14.12.24 Україна і світ – проти російської агресії. Санкції в дії
12/14/2024
США надають Україні новий пакет військової допомоги на $ 500 млн, до якого увійшли боєприпаси для протидії безпілотним авіаційним системам, боєприпаси для ракетних систем HIMARS, 155-мм і 105-мм артилерійські снаряди, високошвидкісні протирадіолокаційні ракети, безпілотні літальні апарати, броньований спецавтотранспорт, засоби захисту від хімічної, біологічної, радіологічної та ядерної зброї, протитанкові комплекси Javelin і AT-4, протитанкові ракети TOW, боєприпаси для стрілецької зброї, гранати і обладнання для підривних робіт тощо.
Заступник державного секретаря США Річард Верма заявив, що Україна найближчим часом за різними програмами отримає загалом від Сполучених Штатів понад 440 мільйонів доларів на підтримку сільського господарства, відбудови та економічної діяльності. Йдеться про додаткові 74,7 мільйона доларів на підтримку експортоорієнтованого сільського господарства, понад 223 мільйони доларів додаткової підтримки на відновлення української транспортної системи, інфраструктури та логістики, 35 мільйонів доларів до Трастового фонду відновлення України, а також понад 105 мільйонів доларів фінансування на «підготовку та оснащення українців для завтрашніх робочих місць у відновленні та промисловості».
Міністри закордонних справ Сполученого Королівства, Італії, Іспанії, Німеччини, Польщі та Франції разом із главою дипломатії Євросоюзу Каєю Каллас пообіцяли збільшити допомогу Україні. «Не може бути жодних переговорів про мир в Україні без українців і без європейців на їхньому боці. Ми віддані наданню Україні залізних гарантій безпеки, включно з надійним довгостроковим наданням військової та фінансової підтримки», – йдеться у спільній заяві.
«Я віддаю належне ролі Польщі від самого початку війни росії проти України. Оскільки не буде миру в Україні без українців, а безпеки в Європі без європейців, давайте продовжувати працювати разом, щоб досягти цього», – заявив президент Франції Емманюель Макрон після зустрічі із польським прем’єр-міністром Дональдом Туском.
Нацгвардія Латвії та асоціація підприємців країни передали на потреби сил оборони України 19 автомобілів.
У межах програми НАТО з удосконалення військової освіти українські інструктори з базової загальної військової підготовки у 2025 році пройдуть навчання у Литві.
Суд у Гаазі остаточно підтвердив рішення про відшкодування росією групі «Нафтогаз» збитків за привласнені активи компанії в тимчасово окупованому Криму.
МЗС Естонії виділить додатково близько 200 тисяч євро з бюджетів 2024 року на допомогу громадянам України.
рф
Генеральний секретар НАТО Марк Рютте закликав членів альянсу готуватися до можливої війни з росією у середньостроковій перспективі. Виступаючи у Брюсселі, він наголосив, що поточні зусилля щодо зміцнення оборони недостатні. «Ми не готові до того, що може чекати на нас через чотири-п'ять років. Те, що зараз відбувається в Україні, може статися і з нами», – пояснив він.
Директор Служби інформації та безпеки Молдови Александру Мустяца заявив, що росія намагатиметься отримати контроль над парламентом країни під час виборів у 2025 році.
Банки Об'єднаних Арабських Еміратів збільшили терміни проведення платежів російського бізнесу в середньому до 14 днів. Ситуація погіршувалась упродовж усього 2024 року і посилилася у листопаді після введення санкцій США щодо російських фінансових організацій.
«газпром» втратив свого першого клієнта в Європі, якого обслуговував понад півстоліття – Австрію. Компанія OMV оголосила про розірвання довгострокового контракту на постачання природного газу з «газпром експортом» через «численні суттєві порушення договірних зобов'язань з його боку».
Натомість російська влада другий рік поспіль різко підвищує тарифи на газ для громадян і бізнесу, щоб залатати бюджет «газпрому», який після втрати європейського ринку отримав рекордний у своїй історії чистий збиток. З 1 липня 2025 року газові тарифи для всіх категорій споживачів збільшаться на 10,3 %, випливає з ухвали правительства рф. Масштаби індексації практично повторюють 11-річний рекорд цього року, коли газ подорожчав на 11,2 %. У 2022 році тарифи індексували двічі: на 3 % у липні та на 8,5 % у грудні. 2023 року індексація для населення не проводилася. Таким чином, накопиченим підсумком початку повномасштабної війни газ для росіян стане дорожчим на 37 %.
Втративши західні ринки і зіткнувшись із різким падінням попиту в «дружніх» країнах, російські вугільні компанії закінчили 9 місяців 2024 року із сальдованим збитком на 91 млрд рублів – рекордним серед усіх галузей економіки. Збитковою стала половина підприємств галузі, що включає понад 30 мономіст і сотні тисяч зайнятих. На тлі фінансових проблем компанії почали скорочувати видобуток вугілля: за підсумками вересня спад становив 4,9 % кам'яного вугілля і 4,7 % бурого.
Незважаючи на рішення правительства россии зняти на два місяці з 1 грудня заборону на продаж бензину за кордон для виробників, це не врятувало ситуацію для нафтових компаній. З початку місяця російські постачальники не змогли відправити морем жодної партії і навіть скоротили постачання дизельного палива. Постачання дизпалива і газойлю за тиждень, що закінчився 8 грудня, впали майже вдвічі – до 695 тис. барелів на день. Постачання нафти впали на чверть – до 484 тис. барелів, а мазуту – на 13 %, до 723 тис. барелів. Обсяг продажів нафти та нафтопродуктів із росії у листопаді знизився на 120 тис. барелів на добу (б/д), до 7,33 млн б/д, що призвело до зниження доходів від експорту вуглеводнів. Прибуток від постачання цих російських товарів зменшився на $ 1,1 млрд і становив $ 14,56 млрд через нижчі ціни та обсяги продажу сировини за кордон.
Заборону кремльом російським компаніям продавати нафту та нафтопродукти по ціновій стелі (price cap), встановленій країнами G7, продовжено до кінця червня 2025 року.
корпорацію «тактическое ракетное вооружение» звільнили від виплати дивідендів у 2024–2028 роках за умови спрямування цих коштів на забезпечення виконання гособоронзаказа, тобто на війну проти України.
В грудні вартість фрахту контейнерів під час доставки вантажів з Китаю до росії зросла вдвічі порівняно з тим же періодом роком раніше, до 8–9 тисяч доларів за великотоннажний контейнер. У листопаді российская железная дорога провалила місячний план із завантаження, відставання становило 4,2 мільйона тонн, а порівняно з тим же періодом минулого року падіння досягло 5,8 відсотка. На цьому тлі того ж місяця експорт з Китаю до росії впав у юанях на 10,5 %.
Через ослаблення курсу рубля та зростання лізингових ставок вартість базового устаткування складів зросла на 25 % протягом року. Це накладається на обмежену пропозицію: з ринку пішли основні європейські виробники, яких замінюють лише китайські постачальники.
«почта росии» змушена розпродавати активи через постійні збитки та відсутність ефективних джерел доходу. Для покриття накопичених боргів на суму понад 2,7 млрд руб. вона скоротила операційні витрати майже на 30 % і чисельність адміністративного персоналу на 20 %. На 30 вересня 2023 року позики «пошти росії» становили 128,3 млрд рублів. Натомість у «почты росии» близько 8 000 незакритих вакансій, найбільший дефіцит листонош – понад 2 000, зарплата яких залишається на дуже низькому рівні – 15 тис. руб. на місяць.
російські виробники сільгосптехніки відзначають дефіцит збільшуваного попиту і надлишок пропозиції. За підсумками десяти місяців продаж комбайнів, тракторів та інших видів техніки російського виробництва впав на 16,5 %, а закордонного – приблизно на 20 %. За підсумками року ринок сільгосптехніки може скоротитися на 15–20 %.
Із травня 2024-го російська будіндустрія має системні проблеми, пов'язані зі зниженням попиту на свою продукцію, до 70 % зберігається залежність від імпортних оздоблювальних матеріалів, інженерного обладнання, лакофарбової продукції, монтажної піни. У січні–вересні 2024 року попит забудовників на залізобетонні вироби, асфальтобетон, керамічну плитку та теплоізоляційні матеріали скоротився до 15 %. Уповільнилися до 0,3 % темпи введення в експлуатацію нового житла, а здавання інфраструктурних об'єктів і складів взагалі пішло в мінус. У січні–вересні 2024-го було збудовано у 2,1 раза менше автошляхів, ніж за аналогічний період минулого року, на 18,4 % менше зерносховищ, на 16,7 % менше сховищ для картоплі, овочів та фруктів.
Розробники мобільних додатків із банківськими рахунками в рф з 26 грудня не зможуть отримувати платежі за них у цифровому магазині Google Play.
губернатор калінінградської області алєксєй безпрозванних оголосив про повторне введення в регіоні продуктових соціальних карток, на які люди можуть купити продукти, з 2025 року.
росіяни не хочуть заводити дітей, оскільки в країні «30 років ліпили суспільство споживання», і тепер, щоби підняти народжуваність, людей потрібно «перепрошити», заявив губернатор курганської області вадим шумков.
Троє російських строковиків із сахаліну судилися з міноборони рф через фальшиві контракти майже 9 місяців. У грудні стало відомо про загибель останнього з них. Вже після цього експерти офіційно підтвердили, що підписи строковиків у контрактах було підроблено.
комітет госдуми рф з державного будівництва та законодавства схвалив поправку, згідно з якою засуджені за статтями про тероризм не зможуть скористатися правом на умовно-дострокове звільнення.
У госдумі планують заборонити іноагентам отримувати доходи від нерухомості, оренди та вкладів. Також депутати запропонували цб рф анулювати негативні кредитні історії учасників т. зв. «сво».
госдума у другому та третьому читаннях ухвалила закон, що дозволяє росфинмониторингу включати до списку «терористів та екстремістів» осіб, які звинувачуються в «дискредитації» російської армії. Потрапляння до цього переліку супроводжується блокуванням банківських карток, забороною на фінансові операції з майном, неможливістю вступати у спадок та низкою інших обмежень.
Через значне зростання вартості автомобілів на росії знову відродилася економічно вигідна схема продажу під виглядом цілого автомобіля так званих конструкторів-розпилів – автомобілів, завезених на територію росії у вигляді запчастин. Здебільшого це праворульні машини, які складно перевірити по базі. Легалізують їх у росії, надаючи документи з рб, нібито машина прийшла з союзного государства, де вона тривалий час стояла на обліку, аби не платити митні збори. Через афілійованих посадових осіб ці автомобілі на деякий час отримують офіційний російський електронний паспорт транспортного засобу.
влада рф має намір обмежити роздрібний продаж самогонних апаратів.
У санкт-петербурзі спостерігається дефіцит фізрозчину – препарату, включеного до переліку життєво необхідних та найважливіших лікарських препаратів. Жителі міста зазначають, що очікування на процедури з використанням фізрозчину в районних поліклініках може тривати до двох місяців. У листопаді дефіцит фізрозчину було зафіксовано в інших регіонах рф: тюменській, свердловській та челябінській областях, а також пермському краї.
генеральний директор російського православного телеканалу «спас» боріс корчевніков прогнозує війну росії з Туреччиною за визволення Константинополя. «Так от, про це говорили багато пророцтв святих: те, що почалося кілька днів тому в Алеппо, закінчиться не в Дамаску і взагалі не в Сирії. А у Стамбулі. Який перестане бути Стамбулом».
У рб зберігається нестача медиків та освітян. Загалом у країні наймачам потрібно близько 4 500 лікарів-фахівців, майже 1 800 педагогів та понад 1 100 вихователів.
россельхознадзор знову затримав незаконно ввезену з рб м'ясну продукцію через відсутність документів, що підтверджують якість та безпеку товару. Нелегальний вантаж відправили назад до рб. Від початку 2024 року з брянської області повернули тонни тваринницької продукції з рб. У псковській області нещодавно також було затримано вантаж з незаконною білоруською яловичиною у четвертинах на кістки.
З 12 грудня квитки на потяги з мінська до російського калінінграда подорожчали зі 100–190 рублів до 300–700 рублів.
З появою у «беларусбанка» на початку 2024 року нового виконавчого директора – колишнього охоронця лукашенка – у банку почалися масові «чистки», в головному офісі змінилося понад 25 % керівного складу.