18.02.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

2/18/2025
singleNews

Прем'єр-міністр Сполученого Королівства Кір Стармер заявив, що готовий ввести британські війська в Україну для забезпечення виконання мирних угод.

Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон заявив, що відправка шведських військ в Україну у складі миротворчих сил «абсолютно можлива».

Канцлер Німеччини Олаф Шольц закликав до сильної та об’єднаної позиції Європи. «Нам потрібно це через Україну, нам потрібно це задля нашої власної безпеки», – наголосив Шольц.

Президент США Дональд Трамп заявив, що готовий дозволити Європі купувати зброю американського виробництва для передачі Україні.

«Україна має бути долучена (до переговорів), тому що саме вона зазнала вторгнення, і європейці мають бути долучені, тому що вони також мають санкції проти путіна і росії, і вони також зробили свій внесок у ці зусилля. Ми просто ще не там (не у переговорах)», – держсекретар США Марко Рубіо.

Спецпредставник президента США з питань України та росії Кіт Келлог заявив, що участь країн Європи у переговорах щодо припинення російсько-української війни матиме вирішальне значення.

З нагоди третіх роковин від початку повномасштабної агресії росії проти України наступного тижня відбудеться візит в Україну колегії європейських комісарів.

рф

Постійні представники країн-учасниць Євросоюзу на засіданні 19 лютого планують узгодити 16 пакет антиросійських обмежень та нові санкції проти білорусі.

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро виключив можливість повернення росії до G7. За його словами, «немислимо», щоб наразі росія повернулася в G7. «Сьогодні це неможливо собі уявити. G7 – це група найрозвиненіших демократій. Чи хоче росія постати як розвинена демократія? Ні. Тому сьогодні це неприйнятно», – заявив Барро.

Начальник Генерального штабу Чехії Карел Ржехка заявив, що навіть після можливого завершення бойових дій в Україні росія не стане «більш дружньою», а тому потенціал армії потребує збільшення.

Міністерка оборони Литви Довіле Шакалієне заявила, що Європа має бути готовою до потенційної війни, оскільки російський диктатор путін «не зміниться».

У Фінляндії планують добудувати паркан на східному кордоні з росією раніше на кілька місяців.

минфин рф допустив можливість коригування податків у відповідь на зовнішні виклики, що стоять перед росією, незважаючи на обіцянку влади забезпечити стабільність фіскальних умов до 2030 року.

Страхові компанії в рф серйозно підвищили тарифи на страхування складів у 2025 році – до 40 %. Так страховики прагнуть компенсувати збитковість, що зросла, а також відмови від страхування низки об'єктів.

Вперше за два роки імпорт електроніки до росії зменшився. Скорочення становило до 3 %. При цьому раніше скорочення імпорту спостерігалося лише у 2014 та 2022 роках. Серед основних причин – складнощі з проведенням платежів до Китаю та висока ключова ставка. У 2025 році скорочення імпорту продовжиться: лише у побутовій техніці воно може становити 30 %.

росія до середини лютого відвантажила на експорт 39,8 млн тонн зерна, що в 2,2 раза менше, ніж на аналогічну дату 2024 року.

У москві вперше з початку 2025 року зростання роздрібних цін на бензин і дизельне паливо прискорилося до помітних темпів, за тиждень вартість літра Аі-92, Аі-95 та ДП збільшилася на 19 копійок. На 17 лютого середньозважена вартість 92-го бензину у столиці рф становить 56,59 рубля за літр, 95-го – 62,58 рубля за літр, ДП – 69,66 рубля за літр. Каталізатором зростання цін стало подорожчання палива на заправках «роснефти» та «лукойлу»: обидві компанії підвищили вартість кожного з видів на 30 копійок за літр. Також на 4 копійки подорожчав літр Аі-92 на АЗС «нефтьмагистрали».

Підконтрольні кремлю російські ЗМІ почали просувати наратив про те, що проти завершення війни в Україні виступають лише політемігранти.

На узбережжі Чорного моря виявлено нові викиди мазуту. Викиди нафтопродуктів виявлено на 11 ділянках пляжів після шторму.

У захопленому росією Маріуполі окупаційна влада відкрила музей активного учасника сталінських репресій андрєя жданова. У роки великого терору він особисто візував розстрільні списки; на його рахунку 176 таких підписів.

У 2024 році до російських судів слідчі направили 429 кримінальних справ про злочини терористичної спрямованості, що на 40 % більше, ніж за 2023 рік.

Суд у Казані засудив до п'яти років колонії місцевого підприємця руслана баязітова за статтею про поширення ненависті та ворожнечі. Приводом для порушення кримінальної справи став різкий вислів баязітова про прихильників війни в Україні, зроблений у приватній розмові.

У рб у січні прискорилася базова інфляція, яку розраховують без урахування сезонності. Минулого місяця вона була на рівні 5,7 % річних. Для порівняння: у грудні та листопаді минулого року базова інфляція була на рівні 5,5 %. Тобто, якщо прибрати поправку на сезонну зміну цін (наприклад, на деякі овочі та фрукти), то базова інфляція прискорюється в зростанні.

За підсумками листопада 2024 середня зарплата в рб становила 2 332 рублі. Медіанна, що розділяє все населення на дві половини, тобто перебуває рівно посередині вибірки, виявилася значно меншою і становила 1 792 рублі. Нижчу за середню зарплату в листопаді отримали понад 1,5 млн осіб із усіх 2,3 млн працівників у білорусі. Зокрема меншу за 500 рублів зарплату отримали 32,2 тис. осіб.

У білорусі від початку нового навчального року у вишах закриють 50 спеціальностей, але з’явиться підготовка фахівців із військово-патріотичного виховання.

«Одіозні прибалтійські політики та їхні західні куратори» – лукашенко у традиційному стилі поєднав образи та пропозиції щодо співпраці у привітанні народу Литви з національним святом – Днем відновлення держави.

17 лютого лукашенко зібрав у себе у резиденції представників великого білоруського бізнесу, щоб особисто донести до них своє послання. По-перше, жодного приватного бізнесу в білорусі не існує. По-друге, підприємці мають чесно ділитися з державою прибутком та припинити виводити дивіденди за кордон. По-третє, бізнес не має лізти у політику.