12.02.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

2/12/2025
singleNews

Японія надасть Україні $58 мільйонів на відновлення інфраструктури.

Державний секретар США Марко Рубіо заявив, що головним питанням на Мюнхенській безпековій конференції 14–16 лютого, буде війна росії проти України.

«Фундаментальне питання цієї війни – в якому світі ми хочемо жити: в тому, де військова сила диктуватиме долю іншим державам, чи у світі, побудованому на правилах, у якому вільні держави можуть приймати рішення щодо власного майбутнього. Мужність і стійкість українців надихнули весь світ. Та самого захоплення недостатньо. Це не лише боротьба України, це – боротьба за цінності, які визначають сутність усіх нас, та за безпеку Європи», – єврокомісар з розширення Марта Кос наголосила, що ЄС має забезпечити для України «позицію сили» перед потенційними переговорами про мир.

Адам Шлапка, міністр у справах Європейського Союзу від Польщі, що головує в ЄС, зазначив, що повномасштабна російська агресія проти України спричиняє пряму загрозу для безпеки Європи. Саме тому ЄС продовжуватиме підтримувати Україну так довго і так інтенсивно, як це буде необхідно для перемоги України у цій війні. «російська агресивна війна є прямою загрозою для Європи та для ширшої міжнародної системи. Вона поляризувала міжнародні відносини, підірвала міжнародний порядок, що оснований на правилах, та підживлює глобальну кризу, особливо у сферах продовольства й енергетики», – підкреслив міністр.

Німецький виробник зброї Rheinmetall передав Україні ще п’ять новітніх десантно-штурмових машин Caracal.

Українська діаспора в Канаді передасть Україні медичний гелікоптер «Sikorsky S-76A» вартістю понад 700 тисяч доларів.

Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну австрійська страхова група UNIQA надала підтримку українському народу у вигляді гуманітарної допомоги та пожертв на суму близько шести мільйонів євро.

Литва призначила Даріуса Скусевічюса послом з особливих доручень щодо питань координації відновлення та відбудови України при МЗС країни.

рф

Євросоюз планує ухвалити 16 пакет санкцій проти росії до третіх роковин від початку повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Розвідувальна служба Данії попереджає, що військова загроза з боку росії зростатиме в найближчі роки, і за певних обставин рф може бути готовою до великомасштабної війни в Європі приблизно за п'ять років.

Прем'єр-міністр Японії Сігеру Ісіба підтвердив відданість курсу щодо вирішення питання належності Курильських островів та укладення мирного договору з рф. «Ми твердо дотримуватимемося курсу на вирішення проблеми повернення чотирьох північних островів та укладання мирного договору, – сказав він.

Німеччина не планує повертатися до постачання газу з росії. Про це заявив кандидат у канцлери Німеччини від блоку ХДС/ХСС Фрідріх Мерц.

У Тбілісі «немає можливості» відновити дипломатичні відносини з росією через її позицію щодо Абхазії та Південної Осетії, заявив прем'єр-міністр країни Іраклій Кобахідзе. Він нагадав, що нинішній статус квазіреспублік влада Грузії вважає «окупацією» і додав, що країна продовжить захищати свої національні інтереси щодо цього.

Представництво россотрудничества в Азербайджані – российский информационно-культурный центр – припиняє роботу. Рішення ухвалено через вимогу азербайджанського МЗС. У Баку розпочали демонтаж вивіски російського дому. Її частину, написану російською мовою, вже знято з будівлі.

Європейський суд з прав людини задовольнив позов російської «новой газеты» проти рф та дійшов висновку, що російська влада порушила право на свободу слова забороною відступати від офіційного наративу кремля у висвітленні російсько-української війни. Судді ЄСПЛ одностайно дійшли висновку, що дії російської влади є порушенням ст. 10 Європейської конвенції з прав людини про свободу вираження поглядів.

Дефіцит федерального бюджету рф у перший місяць 2025 року зріс майже в 14 разів порівняно з аналогічним періодом минулого року через різкий стрибок витрат, перевищивши план на весь рік. У січні витрати виявилися більшими за доходи на 1,71 трильйона рублів, або 0,8 % ВВП порівняно із закладеним до бюджету дефіцитом на рік 1,17 трильйона рублів, або 0,5 % ВВП. Рік тому в січні бюджет був виконаний із дефіцитом 124 мільярди рублів, 0,1 % ВВП. Витрати скарбниці у січні становили 4,38 трильйона рублів і порівняно з аналогічним періодом минулого року підскочили на 73,6 %. Таким чином, за перший місяць року минфин виконав 10,6 % річних призначень за витратами, які закладені у розмірі 41,47 трильйона рублів.

Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі росії у грудні 2024 року скоротилося до $5,575 мільярда з $6,018 мільярда місяцем раніше. У грудні 2023 року профіцит був майже вдвічі більшим – $10,933 мільярда.

Станом на 1 січня 2025 року в російських банках зберігалося 38,1 т золота, що стало мінімумом з липня 2022 року. Раніше таке різке зниження запасів спостерігали у 2020 році на тлі кризи та пандемії. За минулий рік залишки на рахунках обліку дорогоцінних металів у грошах знизилися на 23,6 %. У перерахунку на фізичне золото спад був сильнішим – 46,4 %, або понад 33 т.

Падіння продажів новобудов у рф потягнуло за собою і обсяги нових об'єктів, що виводяться на ринок. За два місяці кількість виставлених лотів знизилася на 7 %, хоча з липня минулого року цей показник стабільно зростав.

Ринок комерційної нерухомості в рф за підсумками 2025 року може зіткнутися зі скороченням обсягів вкладень на 34–60 % до 550–600 млрд руб.

російським сільгоспвиробникам удвічі підняли ставки за пільговими кредитами. Захід торкнувся чинних інвестиційних позик. Спочатку зазначені в договорі 5 % річних зросли до 50 % від ключової ставки центробанку, яка дорівнює 21 %.

федеральна податкова служба рф почала перевіряти угоди купівлі-продажу росіян із іноземцями, виписуючи штрафи в розмірі 20–40 % від суми, якщо розрахунки проходили в іноземній валюті готівкою.

Оскільки китайські переробники скоротили закупівлі через санкції і логістичні проблеми, а ставки фрахту суден, що не перебувають під обмеженнями, зросли в рази, російським постачальникам доводиться знижувати ціни на нафту. Постачання нафти сорту ESPO з далекосхідного порту козьмино на танкерах, що не входять до чорних списків, із завантаженням у березні здійснюються з премією до Brent у $2–3 за барель. Покупцям також пропонують прийняти нафту з доставкою на санкційному танкері за ще нижчою ціною.

Один із найпопулярніших реєстраторів трастів і компаній для російських мільярдерів на Бермудах – Meritus Trust – у грудні 2024 року отримав штраф від фінансового регулятора островів у розмірі $600 000. Розслідування регулятора щодо компанії почалося після масового запровадження санкцій щодо російських мільярдерів та у розпал арешту їхніх активів – у червні 2022 року.

правительство рф обговорює мораторій на виплату дивідендів гідрогенерувальної держкомпанії русгидро до 2028 року для стабілізації її фінансового стану. Замість дивідендів кошти пропонується направити на інвестиції та погашення запозичень, залучених у рамках рефінансування кредитів дочірньої далекосхідної генерувальної компанії.

Фінансові показники «норникеля» впали до багаторічних мінімумів на тлі негативної ринкової кон'юнктури й тиску на санкції. З огляду на це менеджмент рекомендуватиме раді директорів не виплачувати дивіденди за 2024 рік. Виторг скоротився на 13 % рік до року, до $12,5 млрд, чистий прибуток – на 37 %, до $1,8 млрд. Виручка виявилася мінімальною з 2018 року, чистий прибуток – з 2015 року.

Вугільна промисловість кузбасу – головного регіону видобутку в росії, на який припадає 60 % всього кам'яного вугілля в рф і близько 80 % – коксівного, опинилася на межі виживання. Про це 10 лютого заявив губернатор кемеровської області. За його словами, вугільна галузь «зазнає величезних труднощів». «Багато підприємств закінчили минулий рік зі збитками. Стоїть питання про виживання галузі загалом», – сказав він.

російські законодавці під приводом «захисту нацбезпеки» мають намір спростити притягнення до кримінальної відповідальності за «дискредитацію армії» та «заклики до санкцій» проти рф «із корисливих мотивів або за наймом». Ідеться про запропоноване депутатами скасування так званого принципу преюдиції, коли кримінальна відповідальність за провину настає лише після адміністративного покарання.

Індекс потреби росіян у психологічній допомозі за підсумками 2024 року досяг 30 пунктів зі 100 можливих. Цей показник виявився в 1,3 раза вищим, ніж у 2022 році, коли росія розпочала повномасштабну війну з Україною (23 пункти). Також він став найвищим з 2009 року, коли було зафіксовано рекорд у 32 пункти.

Влада визнала дефіцит у сфері освіти, зокрема брак 33 % учителів математики, понад 37 % учителів фізики, та видачу «липових дипломів».

правительство рф не підтримало законопроєкт, що передбачає запровадження адміністративної відповідальності за пропаганду багатоженства.

депутати госдумы рф підготували законопроєкт, спрямований на обмеження використання нестандартних імен під час реєстрації новонароджених. В рамках ініціативи пропонується запровадити перелік дозволених імен, за межі якого батьки не матимуть змоги виходити.

спикер госдумы вячєслав володін запропонував російським політикам, правозахисникам та громадським активістам, які отримували гроші від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), «публично признаться и покаяться на красной площади». За словами спікера, влада рф має запросити у Конгресу США списки, кого з росіян фінансувала USAID. «Якщо вони визнали ворожою організацію, нехай дадуть нам списки. Конгрес надішле списки – ми віддамо їх у фсб», – додав він.

Transparency International опублікувала щорічний індекс сприйняття корупції. росія опинилася в ньому на 154 місці зі 180. У минулому році росія була на 141 місці. рф набрала 22 бали – стільки ж, скільки Ліван і Гондурас. 154 місце – найгірший результат для рф за всю історію індексу. Рейтинг складається на основі того, як експерти та бізнес сприймають корупцію в тій чи іншій країні. Що менший бал, то вищий рівень корупції, що більше балів, то він нижчий.

білорусь також опустилася у рейтингу. 2024 року рб отримала 33 бали зі 100 можливих і опинилася на 114 місці. Порівняно з рейтингом 2023 країна опустилася на чотири позиції.

Мінус $1,3 мільярда становило сальдо зовнішньої торгівлі рб у минулому році.

У першій половині 2022 року кожен третій мінчанин був готовий на якийсь час або назавжди виїхати з рб. Такі дані містяться у довідці про соціально-економічний розвиток мінська за січень–травень 2022 року.

Зображення «Мертва голова» визнано у рб «екстремістським матеріалом». У прокуратурі зазначили, що «часткове зображення черепа із схрещеними позаду кістками та розміщеним зверху написом „Never lose your smile“ («Ніколи не втрачай усмішку») часто асоціювалося в молодіжному середовищі з емблемою 3-ї танкової дивізії сс «Мертва голова» та нівелювало у населення, насамперед у молоді, нетерпимість до нацизму».