19.01.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
1/19/2025
Американська оборонна технологічна компанія Shield AI відкрила офіс в Києві та розпочала навчання Сил безпілотних систем ЗСУ з експлуатації своїх дронів V-BAT.
Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон і канцлер ФРН Олаф Шольц вкотре наголосили, що їхні країни є надійними партнерами України у протидії російській агресії і продовжать надалі надавати допомогу нашій країні.
рф
Міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус з огляду на загрозу з боку рф закликав збільшити витрати на оборону щонайменше на 30 мільярдів євро у середньостроковій перспективі. У Міністерстві оборони Німеччини заявили, що росія озброює свої війська понад їхні потреби у війні в Україні і готується до можливої війни із Заходом.
Керівник Українського ситуаційного центру при Міністерстві оборони ФРН Крістіан Фройдінг вважає, що рф становитиме серйозну військову загрозу для НАТО із застосуванням звичайних озброєнь до 2028 року.
Висока представниця Європейського Союзу із зовнішньої політики та політики безпеки Кая Каллас заявила, що не бачить підстав для скасування санкцій проти росії. Вона наголосила, що ЄС потрібні санкції, оскільки «це наш важіль впливу, і було б дуже дивно від нього відмовитися». «Нічого не змінилося. путін не змінив своїх цілей, і на полі бою нічого не змінилося. Тому немає жодних підстав для скасування санкцій», – додала топдипломатка ЄС.
Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський зазначив, що Європа «зазнає нападу з боку росії», а гібридні атаки варіюються від політичних вбивств і кібервійни до актів саботажу і підпалів. Сікорський заявив, що Польща під час головування в ЄС на ротаційній основі буде «зосереджена на безпеці», і що країна почувається «виправданою», оскільки її неодноразові попередження про загрозу, що виходить від москви, виявилися правильними.
Міністр цифровізації Польщі Кшиштоф Гавковський заявив, що російські служби шукають поляків для дестабілізації ситуації в країні перед виборами. За його словами, російська розвідка хоче використати поляків, зокрема для того, аби посіяти дезінформацію у польському інтернеті.
Обраний президент США Дональд Трамп не запросив представників росії на церемонію своєї інавгурації, свідчить заява помічника президента рф юрія ушакова. «На інавгурації ніхто не представлятиме росію», – сказав він.
США внесли до санкційного списку шість російських нафтових танкерів, які ще будуються на російському суднобудівному заводі «звезда». Йдеться про судна «нурсултан назарбаєв», «александр беггров», «алєксєй боголюбов» і ще три судна, назви яких поки що не називаються: «звєзда 131080», «звєзда 131060» і «звєзда 131040».
російський бізнес зазнає збільшуваних проблем через санкції всупереч заявам путіна про те, що західні обмеження пішли на користь економіці та викликали зростання промисловості. Майже 70 % топменеджерів великих російських компаній заявили, що їхнє підприємство «постраждало» від санкцій. Частка компаній, що переживають труднощі через санкційні обмеження, стала рекордною з початку війни: так, у квітні–травні 2022 року на проблеми скаржилися 59,2 % компаній, до кінця 2022 року частка виросла до 66,2 %, до весни 2023 року знизилася до 60,6 %, а потім знову почала зростати – до 65,2 % навесні 2024-го та 69,3 % в листопаді.
російські вугільні компанії третій рік поспіль знову зіткнулися зі скороченням експорту. За підсумками минулого року вуглярам вдалося продати на зовнішні ринки 195 млн тонн продукції – на 17,5 млн тонн менше, ніж роком раніше, і на 26,2 тонн менше показника 2022 року. Порівняно з 2021 роком (223,4 млн тонн) вугільний експорт із росії обвалився на 13 %, а його поточні обсяги стали найнижчими за останні шість років. На динаміку експортних поставок продовжують негативно впливати санкції, вугілля потрапило під тотальне ембарго, а найбільші вугільні компанії – суек та «мечел» були внесені до санкційних списків США. Ситуацію погіршили проблеми на залізниці, яка виявилася не готовою до «розвороту економіки на Схід».
росія втратить більше третини нафтового експорту до Індії через санкції США, що можуть позбавити Делі до 500 тис. барелів російської нафти на добу.
У середині січня в рф середнє значення повної вартості споживчого кредиту оновило багаторічний максимум, перевищивши 32 % річних.
За оцінками фахівців заморозка вкладів у рф призведе до відкату економіки на 30 років тому – відтоку коштів із банківської системи, появи тіньових схем, відсутності доходів бюджету, неспроможності платити зарплати, пенсії та допомоги на дітей. 53 трлн рублів на вкладах фізосіб потраплять на ринок, інфляція злетить. Водночас центробанк рф запевняє, що в «будь-якій ринковій економіці, складовою якої є банківське кредитування, подібний крок немислимий».
П'ятий від початку року літак російської авіакомпанії зіткнувся з технічними проблемами у повітрі. Судно sukhoi superjet 100 авіакомпанії «ред вінгс», що прямувало рейсом з мінеральних вод до Єревана, здійснило аварійну посадку в аеропорту вильоту.
У користувачів iPhone в росії почалися проблеми з електронними сім-картами.
У рф році через інфляцію, логістичні складнощі, зміну курсу долара та кадровий голод платні послуги медклінік подорожчали на 25 %. Основне зростання відбувається в стаціонарному сегменті. Процес подорожчання у платному сегменті триватиме і далі, переконана директор института экономики здравоохранения НИУ ВШЭ лариса попович.
Ціновий розрив між первинним і вторинним ринком будівництва в рф зараз становить 44 %. Вартість уже майже готових квартир та об'єктів на вторинному ринку в новому житловому фонді зростатиме, очікується і подорожчання оренди.
У госдумі рф запропонували різко знизити вимоги до іспитів після 9 класу, щоб масово відправити школярів до ПТУ. Депутати запропонували залишити лише два обов'язкові предмети, які мають здати випускники-дев'ятикласники, – «російську мову» та «математику». Цей захід дасть можливість «максимально збільшити кількість школярів, які отримують атестат про основну загальну освіту, а також кількість вступників до організацій середньої професійної освіти».
російські онлайн-кінотеатри прибрали з доступу фільм «Малхолланд Драйв» режисера Девіда Лінча. Його могли видалити після того, як наприкінці 2022 року було ухвалено закон про заборону «пропаганди ЛГБТ» в інтернеті. Раніше стрічку можна було переглянути як мінімум у семи сервісах. На сайтах онлайн-кінотеатрів залишилися сторінки «Малхолланд Драйв», але сам фільм не доступний для перегляду.
Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що президентські вибори в рб не можуть бути вільними та справедливими з огляду на репресивне середовище країни. За його словами, систематичні зусилля режиму лукашенка, спрямовані на придушення будь-якого інакомислення, визначили результат виборів задовго до того, як були подані бюлетені, позбавивши білоруський народ можливості обирати своїх лідерів і визначати власне майбутнє.
«Тривала кампанія репресій унеможливила вільні та справедливі вибори в білорусі, і президентські вибори 2025 року не можуть відображати волю білоруського народу. США засуджують фіктивні вибори й навмисне пригнічення режимом свобод», – прессекретар Держдепартаменту США Метью Міллер.
Литва продовжить активно надавати всебічну допомогу білорусі, яка прагне відновити демократію, і домагатиметься притягнення режиму лукашенка до відповідальності за злочини проти людяності, заявив міністр юстиції Литви Рімантас Моцкус. «Ситуація в Білорусі безпосередньо пов'язана з інтересами безпеки Литви і зобов'язує Литву та міжнародне співтовариство вжити активних кроків щодо відновлення демократії в Білорусі. Режиму лукашенка доведеться відповісти за злочини проти людяності, примусову депортацію і переслідування осіб, інші жорстокі дії, що суперечать основним нормам міжнародного права», – заявив Моцкус.
ОБСЄ відмовилася направляти своїх спостерігачів на президентські вибори до рб через пізнє запрошення. «Пізнє запрошення від Білорусі, лише за 10 днів до президентських виборів, не дозволяє Бюро з демократичних інститутів та прав людини отримати доступ до ключових етапів виборчого процесу, що унеможливлює суттєве спостереження», – ідеться у повідомленні ОБСЄ.
У Польщі розглядають законопроєкт, який торкнеться транзитних вантажів, що прямують через рб і рф до третіх країн. Основна мета нововведень – унеможливити перепродаж товарів у дорозі для обходу санкцій ЄС. Такі ж закони раніше ухвалили Литва та Латвія.
Правозахисна організація Human Rights Watch опублікувала огляд, де йдеться, що міжнародні та білоруські правозахисні організації, а також спеціальний доповідач ООН щодо ситуації з правами людини в рб «відзначили стійке погіршення ситуації з правами людини у 2024 році». У минулому році, зазначається в документі, в рб продовжилася практика застосування тортур і жорстокого поводження з політв'язнями. Зазначається, що багатьох з 237 політв'язнів, звільнених владою з липня по грудень, «погрозами змусили написати прохання про помилування, включно з визнанням провини».
министерство по налогам и сборам рб заборонило своїм громадянам операції на закордонних криптобіржах із виведенням грошей на рахунки нерезидентів ПВТ, розрахунки безпосередньо між фізособами, а також посередництво в операціях з криптовалютою для інших людей.