31.01.25 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії

1/31/2025
singleNews

«Активізація дипломатичних зусиль щодо миру (в Україні) має підтримувати та доповнювати принцип «мир через силу», як це визначено українською владою. Цей принцип підкреслює зокрема, що стійкі мирні переговори можна проводити лише з позиції стійкості та міцної обороноздатності, і що справедливий і міцний мир може бути забезпечений лише адекватними гарантіями безпеки для України», – йдеться в резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи.

Міністр оборони Швеції Пол Йонсон оголосив про надання Україні пакета військової допомоги  на суму 13,5 млрд шведських крон (близько 1,25 млрд доларів США), до якого увійдуть такі компоненти: закупівлі для безоплатної передачі на суму близько 5,9 млрд шведських крон; фінансові пожертви на суму близько 2,8 млрд шведських крон; обладнання від Збройних сил Швеції  на суму близько 3,3 мільярда шведських крон (146 вантажівок, 16 катерів CB 90, 23 станції озброєння для військово-морського використання, один мільйон 12,7-мм боєприпасів, 1 500 протитанкових ракет TOW, 200 протитанкових снарядів, включаючи навчальне обладнання, піхотне спорядження для індивідуального солдатського та групового спорядження, засоби індивідуального захисту); послуги через Шведське агентство оборонних досліджень (FOI) і Шведський університет оборони (FHS) вартістю близько 180 мільйонів шведських крон; навчання вартістю 650 мільйонів шведських крон; технічне послуги вартістю  400 мільйонів шведських крон.

Україна отримала від Литовської Республіки переносні зенітно-ракетні комплекси малої дальності разом із ракетами. Цьогоріч Литва також планує надати нашій країні засоби протиповітряної оборони, безпілотники, боєприпаси та підтримувати українську оборонну промисловість через фінансування виготовлення озброєнь. Від початку повномасштабного вторгнення Вільнюс надав Києву військову допомогу на понад 767 мільйонів євро.

Головнокомандувач Збройних сил Литви Раймундас Вайкшнорас заявив про необхідність розглянути можливість відправки литовських військових в Україну для виконання миротворчої місії.

Заступниця генерального секретаря НАТО Радміла Шекеринська заявила, що Альянс перебуває на шляху виконання плану щодо надання 40 мільярдів євро допомоги Україні в галузі безпеки на 2025 рік.

Бюджетний комітет парламенту Німеччини закликав міністра фінансів країни Йорга Кукіса схвалити додаткові три мільярди євро військової допомоги Україні.

Україна готова ділитися бойовим досвідом із партнерами з НАТО.

Україна стала членом Об'єднаної конфедерації офіцерів резерву країн НАТО.

МЗС Румунії «рішуче підтвердило» непохитну позицію на підтримку суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України в межах міжнародно визнаних кордонів.

Міжнародний Реєстр збитків, завданих агресією рф проти України, відновив прийом заяв щодо пошкодження або знищення житлового нерухомого майна, що був призупинений після кібератаки на українські реєстри.

Сполучене Королівство призначило депутата від Лейбористської партії Алекса Собеля торговим представником в Україні.

рф

«ПАРЄ визнає, що путін має бути притягнутий до відповідальності за численні акти терору, скоєні проти цивільного населення під час його правління», – йдеться в резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи.

Глави МЗС Франції, Німеччини, Нідерландів, Бельгії, Кіпру, Хорватії, Чехії, Данії, Греції, Румунії, Словенії та Іспанії звернулися листом до Єврокомісії з проханням виконати обіцянку створити спеціальний орган ЄС для протидії іноземним інформаційним маніпуляціям та втручанням. Підписанти наголосили на випадках із втручання у вибори в основному з боку росії і Китаю.

До нового пакета санкцій Євросоюзу потраплять обмеження проти прокремлівських ЗМІ: агентства тасс, інтернет-видання «лента.ру», телеканалу минобороны рф «звєзда» та газети «красная звезда», прокремлівського кримського сайту newsfront та інших пропагандистських медіа. Санкції передбачають повну заборону на мовлення, поширення та просування контенту цих медіа. Інтернет-провайдери ЄС будуть зобов'язані заблокувати доступ до цих ресурсів.

Командувач нового Оперативного командування Бундесверу Александер Зольфранк вбачає у російських підривних заходах збільшувану загрозу безпеці. «Ми більше не перебуваємо в стані миру. Ми спостерігаємо ворожу діяльність проти Бундесверу в Німеччині, проти інфраструктури, а також шпигунство», – сказав він.

88-річний житель Одеси Роман Шварцман, виступаючи у бундестазі ФРН, провів паралелі між російським вторгненням в Україну та Другою світовою війною. «У ті часи мене намагався вбити Гітлер, оскільки я єврей. Зараз путін намагається вбити мене, бо я українець», – заявив він, виступаючи на засіданні вшанування жертв націонал-соціалізму.

79 % опитаних німців вважають росію найбільшою загрозою для миру у світі.

Міністерство оборони Литви представило проєкт поправки до постанови уряду, згідно з якою особи, які працюють із секретною інформацією, не зможуть відвідувати росію, рб і Китай з неслужбовою метою.

Заступник міністра фінансів Польщі Збігнев Ставицький зазначив, що його країна вживає заходів проти компаній, які імпортують російські добрива, аби ЄС не потрапив у чергову залежність від москви.

Спецуповноважений МЗС Чехії з питань енергетичної безпеки Вацлав Бартушка заявив, що його країна не зацікавлена у трубопроводі «Турецький потік» для постачання російського газу. «У нас є достатньо потужностей із США, контракт з Алжиром з літа минулого року, і ми можемо швидко його розширити. Ми довіряємо Італії, нашому надійному партнеру протягом останніх 30 років (вона здійснює транзит нафти для нас). Отже, Німеччина, Нідерланди, Італія, Норвегія – це партнери», – зазначив Бартушка.

посол рф у Туреччині алєксєй єрхов заявив, що західні санкції створили складнощі з використанням російських банківських карток у країні. За його словами, у Туреччині зокрема не працюють картки платіжної системи «мир». Загалом обсяг двосторонньої торгівлі між росією та Туреччиною за 2024 рік скоротився на 7,6 % через антиросійські санкції Заходу, зазначив єрхов.

Плани кремля щодо масштабного експорту зерна до Китаю, запустити який путін доручив ще 2016 року, так і залишилися на папері. Хоча проєкту «зернового коридору» вже 8 років, а в 2023 році було оголошено про нібито найбільший контракт на $ 25 млрд, китайський ринок для російської пшениці, як і раніше, де-факто закрито.

У 2025 році експорт російського зерна може скоротитися на третину, до 47–48 млн тонн на тлі падіння врожаю, відсутності імпортного насіння, а також проблем із розрахунками та логістикою. За рік аграрії можуть зібрати лише 100 млн тонн зерна, а це буде «провальний рівень».

Інфляція в росії другий тиждень поспіль перевищила 0,2 %, а з початку року сягнула 1,14 % порівняно з 0,86 % за весь січень 2024 року. Споживчі ціни з 21 по 27 січня зросли на 0,22 % після 0,25 % тижнем раніше. Річна інфляція на 27 січня становила 9,95 % порівняно з 9,92 % тижнем раніше. За попередні 13 років на четвертому тижні січня інфляція була вищою лише один раз – під час економічної кризи 2015 року.

Інфляційні очікування населення рф у січні зросли до 14,0 %, що стало максимальним рівнем із грудня 2023 року.

Жорсткі правила видачі кредитів у банках штовхає росіян брати більше «позик до зарплати» під 292 % річних. У грудні 70 % від загальної кількості нових кредитів припали на позики від мікрофінансових організацій (МФО), хоча роком раніше показник був на рівні 47,4 %. «Вага» позик також збільшилася щодо обсягів кредитування: у грудні на продукти від МФО припало 13,6 % від загальної суми видач. Наприкінці 2023-го показник був майже в 3,5 раза меншим – 3,9 %. До цього частка продуктів від МФО піднімалася до 62,7 % загальної кількості позичок і до 8,7 % від обсягу кредитування у перші місяці після повномасштабного вторгнення росії в Україну. За січень–вересень МФО надали росіянам позики на 1,26 трлн руб., що відповідає зростанню на 23,3 % рік до року.

Кількість космічних пусків у росії впала до рівнів першої половини 1960-х. рф продовжує здавати позиції на світовому космічному ринку, де колись була піонером та лідером. За підсумками 2024 року «роскосмос» здійснив лише 17 космічних пусків – на 2 менше, ніж 2023-го, і на 4 менше від показника 2022-го. Від США, що запустили на орбіту 145 апаратів, росія відстала більш ніж у 8 разів, а від Китаю (68 пусків) – у чотири рази. План «роскосмосу» у 40 космічних пусків за рік виявився виконаним менше наполовину, а підсумковий річний результат став практично гіршим у сучасній історії країни: менше пусків (16 на рік) здійснювалося лише під час пандемії та локдаунів 2020-2021 рр.

Флот російських багатіїв зазнав повного розгрому після запровадження санкцій країнами Заходу. З більш ніж 70 великих яхт у кращі часи до поточного моменту в їхньому розпорядженні залишилося близько третини.

російські фільми все менше мають попит за кордоном. За підсумками 2024 року вони зібрали в іноземному прокаті $ 16,6 млн – показник просів на $ 1 млн порівняно з 2023 роком. Якщо ж брати дані за п'ять років, то «каса» впала втричі: у 2019 році стрічкам вдалося заробити за кордоном $ 52,2 млн.

Найбільші кавові постачальники рф повідомили торговельні мережі про підвищення відпускних цін на зернову каву з 1 березня в середньому на 20 %. Основними причинами подорожчання стали дефіцит сировини, посуха в регіонах вирощування кави, а також значне зростання цін на сорти арабіка та робуста.

В уряді рф заявили про нестачу в росії 140 тисяч айтішників.

Первинна переробка нафти в росії минулого року становила 266,5 млн тонн, повідомив віце-прем'єр новак. У 2023 році цей показник становив 275 млн тонн, тож російські НПЗ за підсумками минулого року знизили переробку нафти на 3,1 %. Випуск бензинів у 2024 році становив 41,1 млн тонн проти 43,9 млн. тонн у попередньому році (зниження на 6,4 %).

Зростання іпотечного портфеля в росії сповільнилося до 13,4 %. Обсяг видачі іпотеки за 2024 рік становив 4,9 трлн рублів – майже на 40 % менше порівняно з 2023 роком (7,8 трлн рублів).

У москві кількість іпотечних угод з новобудовами у 2024 році впала на 26,4 %. Кількість договорів участі у пайовому будівництві у москві на кінець року виявилася на 18,3 % нижче, ніж у грудні 2023 року.

Зростання доходів росіян значною мірою з'їдається зростанням ціни продукти. Майже у 2/3 російських сімей (63 %) як мінімум половина доходів іде на харчування, показало опитування «левада-центру». 37 % опитаних повідомили, що їхня родина витрачає на їжу «приблизно половину» доходів, ще 16 % – «приблизно дві третини», а 10 % – «майже все».

В росії абсолютна кількість народжень дітей наблизилася до показника 2000 року, який відрізнявся одним із найнижчих значень за всю історію сучасної росії. Негативна тенденція щодо показників народжуваності відзначається в росії з 2017 року: найбільше зниження фіксується в єврейській автономній області, калмикії та республіці алтай, повідомив первый заместитель министра здравоохранения фісенко.

Випускників шкіл, які не пройшли до вузів, можуть почати масово відправляти на навчання до коледжів і технікумів. З відповідною пропозицією депутати госдумы звернулися до министра просвещения россии. ВНЗ, зі свого боку, повинні будуть інформувати департаменти освіти в регіонах про абітурієнтів, що не пройшли, аби вони могли «запускати механізм підбору відповідного закладу середньої професійної освіти, де випускник зможе продовжити навчання».

російська судова система більш ніж 20 разів обігнала срср часів сталіна і більш ніж 30 разів – військові трибунали початку 1940-х за часткою обвинувальних вироків. Рік за роком російські суди в середньому виправдовують лише близько 0,3 % громадян, які потрапили під переслідування, тоді як у 1937 році судами було виправдано 7 % підсудних, а в 1941–1944 роках військові трибунали виправдовували 10–12 %. Минулого року російські суди засудили у кримінальних справах рекордну за 10 років кількість обвинувачених – 589 011 осіб. При цьому частка виправдувальних вироків опустилася з 0,26 % у 2023 році до 0,25 %. Іншими словами, на кожен виправдувальний вирок судді винесли 400 обвинувальних, а шанси бути виправданим у російському суді виявилися приблизно в 10 разів нижчими, ніж виграти в рулетку, де ймовірність становить 2,7 %, або 1 до 36.

роспотребнадзор готується взяти під контроль дотримання традиційних російських духовно-моральних цінностей серед громадян. Про це йдеться у проєкті постанови кабмина рф. Раніше аналогічний проєкт указу підготували для працівників мвд. Згідно з документом, поліцейські стежитимуть за збереженням та зміцненням «традиційних російських духовно-моральних цінностей» серед росіян. Такі ж поправки внесли до положень про федеральную службу судебных приставов та федеральную службу исполнения наказаний.

очільник рпц кіріл звинуватив західні розробки штучного інтелекту у «пропаганді політкоректності». За його словами, протистояти цьому необхідно створенням власного «суверенного, як наша держава та культура ШІ. Все це має бути поставлене під дуже жорсткий контроль держави».

росіяни, які не займаються професійно політикою і державним управлінням, не повинні пояснювати владі, як краще виконувати свої обов'язки, заявив помічник президента рф мединський.

депутати фракції кпрф гордумы дімітровграда (ульянівська область) звернулися до мера з проханням «розглянути питання про виділення земельної ділянки для встановлення бюстів сталіна та жукова» в центрі міста. Необхідність встановлення бюстів депутати пояснюють «загостренням зростання патріотичних настроїв».

росії необхідно перейменувати Фінську затоку, оскільки країна «освоювала її з найдавніших часів», заявив науковий директор российского военно-исторического общества міхаіл мягков. «Мені здається, логічна назва цієї затоки була б санкт-петербурзька затока або затока санкт-петербурга», – сказав історик на презентації дослідження «Чорна книга. Коротка історія шведської та фінської русофобії».

Парламентська асамблея Ради Європи вважає, що так звані президентські «вибори» в рб від 26 січня 2025 року не відповідають міжнародним стандартам, і відтак немає підстав для визнання легітимності лукашенка як президента білорусі.

Республіка Молдова не визнає вибори в рб та підтримує заяви Європейського союзу, повідомляє міністерство закордонних справ країни.

Уряд Литви запропонує Сейму ще на рік продовжити національні санкції, які застосовуються до громадян рб і рф.

Міністерство закордонних справ Литви попереджає, що в разі небезпеки матиме мало можливостей, щоб допомогти литовським громадянам, які перебувають в рб. МЗС рекомендує громадянам Литви не їздити до рб, а тим, хто перебуває в країні, негайно залишити її.

У Міноборони Польщі вважають, що з розгортанням виборчої кампанії в країні зросте і кількість провокацій на кордоні з рб. Про це заявив заступник міністра оборони Польщі Павел Залевський. За його словами, навіть нинішнє зменшення міграційного тиску є частиною ширшою провокації з метою приспати пильність польських служб і втручатися у внутрішні політичні процеси у Польщі.

комитет госконтроля рб незадоволений плачевним станом сільськогосподарської техніки у країні. Нові комбайни глохнуть просто в дорозі, а на окремих підприємствах понад 60 % продукції з дефектами. Відомство зверталося до уряду з цього приводу, але безрезультатно.

До кримінального кодексу рб пропонується внести нові статті: ст. 366-1 – «насильство або загроза насильства щодо президента рб, президента рб, який припинив виконання своїх повноважень». Стаття 367 – «наклепи щодо президента» буде доповнена «наклепом щодо колишнього президента», стаття 368 – «образа президента» – «образою колишнього президента».

«Книга «наш президент» стане для багатьох у країні настільною». Про це заявила голова совета рб наталія кочанова. «Я точно знаю: у книзі все написано абсолютно точно – до останньої краплі крові він (лукашенко) готовий віддати своє життя на благо свого народу та своєї країни», – додала вона.

За минулий рік у рб поменшало зайнятих в економіці. Фактичне безробіття в країні перевищує позначку 150 тисяч осіб, хоча влада офіційно визнає лише 2,6 тисяч.

У рб на початок цього року налічувалося 237,3 тисяч індивідуальних підприємців. Це на 6 % менше, ніж було на початок 2024 року. Найбільше їх «зникло» у мінську (-9,6 %), гродненській і могилівській областях (зниження на 7,1 % та 5,6 % відповідно). Найпомітніше кількість підприємців скоротилася у таких напрямах, як діяльність у сфері адміністративних і допоміжних послуг (-13,7 %), професійна, наукова та технічна діяльність (-12,8 %), інформація та зв'язок (-11,9 %).

У рб з 1 лютого зростуть ціни на деякі цигарки, повідомляє сайт министерства по налогам и сборам. Подорожчання пов'язане з-поміж іншого із прагненням чиновників зблизити їхню вартість у рб та росії (де вони дорожчі).