14.02.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

2/14/2025
singleNews

Міністр оборони Норвегії Туре О. Сандвік оголосив про долучення його країни до «коаліції дронів», що діє в межах Контактної групи з питань оборони України.

Норвегія оголосила про наміри передати Україні додаткові засоби протиповітряної оборони на суму 1,2 мільярда норвезьких крон (майже 107 мільйонів доларів).

Міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс заявив на засіданні «Рамштайну», що Нідерланди передали Україні останні обіцяні бойові танки Т-72 у співпраці з Чехією та США. Також Україна отримає від Нідерландів 25 броньованих гусеничних машин YPR для транспортування поранених.

Європейська компанія в галузі оборонних технологій Helsing оголосила, що виробляє шість тисяч ударних дронів типу HX-2 зі штучним інтелектом для постачання в Україну.

Європейська комісія оголосила про завершення формування Аудиторської ради Ukraine Facility – механізму надання макрофінансової допомоги Україні до 2027 року.

«Очевидно, що ми маємо забезпечити для України можливо найкращі позиції, коли переговори розпочнуться, і бути впевненими, що коли переговори завершаться, мир в Україні за результатами цих переговорів буде досяжним і тривалим», – зазначив генеральний секретар НАТО Марк Рютте перед початком неформальної зустрічі Ради Україна-НАТО. 

Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо та генеральний секретар НАТО Марк Рютте підтвердили непохитну підтримку України та підкреслили, «що не може бути стійкого миру в Європі без безпеки для України і що будь-який мирний результат має включати Україну».

Міністри закордонних справ Франції, Німеччини, Польщі, Італії, Іспанії, Сполученого Королівства та представники Європейської комісії скоординували зусилля задля досягнення справедливого миру в Україні, який має важливе значення для довгострокової безпеки всієї Європи. «Ми готові посилити нашу підтримку України. Ми поділяємо мету продовжувати підтримувати Україну до досягнення справедливого, всеосяжного і тривалого миру», – йдеться у спільній заяві.

Міністри закордонних справ Франції, Німеччини та Іспанії підкреслили, що будь-яка мирна угода щодо України не може бути досягнута без участі Києва та його європейських партнерів.

Міністр національної оборони Литви Довіле Шакалієне заявила, що США не відвертаються від своїх союзників, але вимагають від Європи зробити більше для своєї безпеки. 

«Для мене абсолютно ясно, що не повинно бути жодного рішення, яке б не передбачало залучення США. Наступне завдання – забезпечити, щоб не було нав'язаного миру», – наголосив канцлер Німеччини Олаф Шольц щодо потенційних мирних переговорів по Україні.

«Ми не можемо вести переговори без залучення України. На кону мир в Європі, тому ми, європейці, повинні бути залучені», – заявила глава МЗС Німеччини Анналена Бербок щодо потенційних мирних переговорів.

Лідер британської правої партії Reform UK Найджел Фарадж висловився на підтримку вступу України до НАТО.

рф

Швейцарія повністю приєдналась до 15 пакета санкцій ЄС проти росії.

Європейський Союз запровадить нові санкції проти російського енергосектору незалежно від планів США. Про це заявила офіційний представник Європейської комісії Паула Піньйо.

Європейський суд з прав людини визнав рф винною у системному придушенні свободи слова та переслідуванні людей за критику війни проти України. Суд окремо наголосив, що всі вироки російських судів у Криму – незаконні.

Апеляційний суд Лондона відхилив спробу російського уряду скасувати рішення суду за позовом понад $63 млрд від колишніх акціонерів юкосу.

МЗС Молдови розірвало міжурядову угоду з рф про створення та функціонування культурних центрів через порушення рф національного суверенітету Молдови.

російські нафтові компанії готуються розпочати вимушене скорочення видобутку, оскільки не можуть продати мільйони барелів нафти. «Прощальні» санкції адміністрації Байдена призвели до того, що в росії виник надлишок нафти, яку неможливо вивезти за кордон. Експортні постачання з портів усть-луги та приморська на балтійському морі, а також із новоросійська на чорному морі в січні впали на 17 %, а вартість фрахту танкерів для вивезення нафти через тихоокеанський порт козьмино злетіла вп'ятеро. В результаті за місяць санкцій у нафтовиків накопичилося 17 млн ​​нерозпроданих барелів, які дрейфують у танкерах, перетворених на плавучі сховища. До початку літа цей обсяг може зрости до 50 млн барелів.

Також нафтові компанії рф зіштовхнулися з проблемами під час відправлення цистерн з нафтоналивними вантажами залізницею через відмову ржд приймати їх до перевезення, що створює загрозу зриву поставок на внутрішній ринок. Понад 40 % добового навантаження не приймається до перевезення, і за підсумками першого тижня лютого середньодобове навантаження нафти та нафтопродуктів скоротилося на 16 % рік до року та на 12 % до січня.

Низка українських ударів по нафтопереробних заводах у росії, яка в січні стала рекордною з початку війни, призвела до зупинки 10 % потужностей нпз.

Водночас через удари по російських нпз та інших об’єктах нафтопереробки біржові ціни на бензин популярних марок Аі-92 і Аі-95 з початку 2025 року виросли майже на 1 % і на 4 % відповідно. 12 лютого середні ціни на бензин популярних марок Аі-92 і Аі-95 становили майже 54 тисячі рублів і 58 тисяч рублів за тонну відповідно. Зростання ціни на бензин очікувано призведе до підвищення рівня інфляції в рф, адже вартість товарів залежить витрат на логістику.

правительство рф розробляє план підтримки «почты россии», яка після початку повномасштабного вторгнення в Україну втратила доходи від міжнародних поштових відправлень і за три роки отримала накопиченим підсумком понад 30 млрд рублів чистого збитку. Пакет допомоги держкорпорації включатиме вливання на 5,9 млрд рублів з бюджету за рахунок підвищення плати за доставку та переказ пенсій і соцвиплат: зараз вони становлять 1,17 % від доставленої суми, а в рамках поправок до закону про бюджет зростуть до 1,5 %.

російська влада змусила одну з найбільших технологічних компаній країни – «яндекс» працювати на користь продовження війни в Україні. У 2024 році IT-гігант через власну рекламну мережу показав користувачам своїх сервісів та на інших великих ресурсах рунету рекламу служби за контрактом у російській армії понад 1 млрд разів.

У росії почав діяти реєстр військового обліку з електронними повістками. Повідомлення про явку до військкомату автоматично вноситься до реєстру та вважається врученим через тиждень після відправки. З цієї дати військовозобов'язаному заборонять виїжджати з росії. Після цього особа, яка отримала повістку, повинна з'явитися у військкомат протягом 20 календарних днів, інакше його обмежать і в інших правах: заборонять здійснювати угоди з нерухомістю, позбавлять права керувати машиною, отримувати кредити та реєструватися як ПП або самозайнятим.

До госдумы внесли проєкт закону, який дозволить забирати росіян до армії за рішеннями попередніх призовних кампаній.

полномочный представитель президента россии в уральському федеральному окрузі артьом жога заявив про необхідність розробки довгострокових програм підтримки учасників вторгнення в Україну, які «у найближчій перспективі» масово повертатимуться з фронту. На тлі повернення учасників війни з Україною, включаючи колишніх ув'язнених, у росії у 2024 році зафіксовано рекордне за 14 років зростання тяжких та особливо тяжких злочинів. За даними мвд рф, за минулий рік було виявлено 617 301 такий злочин, що є найвищим показником із 2010 року.

Представники бізнесу мають активно створювати умови, які б мотивували співробітників заводити дітей, заявила первый заместитель министра труда рф ольга баталіна. «В жодній корпоративній політиці ми не побачили заходів, спрямованих на стимулювання нових народжень», – сказала вона.

госдума рф ухвалила у першому читанні законопроєкт, що скорочує з чотирьох до двох кількість обов'язкових випробувань у рамках основного державного іспиту для дев'ятикласників, які збираються вступати до закладів середньої професійної освіти.

Іноземців зобов'яжуть у 14 років складати присягу під час отримання громадянства рф. госдума ухвалила такий законопроєкт у першому читанні.

генеральна прокуратура рф визнала діяльність португальської неурядової організації «Асоціація вільних росіян» (Associacao de russos livres) небажаною на території росії. Відомство стверджує, що її засновники та учасники «відкрито виступають за повалення влади в рф, проти «специальной военной операции», а також збирають гроші для української армії.

російська окупаційна влада має намір «націоналізувати» ще 720 об'єктів майна, що належить українським громадянам на території Криму. 

Держсекретар США Марко Рубіо закликав режим лукашенка звільнити майже 1 300 політичних ув'язнених, які залишаються у в'язницях по всій білорусі.

Міністерство оборони Польщі повідомило, що закінчено роботи над першою ділянкою укріплень у рамках проєкту «Східний щит», що передбачає створення додаткових оборонних споруд на кордоні з білоруссю та росією, обладнання позицій, розвиток інженерної інфраструктури.

У лідерах зростання цін минулого місяця в рб виявився «борщовий» набір: буряк додав 12,5 %, свіжа білокачанна капуста – 12,2 %, морква – 11,9 %, цибуля – 9,2 %, картопля – 7,8 %. Оселедець став дорожчим на 5,5 %, шоколад – на 4,6 %, олія (крім оливкової) – на 4,4 %, какао-порошок – на 4,3 %. Помітно зросли в ціні деякі каші. Наприклад, перлова – на 3 %, манна – на 2,6 %, а кукурудзяні пластівці – на 2,2 %.

рб збільшила імпорт споживчих товарів у 2024 році на 14,1 % до 14,14 млрд доларів. У структурі імпорту закупівлі непродовольчих товарів зросли на 15,6 % до 10,59 млрд доларів, а продовольчих – на 10 % до 3,55 млрд доларів.

Минулого року іноземці вклали в білоруську економіку $6,9 млрд, і це на 10 % менше, ніж було у 2023 році.

білоруська вакцина «белковідвак», на розробку якої витратили понад 30 мільйонів доларів, виявилася неефективною у довгостроковій перспективі. Дослідження показали, що через 180 днів вакцина повністю втрачає свої захисні властивості. Це означає, що через півроку після вакцинації людський імунітет повертається до того ж рівня, що перед щепленням.

влада рб веде списки людей певних професій, помічених у нелояльності до режиму, зокрема спортсменів і колишніх співробітників правоохоронних органів.