів були змушені залишити країну.

У листопаді 2024 року медіанна зарплата в рб становила 1792,2 рубля. За вирахуванням податків у працівника залишається 1 541,3 рубля чистими. Це $ 454 в еквіваленті. Порівняно з травнем 2024 року вона зросла лише на $ 2. Медіанна зарплата завжди менша, ніж середня зарплата, але краще відображає ситуацію із зарплатами по країні. Для порівняння, середня зарплата у листопаді 2024 року становила 2 331,8 рубля брудними або 2005,3 рубля чистими ($ 591).

На 1 грудня 2024 року рб займала четвертий рядок у рейтингу країн, де найактивніше переслідують журналістів, випливає з річного огляду Комітету із захисту журналістів (CPJ). Згідно з документом, другий рік поспіль рб у цьому рейтингу очолює групу держав у регіоні Європи та Центральної Азії. За даними CPJ, на зазначену дату в місцях позбавлення волі в рб перебував 31 журналіст. Після рб у рейтингу йдуть росія (30), Єгипет (17), В'єтнам, іран та Еритрея (по 16), Азербайджан (13).

Офіси російських компаній у рб після проведення перевірок визнаються «постійними представництвами іноземної організації», на які не поширюються гарантії угоди 1995 про уникнення подвійного оподаткування. Після отримання такого статусу компаніям донараховується місцевий податок на прибуток та пеня, незважаючи на вже зроблені до російського бюджету платежі.

29 січня в гродно в рб судитимуть затриману влітку сімейну пару з немовлям за п’ятьма політичними статтями: образа лукашенка; організація та підготовка дій, що грубо порушують громадський порядок, або активна участь у них; розпалювання расової, національної, релігійної чи іншої соціальної ворожнечі; наклеп щодо лукашенка; наруга над державними символами.