30.01.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
1/30/2025
Парламентська асамблея Ради Європи наголошує, що учасники бойових дій на території України у складі «Міжнародного легіону захисту України» є законними комбатантами і мають розглядатися як члени ЗСУ і «користуються повним правовим та гуманітарним захистом». «Асамблея рішуче відкидає заяви, зроблені високопоставленими представниками російської федерації, які називають членів «Міжнародного легіону захисту України» «найманцями», – йдеться у тексті резолюції.
Генеральний секретар Ради Європи Ален Берсе обіцяє, що Україна стане ключовим пріоритетом організації на поточний рік, і РЄ не поступиться у питанні покарання росії.
Парламент Італії підтримав продовження військової допомоги Україні у 2025 році.
Прем’єр-міністр Хорватії Андрей Пленкович оголосив про підготовку нового пакета військово-технічної допомоги Україні.
Фінська компанія Insta представить безпілотник Steel Eagle збільшеного радіусу дії, який розробили для України спільно з українськими фахівцями.
Нідерланди та Бельгія в межах діяльності міжнародної Коаліції морських спроможностей у цьому році передадуть Україні три протимінні кораблі класу Alkmaar.
«Це має бути тимчасовим. Тому що є росія, яка вторглася в Україну, і ми повинні на це відповісти. Ми не можемо просто заморозити ті видатки, які обіцяли Україні. Тож я просто сподіваюся, що все це тимчасово», – конгресмен-республіканець США Дон Бейкон наголосив на важливості допомоги Сполучених Штатів союзникам.
Міністр закордонних справ Іспанії Хосе Мануель Альбарес оголосив про надання ще 10 мільйонів євро гуманітарної допомоги Україні.
Директорка литовського Департаменту міграції Евеліна Гудзінскайте повідомила про зменшення кількості мігрантів з України. За її словами, в січні минулого року в країні проживало понад 86 тисяч українців, а цьогоріч – понад 77 тисяч, кількість білоруських громадян скоротилася з 62 тисяч до 57 тисяч, а росіян – з 15 тисяч до 14 тисяч відповідно.
рф
«Після повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну російські приватні військові компанії, саме існування яких заборонено російським законодавством, такі як група «вагнер» і «редут», здійснили численні акти катувань і позасудових страт, включаючи масові страти, українських військовополонених і цивільних осіб, а також цілеспрямовані напади на цивільну інфраструктуру», – йдеться в резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи. Також ПАРЄ поклала повну відповідальність на рф за злочини проти України, які вчинили представники вищезгаданих формувань, та наголосила, що ці так звані «російські приватні військові компанії» слід відрізняти від приватних військових компаній, які зареєстровані і діють у правовому полі своїх держав.
Держсекретар США Марко Рубіо та голова європейської дипломатії Кая Каллас погодилися з необхідністю «зберегти максимальний тиск» на росію. Також держдепартамент США повідомив, що Рубіо привітав продовження європейських санкцій щодо рф.
Китай вважає, що росія має скоротити свій ядерний арсенал. Про це йдеться у заяві китайського МЗС у відповідь на пропозицію президента США Дональда Трампа розпочати тристоронні переговори москви, Пекіна та Вашингтона з питань денуклеаризації.
Єврокомісія запропонувала запровадити мита щодо сільськогосподарської продукції з рф і рб, а також на деякі азотні добрива. Мита становитимуть 15 %. У Брюсселі пояснюють це двома цілями – продовольчою безпекою ЄС та зниженням військового потенціалу росії.
ЄС розглядає поступову заборону на імпорт російського алюмінію в межах масштабного пакета санкцій напередодні третіх роковин повномасштабного вторгнення рф в Україну. Також пропонується включити до «чорного списку» близько 15 банків із системи SWIFT, запровадити заходи проти понад 70 суден «тіньового флоту», залучених до перевезення російської нафти, а також додати до санкційного списку 35 фізичних осіб і 19 компаній. До реєстру потраплять громадяни рф, кндр та Китаю, співробітники оборонно-промислового комплексу, підприємці у сфері енергетики та влади «нових регіонів» росії, а також особи, які обвинувачуються ЄС у пропаганді та дезінформації.
Суд Європейського Союзу залишив чинними санкції щодо підприємця александра вінокурова, одруженого з дочкою міністра закордонних справ рф сергєя лаврова. В офіційних документах ЄС вінокуров фігурує як «підприємець, який займається діяльністю в секторах економіки, що забезпечують істотне джерело доходу для уряду рф».
Міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен закликала до рішучіших дій проти «тіньового флоту» росії після чергового інциденту з пошкодженням підводного кабелю в Балтійському морі. «Тіньовий флот – це головне питання і головна проблема, з якою ми маємо справу, незалежно від результатів розслідувань, пов'язаних із цими кабелями», – заявила Валтонен.
Центральна кримінальна поліція Фінляндії підозрює у вчиненні злочинів на території країни десятки прохачів притулку, які прибули через кордон з росією.
«Я думаю, що цілком зрозуміло, що такі країни, як росія, не дуже задоволені тим, що ми, як найбільший у світі виробник великокаліберних боєприпасів, дуже допомагаємо західним країнам в плані оборони», – керівник компанії Rheinmetall Армін Паппергер прокоментував невдалі в минулому плани рф його вбивства.
Віцепрем'єр-міністр Польщі Кшиштоф Гавковський звинуватив росію у спробі вербування поляків через «даркнет» з метою вплинути на президентську виборчу кампанію в країні. «Це гроші, спрямовані російськими спецслужбами, які шукають тут таких покровителів свого контенту», – зазначив він.
За 2024 рік у Литві 598 білорусів і 125 росіян були визнані такими, що становлять загрозу національній безпеці.
У Латвії Національна рада з електронних ЗМІ ухвалила рішення заблокувати доступ іще до семи інтернет-сайтів, що поширюють російську пропаганду. Ідеться про сайт социального фонда россии, портал новин челябінська і челябінської області, сайт московского государственного института международных отношений, видання «деловой петербург», портал новин ростова і ростовської області, офіційний портал адміністрації краснодара, сайт міжнародного дитячого центру «Артек».
Мерія Карлових Вар позбавила почесного громадянства колишнього протоієрея російської православної церкви ніколая ліщенюка, який іще нещодавно очолював у місті Храм святих апостолів Петра та Павла, що належить рпц. У серпні 2024 року влада Чехії видворила громадянина росії ліщенюка з країни за поданням спецслужб, які заявили, що священнослужитель за сприяння російської влади створив структуру впливу для підтримки сепаратистських тенденцій у країнах Євросоюзу, тому є «обґрунтовані підозри», що він загрожує безпеці республіки.
Нова влада Сирії випустила заяву за підсумками першого з моменту падіння режиму Башара Асада візиту російської делегації до Дамаска. Влада республіки зажадала від москви, яка раніше бомбила сирійські міста, допомагаючи Асаду боротися з повстанцями під час громадянської війни, заплатити за шкоду. «Було підкреслено роль росії у відновленні довіри з сирійським народом за допомогою конкретних заходів, таких, як компенсація, реконструкція та відновлення», – ідеться у повідомленні.
Ще чотири казахстанські банки призупинили випуск платіжних карток для нерезидентів, зокрема й для громадян росії. Ідеться про Halyk Bank, Євразійський банк, «Нурбанк» і казахстанську «дочку» ВТБ.
генпрокуратура рф визнала Реєстр даних про збитки в Україні (Register of Damage Caused by Aggression of Russian Federation against Ukraine), міжнародну організацію зі штаб-квартирою в Гаазі, Нідерланди, створену під егідою Ради Європи, небажаною організацією. «Її діяльність спрямована на порушення територіальної цілісності нашої країни, підрив економічних засад держави, дестабілізацію соціально-політичної обстановки», – йдеться у заяві російської генпрокуратури.
Скасування програм пільгової іпотеки та підвищення ставки центробанку до максимуму за два десятиліття ввели у найсильніший ступор російський будівельний ринок. За підсумками грудня обсяги житлового будівництва в росії впали на 19 % у річному вираженні, до 13,9 млн кв. метрів. Порівняно з листопадом (-10 %) темпи спаду прискорилися майже вдвічі, а якщо порівнювати з жовтнем (-0,6 %), – більш ніж у 30 разів.
Галузеве лобі російських сталеварів очікує у 2025 році подальше зниження попиту на сталь не менш ніж на 5 % під тиском високих процентних ставок. У 2024 році попит на сталь у рф впав на 5,6 %. Найбільше зниження припало на будівництво та енергетику, виробництво скоротилося на 6,4 %, а експорт упав на 7,9 %. У поточному році очікується подальше падіння споживання, зокрема через спад у будівельній галузі та машинобудуванні, а також зсування великих інфраструктурних проєктів.
Уперше за багато років росія близька до того, щоб втратити провідні позиції на світовому зерновому ринку. 2025 року вивезення зерна з країни за кордон скоротиться на третину, прогнозує росийский зерновой союз – одне з найбільших профільних об'єднань, куди входять майже 300 сільгоспорганізацій, що забезпечують 90 % національного зернового експорту. За оцінками рзс, у цьому році аграрії продадуть за кордон 48–49 млн тонн зерна проти 72 млн тонн минулого року. Експорт пшениці може знизитися до 41–42 млн тонн. Порівняно з минулим роком спад становитиме понад 16 млн тонн, або 28 %.
Ціни на ігрові консолі в росії зростуть мінімум на 10 %, якщо Євросоюз запровадить заборону на постачання приставок до країни. російським дистриб'юторам доведеться збільшити ланцюжок поставок, що позначиться на вартості. З 2022 року консолі ввозяться до росії за паралельним імпортом – без дозволу правовласника.
У зоні надзвичайної ситуації після розливу мазуту у Чорному морі було виявлено 7 336 водоплавних птахів, що забруднилися у нафтопродуктах. До реабілітаційних центрів доставлено 3 166 птахів, із них вижило 495, тобто близько 15 %.
Попри складну екологічну ситуацію через розлив мазуту після катастрофи танкерів у Керченській протоці більшість виробників мідій та устриць на півдні росії «не бачать» серйозних ризиків для бізнесу.
У госдуме знову хочуть посилити законодавство про «іноагентів». Серед пропозицій – багаторазове збільшення штрафів та повна заборона на викладання.
У 2024 році російська влада заблокувала 417 тисяч інтернет-ресурсів, що стало рекордним показником з 2012 року.
Сума штрафу з неустойкою, який російський суд призначив Google за блокування прокремлівських каналів у YouTube, перевищила 1,8 дуодецильйона рублів. Дуодециліон – це одиниця із 39 нулями. Сума вимог вже більша за ВВП всього світу і подвоюється щотижня. Із травня по червень 2024 року в заблокували близько 3 600 каналів із російською пропагандою, що спричинило повне блокування сервісу в росії у грудні.
путін заявив про необхідність пересадити російських чиновників і керівників державних компаній на автомобілі вітчизняного виробництва. З аналогічними закликами диктатор виступав і раніше: у 2023, 2012 та 2008 роках.
Релігійна пропаганда у школах стане обов'язковою. російських шкільних вчителів історії змусять викладати учням 5–7-х класів предмет «Основи духовно-моральної культури народів росії». Також дітям у російських літніх таборах почнуть прищеплювати «прихильність російській державі» та «традиційні сімейні цінності».
патріарх кіріл закликав оголосити сатанізм «екстремістським рухом» у росії. Тому що сатаністи зневажають цінності, за які військові гинуть у «зоні сво».
Очільник мзс рб похвалився катастрофічною залежністю від росії в економіці. «країна втратила свою багатовекторність і тепер на 70 % торгівлі зав'язана на росію», – заявив він.
лукашенка з «обранням президентом» привітали лідери лише 16 зарубіжних країн. Нагадаємо, що в ООН входять 193 держави, ще дві мають статус спостерігача.
Парламентська асамблея Ради Європи планує ухвалити резолюцію, в якій не визнає останні президентські вибори в рб. У проєкті документа йдеться про те, що вони не відповідали міжнародним стандартам та стали черговим свідченням повної відсутності демократії у країні. Також у тексті зазначено, що понад 500 тисяч білорусів були змушені залишити країну через репресії.
Євросоюз готує нові санкції щодо офіційного мінська в рамках пакета обмежень, який буде приурочений до третьої річниці початку повномасштабного вторгнення росії в Україну. ЄС зокрема планує заборонити постачання до рб, а також транзит через країну товарів і технологій, які можуть сприяти технологічному розвитку оборонного сектору. Крім того, пропонується обмежити постачання первинного алюмінію з рб, який використовувався для диверсифікації доходів.
голова мингорсовета цуран звинуватив мінчан, що вони не доплачують за проїзд: під час купівлі талончика вони оплачують менше третини реальної вартості проїзду у громадському транспорті.
У грудні 2024 року кгб рб визнав екстремістським формуванням телеграм-канал «Дух Русі», який на той час мав 12 передплатників. Через нього в гомелі було заарештовано семеро підлітків, усі вони перебувають під вартою в сізо в очікуванні суду. Підліткам загрожує до семи років позбавлення волі за створення екстремістського формування та/або участь у ньому.