Нова хвиля націоналізації в рф: кремль віджимає бізнес для «СВОїх»
3/27/2025

У росії тривають інспіровані кремлем процеси переділу приватної власності. Бізнес можна втратити після рішення суду про націоналізацію активів через нібито «порушення законодавства» чи просто продати його за копійки діловим партнерам російської влади.
У 2024 році в рф націоналізовано щонайменше 67 компаній із загальним виторгом понад 9,6 млрд дол. США і вартістю активів понад 6,4 млрд руб. У 2023 році загальна вартість активів націоналізованих підприємств становила близько 5,7 млрд дол. США, у 2022 році – 3,3 млрд дол. США.
Формальною причиною націоналізації найчастіше ставали порушення антикорупційного законодавства, незаконна приватизація в 1990-х роках, порушення податкового законодавства, а також участь в екстремістській діяльності або в екстремістському об’єднанні. Рішення про націоналізацію щонайменше 43 компаній були ухвалені судом в закритому режимі.
До груп ризику, стосовно яких суд може ухвалити рішення про вилучення власності, належать особи з подвійним громадянством; власники офшорних компаній; росіяни, які живуть за кордоном, але ведуть бізнес у росії; підприємці, які не мають зв’язків на федеральному рівні чи контактів
з першими особами держави.
Також в рф майже завершився процес вилучення активів в іноземних власників, які вирішили піти з російського ринку. Окрім того, що москва розглядає такі дії як ефективний інструмент впливу на країни Заходу, особливістю грабунку іноземців є те, що активи таких власників скуповуються російськими компаніями з дозволу урядової комісії за заниженими цінами (15–35 % від ринкової вартості). У 2024 році частка таких угод становила 25–30 % від усіх договорів щодо злиття і поглинання компаній.
Цього року кремль продовжить віджимати бізнес як у своїх громадян, так і в іноземців, розраховуючи наповнити спустошений через війну проти України бюджет на 1,2 млрд дол. США. Саме це і є фактичною причиною націоналізації активів в рф.