29.01.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
1/29/2025
Франція від початку повномасштабного російського вторгнення надала Україні військової допомоги на шість мільярдів євро.
Україна отримає бойові літаки Mirage 2000-5F від Франції до кінця першого кварталу 2025 року.
Оборонно-промисловий комплекс України загалом отримав від країн-партнерок понад 1,5 млрд доларів на виробництво зброї для ЗСУ.
Україна отримала від Естонії новий рятувально-пошуковий катер.
Єврокомісар з розширення Марта Кос заявила про можливість відкриття кластерів «Основи» та «Зовнішні зв’язки» для України у межах переговорів про вступ до ЄС у першій половині поточного року.
«Ми налаштовані рішуче», – міністр з європейських справ Польщі Адам Шлапка щодо планів його країни прискорити переговори про членство України в ЄС.
рф
Парламентська Асамблея Ради Європи закликала до реформи Ради безпеки ООН. У документі міститься заклик до перегляду діяльності Генеральної Асамблеї ООН, якій слід надати ширші повноваження у питаннях, що стосуються підтримання міжнародного миру та безпеки, особливо у випадках, коли постійний член Радбезу застосовує своє право вето. Також у резолюції наголошується, що держави-члени повинні забезпечити, щоб будь-яка держава, яка вчиняє акти агресії, була притягнута до відповідальності і не користувалася необґрунтованими дипломатичними чи економічними привілеями. Водночас ПАРЄ закликає приєднатися до Міжнародного кримінального суду тим країнам, які ще цього не зробили, та забезпечити повне співробітництво з МКС з метою забезпечення відповідальності за воєнні злочини, злочини проти людства та злочини агресії.
Заступник помічника Генерального секретаря НАТО з питань інновацій, гібридних і кібернетичних технологій Джеймс Аппатурай підтвердив інформацію про існування російського плану вбивства Арміна Паппергера, керівника німецького виробника зброї Rheinmetall. За його словами, цей замах, якому запобігли американські й німецькі розвідки, був частиною низки російських планів вбивств керівників оборонної промисловості по всій Європі.
Євросоюз збирається заборонити імпорт до росії ігрових консолей Xbox і PlayStation у рамках нового пакета санкцій, заявила верховний представник ЄС із закордонних справ Кая Каллас. «Ми дійсно вивчаємо все, що допомагає росії вести цю війну, щоб внести це до списку санкцій. Навіть консолі для відеоігор, тому що, мабуть, саме за їх допомогою вони керують безпілотниками», – сказала Каллас. За її словами, під санкції також потраплять постачання хімікатів, «необхідних для російської військової промисловості», та імпорт скрапленого природного газу. Нові обмеження ЄС планує запровадити 22 лютого.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив про небезпеку з боку російського «тіньового флоту».
«Ці збитки повинні бути компенсовані, а наслідки прийняті тими, хто їх завдав. Тут уже не має вирішального значення, свідомо чи несвідомо вони завдають шкоди, збитки в будь-якому випадку величезні», – Президент Литви Гітанас Науседа щодо інциденту з пошкодженням кабелів у Балтійському морі.
«Я просто хотів би дати зрозуміти всім, хто намагається взяти участь у цих схемах (обхід антиросійських санкцій), і тим, хто в них задіяний: ми все одно про це дізнаємося, і ці компанії будуть присоромлені і зіткнуться з великими штрафами», – очільник Департаменту державної безпеки Литви Даріус Яунішкіс.
Лише 18 із 83 російських регіонів мають річні бюджети, що перевищують тижневі витрати рф на війну в Україні. У минулому році таких суб'єктів було 23. Витрати федерального бюджету на війну зросли на 18,9 %, тоді як бюджети більшості регіонів зросли зовсім незначно або впали. У 2025 році російська влада планує витратити на війну 13,5 трильйона рублів, випливає з параметрів бюджету. Це майже 260 млрд рублів на тиждень, що перевищує річні бюджети 80 % російських регіонів.
«російська економіка стоїть перед загрозою масштабного сплеску корпоративних банкрутств уже цього року», – йдеться у доповіді центру макроекономічного аналізу та короткострокового прогнозування, що консультує уряд рф. Частка російських підприємств із ризиковим рівнем заборгованості у структурі загальної виручки за 2024 рік подвоїлася. Це свідчить про збільшувані проблеми в умовах високої інфляції та уповільнення економічного зростання, що вилилося в нещодавнє підвищення ключової ставки в росії до рекордних 21 %. Аналітики кремля попереджають, що до кінця 2024 року частка компаній у загальному корпоративному доході, у яких процентні платежі становлять дві третини від скоригованої прибутковості, могла досягти 20 %.
Експортні відвантаження нафти сортів Urals та KEBCO з балтійського порту усть-луга в січні впадуть до мінімального за чотири роки рівня та становитимуть близько половини від потужності нафтового терміналу. Перевалка нафти з порту усть-луга в січні становитиме 1,5 мільйона тонн, включаючи 0,2 мільйона тонн перехідних обсягів із програми грудня. Це найнижчий показник із 2021 року.
Китай та Індія призупинили закупівлю російської нафти з постачанням у березні на тлі зростання витрат на фрахт танкерів, які не були охоплені санкціями США. Ціна на російську сиру нафту ESPO, що експортується з порту козьмино у Тихому океані, зросла на 3–5 доларів за барель порівняно з маркою ICE Brent.
Частка російської нафти у структурі імпорту індійської нафтопереробної компанії Indian Oil Corporation скоротилася до 25 % за перші дев'ять місяців поточного фінансового року. Фінансовий директор компанії Анудж Джайн заявив, що компанія готова купувати сировину з росії лише у разі отримання «розумних» знижок.
Нідерландська фінансова група ING Group оголосила про продаж бізнесу в росії. У прес-релізі уточнюється, що угода «фактично покладе край діяльності ING на російському ринку».
У 2024 році виплавка сталі в росії знизилася на 6–7 % порівняно з попередніми роками.
Компанії, що випускають у росії телекомунікаційне обладнання, з січня підвищили ціни на свою продукцію на 10–30 %.
Запуск нових готелів у москві за підсумками 2025 року може скоротитися майже на 12 %. В основному здаватимуться в експлуатацію об'єкти, які мали прийняти перших туристів іще кілька років тому.
росіян почнуть штрафувати на 500 тисяч рублів за бруд і безлад у квартирах.
федеральная таможенная служба рф почала розсилати тисячам власників машин, які були поставлені за паралельним імпортом, повідомлення про необхідність доплатити до бюджету сотні тисяч рублів.
Очільник мвд рф владімір ролокольцев заявив, що іноземні держави почали все частіше відмовляти росії у екстрадиції злочинців.
генеральна прокуратура росії визнала так званою небажаною організацією заснований у Парижі Незалежний інститут філософії (Institut de philosophie indépendаnt). Прокурори стверджують, що інститут «зібрав під своїм дахом затятих русофобів, шалених критиків політики керівництва росії та інших ангажованих Заходом викривачів русского мира».
мін'юст росії подав позов про ліквідацію благодійного фонду «Трансгендер». Приводом стало відео семінару семирічної давності, на якому, на думку російських чиновників, зачіпаються «релігійні підвалини, інститут шлюбу та сімейні цінності», а також «абсолютизується свобода особистості», що «не відповідає стратегії національної безпеки рф».
За 2024 рік у тимчасово окупованому Криму було зафіксовано 61 обшук, 35 із них проводили у будинках кримських татар. Про це йдеться в аналізі порушень прав людини Кримськотатарського Ресурсного Центру. Як зазначається, дії російської влади свідчать про продовження репресивної політики стосовно нелояльного населення Криму. Також у Криму 117 осіб переслідують у «справах кримських мусульман», у яких фігурантів звинувачують у причетності до міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір», забороненої в рф, але дозволеної в більшості інших країн.
російські чиновники не повинні їздити за кордон під час війни з Україною, зокрема на відпочинок. Так вважають 70 % росіян. На їхню думку, відповідну заборону слід закріпити на законодавчому рівні. Проти виступають лише 10 %. Ще 19 % вважають, що обмеження мають поширюватися лише на «недружні» країни.
Регіони рф влітку відправлять відпочивати на залите мазутом Чорне море понад 4 500 сиріт, дітей з інвалідністю та обдарованих дітей. На це вже витратили понад 200 млн рублів. Раніше очільник мінприроди алєксандр козлов доповідав путіну, що відновлення пляжів анапи розпочнеться лише у четвертому кварталі 2025 року.
У росії презентували новий навчальний посібник з історії для 6–11 класів, написаний помічником президента владіміром мєдінскім. Серед іншого він містить розділ про війну з Україною, який є набором пропагандистських кліше. Зокрема у підручнику йдеться, що путін довго терпів «ігнор» інтересів рф з боку Заходу та розширення НАТО на схід, але в результаті йому все ж таки «довелося» розпочати війну, оскільки Євромайдан і повалення дружнього кремлю президента януковича в 2014 році перетворило Україну на «агресивний антиросійський плацдарм».
У росії продовжують використовувати неповнолітніх у пропагандистських заходах. У дитячих садках країни пройшла акція з розігрування сценок із буднів блокадного ленінграда. Дітей укутували у теплі речі, вишиковували в чергу за скоринкою хліба та знімали у відео, присвячених жахам війни.
молодіжну збірну росії з футболу не допустили до участі у відбірному турнірі чемпіонату Європи 2027 року, що відбудеться у Сербії та Албанії. Таким чином, росіяни не візьмуть участь і у футбольному турнірі Олімпійських ігор 2028 року у Лос-Анджелесі, оскільки його учасники від європейського континенту мають визначитися за підсумками чемпіонату Європи. Нагадаємо, що російських спортсменів було усунуто від переважної більшості міжнародних змагань у відповідь на повномасштабне вторгнення росії в Україну.
Попит на атрибути для магічних ритуалів у росії 2024 року зріс на 34 % проти попереднього року. Майже вдвічі зріс попит на шаманські бубни. Попит на скляні кулі виріс на 146 %, на ляльок вуду – на 66 %, на кілки з осики – на 51 %.
Близько 600 мільйонів пачок сигарет щорічно потрапляє в росію фіктивним транзитом, причому понад 45 % цього нелегального обороту припадає на продукцію білоруського походження. Фіктивні транзитні перевезення в цьому контексті стосуються ситуацій, коли товари призначені для продажу в інших країнах, але розвантажуються в рф. Річний збиток російському бюджету такими схемами становить 58,5 млрд російських рублів.
Uzbekistan Airways почала літати до Європи в обхід повітряного простору рф і рб – через Азербайджан і Туреччину. В авіакомпанії це назвали «запобіжним заходом.
Європейський Союз, Австралія, Велика Британія, Канада та Нова Зеландія у спільній заяві відмовились визнавати «вибори» президента білорусі 26 січня вільними та справедливими. У заяві засуджуються «фіктивні президентські вибори» в рб та постійні порушення прав людини з боку білоруського режиму лукашенка.
Міністерство закордонних справ Великої Британії оновило санкційний список щодо білорусі, внісши до нього шість білоруських посадовців та три юридичні особи у відповідь на «президентські вибори», що пройшли 26 січня. Під санкції потрапили голова білоруської цик, троє співробітників следственного изолятора, а також двоє керівників службы государственной безопасности рб губопик. Окрім цього, під санкції потрапили білоруські виробники військової техніки.
Міністерство закордонних справ Канади оголосило про запровадження санкцій проти білорусі у відповідь на грубі та систематичні порушення прав людини режимом лукашенка. Під санкції Канади потрапили 10 фізичних і 12 юридичних осіб у рб, зокрема повʼязані з іншими підсанкційними білоруськими особами, причетними до порушень прав людини. Серед них зокрема згадується дружина лукашенка галина. У санкційному переліку також згадуються білоруські силові структури – омон, кгб, губопик.
Серед 1 245 політв'язнів у рб 36 осіб – іноземці. У кримінальних справах іноземців найчастіше судять нібито за «агентурну діяльність» (ст. 358-1 КК) та «шпигунство» (ст. 358 КК). З 2020 року за цими статтями в білорусі засудили щонайменше 23 громадян інших держав.
Силовики начебто встановили особи 365 учасників акцій за кордоном під час виборів 26 січня, стверджує следственный комитет рб. Людям погрожують, що у них і їхніх близьких вилучать майно. На думку следственного комитета, люди за кордоном вийшли на акції у день виборів, щоб дискредитувати білорусь та зірвати вибори. Під час зборів нібито розпалювалася соціальна ворожнеча та використовувалася екстремістська символіка.
Ціни на продовольчі товари за рік у мінську загалом підвищилися на 6,3 %. Найпомітніше – на каву (+22,2 %), алкоголь (+10 %), кондитерські вироби (+9,5 %), олію та жири (+9,4 %), рибу та рибопродукти (+8 %). Непродовольчі товари стали дорожчими на 4,3 %. Цей рівень перевищили ціни на друковані видання (+10,4 %), медикаменти, включаючи прилади медичного призначення (+7 %), меблі (+6,5 %), килими та килимові вироби (+6,3 %), одяг (+5,5 %), телевізори (+5,4 %), будматеріали (+4,6 %). Послуги додали у ціні 5,1 %. У лідерах опинилися санаторно-оздоровчі послуги (+19,2 %), послуги культури (+16,9 %), побутові (+11,7 %), туристичні (+11 %). Подорожчали також правові послуги (+8,1 %), послуги фізичної культури та спорту (+7,9 %), банківські (+5,8 %), послуги пасажирського транспорту (+5,5 %), послуги освіти (+5 ,2 %), житлово-комунальні (+4,9 %).
Основну частку грошових доходів населення рб становить оплата праці – 65,5 %. Трансферти (пенсії, допомога, стипендія) займають 22 %, доходи від підприємницької діяльності – 7,8 %, а доходи від власності та інші надходження – 4,7 %. Ця структура залишається практично незмінною протягом останніх років і говорить про низьке залучення підприємницького сектора до економічного зростання. Фактично майже 90 % доходів білорусів формується в рамках роботи з найму та за рахунок прямих виплат зі скарбниці. Держава, з одного боку, декларує боротьбу за економічну самостійність, але на практиці підтримує залежність громадян від системи, надаючи «стабільні» прибутки та пригнічуючи економічну ініціативу.
У рб – дефіцит кадрів. Щоб утримати випускників після відпрацювання, у 2025 році планують внести зміни до кодексу про освіту. Серед іншого пропонується формувати місця на прийом абітурієнтів до навчальних закладів, відповідно до потреб держави, а не попиту на професію серед населення. Крім того, розглядають введення відповідальності для наймачів за плинність кадрів та закріплюваність молодих фахівців.
«Жодного запаморочення від успіхів у нас немає», – заявив кандидат від комуністичної партії рб сєргєй сіранков, який набрав на президентських виборах, за офіційними даними, 3,21 %.
Щонайменше трьох людей судитимуть у мінську за статтею про «порушення законодавства про вибори».